Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në vitin 2024 Sofja do të jetë "Kryeqyteti Botëror i Sporteve"

Foto: bgolympic.org

Me një ceremoni solemne, Sofja u shpall zyrtarisht Kryeqyteti Botëror i Sporteve në vitin 2024. Në ceremoni morën pjesë mbi 400 persona në sallën e madhe të Parlamentit Evropian në Bruksel. Të pranishëm ishin disa nga kampionët bullgarë më të njohur dhe më të dashur. Në këtë aktivitet morën pjesë përfaqësues të qyteteve dhe komunave nga e gjithë Evropa, të ftuar nga Komisioni Evropian, eurodeputetë, biznesmenë dhe krijues. Një vend të veçantë në delegacion zuri kryetarja e Komitetit Organizativ dhe deri vonë kryetare e bashkisë së kryeqytetit Jordanka Fëndëkova. Me një video u prezantua atë që u bë deri më tani në lidhje me nismën dhe programin për vitin 2024. Kryeqyteti bullgar, si Kryeqyteti Botëror i Sporteve, do të organizojë mbi 310 aktivitete dhe do të jetë nikoqir dhe organizator i "Takimit të Pestë Botëror të Sportit ".


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 28 shkurtin

Të enjten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 2 dhe 7°, në Sofje - 4°. Gjatë ditës do të fryjë erë e lehtë deri mesatare. Vranësirat do të rriten në mbrëmje nga jugperëndimi dhe në Bullgarinë Perëndimore do të ketë reshje të..

botuar më 24-02-28 7.25.MD
Todor Tagarev

Është prestigjioze t’i jepet ndihma Ukrainës, sipas ministrit të mbrojtjes

Ministri i mbrojtjes Todor Tagarev u dëgjua në parlament nga komisioni i mbrojtjes në lidhje me ndihmën ushtarake për Ukrainën. Në sfondin e kërkesave për dorëheqjen e tij nga GERB dhe DPS, ministri u tha gazetarëve se nuk ka ndërmend të japë..

botuar më 24-02-28 5.12.MD
Godina e Ministrisë së Mbrojtjes

Ministri i Mbrojtjes tha se Bullgaria do të rrisë ndihmën për Ukrainën

Ne kategorikisht nuk do të dërgojmë trupa në Ukrainë dhe kjo çështje nuk është në diskutim. Kabineti ynë ka ofruar ndihmë për Ukrainën për 47 milionë euro, tha për bTV ministri i mbrojtjes Todor Tagarev. Do të ketë ndihmë të re dhe ajo do të jetë..

botuar më 24-02-28 9.42.PD