Eмисия новини
от 15.00 часа
Stilijana Nikollova

Stilijana Nikollova fitoi kuotën olimpike bullgare për Paris 2024

Stilijana Nikollova fitoi një medalje bronzi në shumëgarëshin në Kampionatin Botëror të Gjimnastikës Ritmike në Sofje. Debutuesja 17-vjeçare ndërpreu një pushim 21-vjeçar pa medalje për Bullgarinë në garën individuale. Herën e fundit Simona..

19.09.22 11:17 |

Bullgaria sërish ka një ansambël të artë të gjimnastikës ritmike

Ansambli i ri bullgar i gjimnastikës ritmike fitoi titullin në shumëgarëshin e Kampionatit Botëror në Sofje. Medalje të arta fituan Zhenina Trashlieva, Rejçëll Stojanov, Sofia Ivanova, Margarita Vasileva, Kamelija Petrova dhe Radina Tomova. Suksesi..

18.09.22 14:22 |
Anton Rizov

Medalje argjendi për Anton Rizov në qitje sportive evropiane

Anton Rizov fitoi një medalje argjendi në Kampionatin Evropian të Qitjes në Vrocllav, Poloni, në garën 50 metra me pushkë nga pozicioni i shtrirë - 60 të shtëna. Ky është dallimi i parë për vendin tonë nga kampionati i Kontinentit të Vjetër. Në të..

15.09.22 16:31 |
Stiljana Nikollova

Stiljana Nikollova fitoi një medalje argjendi për Bullgarinë në rrathë

Stiljana Nikollova fitoi medaljen e argjendtë në Kampionatin Botëror të Gjimnastikës Ritmike në Sofje. Gjimnastja 17-vjeçare merr pjesë për herë të parë në një forum të tillë dhe solli medaljen e parë në rreth për Bullgarinë nga një garë botërore..

15.09.22 13:35 |

Kirill Millov fitoi një medalje të argjendtë botërore në mundjen klasike

Ministrja e Sportit Vesella Leçeva i ka dërguar një fjalim urimi Kirill Millovit, i cili fitoi medaljen e argjendtë në Kampionatin Botëror të Mundjes në Beograd. Në finale në kategorinë 97 kilogramë në stilin klasik, Millov humbi 1:5 nga kampioni..

13.09.22 12:17 |

Dyshja bullgare e kajakut për femra u kualifikua në gjysmëfinale të Kampionatit Botëror në Hungari

Pamella Ivanova dhe Vanesa Dimitrova u kualifikuan në gjysmëfinalen e kajakut 500 metra dyshe në Kampionatin Botëror të Kanoe-Kajakut në disiplinat e sprintit për të rinj dhe të reja nën 18 vjeç në Seged të Hungarisë. Bullgaret përfunduan në..

01.09.22 14:08 |
Aleksandra Totkova

Një bullgare u bë kampione e botës në ngjitje sportive

Aleksandra Totkova e regjistroi emrin e saj me shkronja të arta në historinë bullgare të alpinizmit. Ajo u bë kampionia jonë e parë botërore pasi triumfoi në disiplinën e saj të preferuar në ditën e parafundit të Kampionatit Botëror të Ngjitjes..

31.08.22 17:19 |
Nurgjul Salimova në Pragë

Shahistеt bullgare shënuan vetëm një fitore në raundin e radhës në Pragë

Bullgaret përfunduan raundin e nëntë të Kampionatit Evropian të Shahut Klasik për femra në Pragë me një fitore, dy barazime dhe tre humbje. Vetëm Gabriella Antova shënoi fitore prestigjioze ndaj gjeorgjianes Salome Melia. Ndërkaq, Nurgjul..

30.08.22 15:24 |
Antoaneta Stefanova

Dy fitore të reja për shahistet bullgare në Pragë

Ish-kampionia e botës Antoaneta Stefanova triumfoi ndaj Julia Movsesian nga Republika Çeke, ndërsa Viktoria Radeva arriti të mposhtë ukrainasen Jelisaveta Hrebençukova. Deri më tani më parë në renditjen botërore nga shahistet bullgare është Antoaneta..

23.08.22 12:29 |
Nino Simeonov

Dy medalje argjendi për kadetët bullgarë nga kampionati evropian i peshëngritjes

Në ditën e dytë të Kampionatit Evropian të Peshëngritjes të Kadetëve në qytetin polak Rashin, Bullgaria ka tashmë dy medalje argjendi. Në kategorinë 55 kg për 15-vjeçarët Nino Simeonov u bë nënkampion. Dje, në ditën e parë të kampionatit, Martin Stanev..

11.08.22 18:57 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна