Eмисия новини
от часа
Petër Micin

Notari Petër Micin është fitues i çmimit “Ikarusi i Sportit” për vitin 2023

Notari 18-vjeçar Petër Micin mori çmimin “Ikarusi i Sportit” të Fondacionit “Sporti Bullgar” për vitin 2023. Këtë vit ai vendosi një rekord botëror për të rinj në 400 m stil i lirë, duke fituar tre tituj evropianë për të rinj (200, 400 m dhe 800 m..

14.12.23 14:59 |

Në vitin 2024 Sofja do të jetë "Kryeqyteti Botëror i Sporteve"

Me një ceremoni solemne, Sofja u shpall zyrtarisht Kryeqyteti Botëror i Sporteve në vitin 2024. Në ceremoni morën pjesë mbi 400 persona në sallën e madhe të Parlamentit Evropian në Bruksel. Të pranishëm ishin disa nga kampionët bullgarë më të njohur..

08.12.23 09:42 |
Petër Micin

Medalje e dytë për Petër Micin në Kampionatin Botëror të Notit në Netanja

Kampioni botëror i notit Petër Micin fitoi akoma një medalje argjendi në Kampionatin Botëror për të rinj dhe vajza në qytetin izraelit Netanja. Ai zuri vendin e dytë në 800 metra stil i lirë, duke përfunduar me kohën 7:49.36. Gjashtëdhjetë e një të..

07.09.23 09:27 |
Adriana Plamenova Nikolova

Adriana Nikollova u bë kampione e botës në beatbox për herë të dytë

Muzikantja e re Adriana Pllamenova Nikollova - Peçenkata u bë për herë të dytë kampione botërore në beatbox. Vajza e re nga qyteti Pleven, virtuoze në fishkëllimin, i cili i ngjan instrumenteve muzikore, shpalli fitoren e saj vetë në profilin e saj..

07.08.23 17:33 |

Boksierja Stanimira Petrova fitoi kuotën për Lojërat Olimpike në Paris

Kampionia e trefishtë evropiane e boksit Stanimira Petrova fitoi një kuotë për Lojërat Olimpike në Paris vitin e ardhshëm. Bullgarja mposhti Jennifer Lean (Irlandë) në një ndeshje çerekfinale në kategorinë 54 kg në Lojërat Evropiane në Krakov, Poloni...

28.06.23 18:07 |
Eddie Penev, foto: Federata Bullgare e Gjimnastikës Sportive

Një bullgar nga SHBA fitoi medalje të artë në Kupën e Botës në Gjimnastikën Sportive

Këtë fundjavë Eddie Penev fitoi medaljen e artë në dysheme nga Kupa e Botës në Gjimnastikën Sportive në Varna, Bullgari. Bullgari, i cili jeton dhe stërvitet në SHBA, e realizoi kombinimin e tij në nivel të lartë, për të cilin u vlerësua me 14.366..

29.05.23 12:58 |

Një fëmijë bullgar u bë kampion bote në llogaritjen e shpejtë mendore

Kampioni i ri botëror në matematikën e shpejtësisë mendore për fëmijë deri në 12 vjeç është Kallojan Geshev. Ai është nxënës nga Sofja. Në kampionatin botëror të zhvilluar në qytetin Bilefeld të Gjermanisë, djali arriti 2217 pikë të pabesueshme, me..

04.10.22 15:28 |
Jordanka Bllagoeva

50 vjet nga rekordi i parë botëror i Bullgarisë në atletikë

Shënohet 50 vjetori i rekordit botëror të Jordanka Bllagoeva në kërcim së larti. Arritja e 24 shtatorit 1972 është rekordi i parë botëror për atletikën bullgare. Atëherë në Zagreb të Kroacisë, atletja jonë kërceu 194 cm, duke kaluar shiritin me një..

24.09.22 06:15 |
Gabriella dhe Stefani Stoevi

Motrat Stoevi e nisën me fitore në Turneun e Badmintot në Kuala Lumpur

Tri herë kampionet e Evropës Gabriella Stoeva dhe Stefani Stoeva nisën me fitore në dyshe për femra në Turneun e Badmintonit "World Tour Super 500" në Kuala Lumpur (Malajzi). Bullgaret u renditën në vendin e tetë në skemën fituan kundër Pooja Dandu..

05.07.22 18:18 |

Fitore për bullgarët në Kampionatin Evropian të Boksit

Ergynall Sebahtin solli medaljen e parë për Bullgarinë nga Kampionati Evropian i Boksit për meshkuj në Jerevin të Armenisë dhe mundi irlandezin Ricky Nesbitt me rezultat 5:0. Me këtë fitore, Sebahtin siguroi minimum medaljen e bronztë në finale të..

27.05.22 19:55 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна