Eмисия новини
от 15.00 часа

Bullgaria i konsideron të papranueshme veprimet ruse në Detin e Zi

Hyrja e luftanijeve ruse në zonën ekskluzive ekonomike të vendeve të Detit të Zi, përfshirë Bullgarinë, dhe shpallja e zonave paralajmëruese në to, të rrezikshme për lundrimin, është e papranueshme dhe dëmton interesat ekonomike dhe financiare të vendit...

07.08.23 09:25 |

Pa kuorum në Kuvendin Popullor, Bojko Borisov ftoi liderët në konsultime

Vetëm katër nga shtatë forcat politike kanë hyrë në sallën plenare dhe nuk kanë mbledhur kuorumin për hapjen e mbledhjes. “Po e vazhdojmë ndryshimin” dhe “Bullgaria Demokratike” bojkotojnë Kuvendin Popullor, ndërsa deputetët e GERB-it u..

18.11.22 11:12 |

SHBA dhe Rusia po negocijojnë në Ankara për paqe në Ukrainë

Në kryeqytetin e Turqisë filluan bisedime ruso-amerikane, njoftoi korrespondenti i BNR-së në Moskë Angell Grigorov, duke iu referuar botimit “Komersant”. Zëdhënësi i Kremlinit Dmitrij Peskov e ripohoi informacionin, me saktësimin, se nismëtar i..

15.11.22 10:16 |

DPS nuk do të mbështesë revanshizmin politik dhe urrejtjen

DPS është një parti me përvojë, një pjesëmarrëse e drejtpërdrejtë në negociatat më të gjata për të formuar një qeveri, por atëherë ideja ishte e qartë - anëtarësimi i Bullgarisë në BE. Këtë e tha presidenti Rumen Radev në konsultimet për formimin e..

02.11.22 15:35 |
Presidenti Rumen Radev

Vazhdojnë konsultimet për formimin e kabinetit, nuk dihet data e dorëzimit të mandatit

Presidenti Rumen Radev njoftoi se të hënën më 31 tetor do të mbajë konsultimin e dytë për formimin e qeverisë – me “Po e vazhdojmë ndryshimin”, pasi i pari ishte me GERB-SDS. Radev tha se kur do të dorëzojë mandatin e parë për formimin e qeverisë..

28.10.22 15:09 |

Forcat politike në parlament janë të vetëdijshme për nevojën e formimit të qeverisë

Formimi i një qeverie është i rëndësishëm duke pasur parasysh ligjet që duhet të miratohen sipas Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë, si dhe ligjin për buxhetin e shtetit. Shpresojmë që do të formohet një qeveri, por siç kemi thënë, nuk do të..

26.10.22 13:47 |
Godina e Parlamentit

Presidenti fillon pa nxituar konsultimet për formimin e qeverisë

Presidenti ftoi grupin e parë parlamentar të GERB-SDS në konsultime të mërkurën. " Nuk do të nxitoj me konsultimet dhe ndarjen e mandateve për formimin e qeverisë", tha presidenti Rumen Radev. “Parlamenti ka shumë punë për të bërë. Pres që..

25.10.22 15:29 |

DPS insistoi sërish për zgjedhje të parakohshme, por deri në mbajtjen e tyre nuk do të ikë nga përgjegjësia

Në konsultimet me presidentin përpara dorëzimit të mandatit të tretë eksplorues për formimin e kabinetit, kreu i Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë (DPS) Mustafa Karadajë, konfirmoi qëndrimin e partisë se vendit i duhen zgjedhje të parakohshme...

15.07.22 12:26 |
Asen Vasilev

“Po e vazhdojmë ndryshimin” ende nuk mund të mbledhë një shumicë parlamentare

“Deri në këtë moment, ne nuk kemi 121 vota mbështetje për një kabinet të ri”, u tha gazetarëve Ministri i Financave dhe kandidati për Kryeministër Asen Vasilev. Ai theksoi se bisedimet për mbështetje në parlamentin bullgar prej 240 deputetësh janë ende..

06.07.22 15:11 |
Bojko Brisov

“Po e vazhdojmë ndryshimin” nuk shkuan për konsultime me presidentin

“Po e vazhdojmë ndryshimin”, të cilët duan një mandat për të provuar të formojnë një qeveri të dytë në parlamentin aktual nuk shkuan në konsultimet politike me presidentin. Në një letër ata kërkojnë një datë tjetër takimi, duke kërkuar falje për..

27.06.22 18:17 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна