Eмисия новини
от 12.00 часа
Kombbëtarja bullgare e shahut

Në Kampionatin Evropian të Shahut Ekipor, bullgaret mundën Serbinë

Shahistet e kombëtares bullgare mposhtën Serbinë me rezultat 3:1 në raundin e pestë të Kampionatit Evropian për ekipe në qytetin malazez Budva. Bullgaret, të cilat ende nuk kanë humbje, e luajtën ndeshjen në mënyrë taktike dhe arritën të përfitojnë në..

16.11.23 10:08 |

8 medalje për Bullgarinë në Kampionatin Evropian të Sumos

Një medalje ari, 4 argjendi dhe 3 bronzi – ky është bilanci i pjesëmarrjes së Bullgarisë në Kampionatin Evropian të Sumos në Poloni më 16 dhe 17 shtator. Në garë morën pjesë 8 garues bullgarë. Ari i takoi Presijan Mihovit në kategorinë deri në 77 kg...

18.09.23 17:36 |
Petër Micin

Notari Petër Micin u njoh zyrtarisht si mbajtësi i rekordit botëror

Federata Bullgare "Sportet e Notit" mori një certifikatë zyrtare nga Federata Ndërkombëtare e Sporteve Ujore (World Aquatics) për rekordin botëror në 400 metra stil i lirë për juniorë, të vendosur nga Petër Micin. Arritja e re më e mirë prej..

31.08.23 16:34 |

Volejbollistet tona shkojnë në çerekfinale

Kombëtarja e volejbollit për femra e Bullgarisë mposhti ekipin e Sllovakisë me rezultat 3:2 (16:25, 17:25, 25:19, 25:20, 15:9) në fazën e 16-të të kampionatit në Firence të Italisë. Vajzat u kualifikuan në mesin e tetë skuadrave më të mira të..

28.08.23 13:10 |

Bullgaret e nisën me fitore kampionatin evropian të volejbollit

Bullgaria nisi me fitore pjesëmarrjen në fazën grupore të Kampionatit Evropian të Volejbollit për Femra. Bullgaret arritën një kthesë ndaj Kroacisë dhe fituan me rezultat 3:1 (23:25, 25:23, 25:20, 25:18). Skuadra e drejtuar nga Lorenco Miçeli nuk la..

17.08.23 09:48 |

Për herë të parë vendosen çmime në të holla për sportistët e rinj

Me ndryshime në rregulloren e Ministrisë së Rinisë dhe Sportit, për herë të parë vendoset shpërblimi i sportistëve të rinj nga grupmosha e parë para meshkujve dhe femrave. Kështu, ata do të mund të përfitojnë një herë çmime në para për renditjen në..

14.08.23 18:30 |

Volejbollistet e reja bullgare do të luajnë në çerekfinale të kampionatit botëror

Bullgaria vazhdoi paraqitjen e saj të shkëlqyeshëm në Kampionatin Botëror të Volejbollit për vajza deri në 19 vjeç, i cili po mbahet në Kroaci dhe Hungari. Skuadra e drejtuar nga Borisllav Kraçanov arriti fitoren e pestë radhazi në Seged dhe në..

08.08.23 10:04 |

Bullgaria u bë kampione e Ballkanit në volejboll për meshkujt nën 17 vjeç

Në Kampionatin Ballkanik të Volejbollit për meshkujt nën 17 vjeç, që u zhvillua në Tiranë të Shqipërisë, në ndeshjen e finaleve ekipi bullgar mundi Turqinë me rezultatin 3:0 (26:24, 25:15, 25:15). Kështu ekipi i kryesuar nga seleksionuesja Desisllava..

11.07.23 17:47 |
Antëni Ivanov

Gjykata në Lozanë konfirmoi dënimin e notarit Antëni Ivanov

Gjykata e Arbitrazhit Sportiv në Lozanë (CAS) konfirmoi dënimin me dy vjet të notarit Antëni Ivanov për shkak të testeve të pakryera për doping, njoftoi Komiteti Olimpik Bullgar. Sanksioni hyn në fuqi në mënyrë retroaktive, por notari ynë me siguri nuk..

28.06.23 18:17 |

Boksierja Stanimira Petrova fitoi kuotën për Lojërat Olimpike në Paris

Kampionia e trefishtë evropiane e boksit Stanimira Petrova fitoi një kuotë për Lojërat Olimpike në Paris vitin e ardhshëm. Bullgarja mposhti Jennifer Lean (Irlandë) në një ndeshje çerekfinale në kategorinë 54 kg në Lojërat Evropiane në Krakov, Poloni...

28.06.23 18:07 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна