Eмисия новини
от часа
Aleksandër Georgiev

Në Kuvendin Popullor u hap një ekspozitë bamirësie kushtuar fëmijëve me autizëm

"Me dashuri për ngjyrat" e autorit të ri Aleksandër Georgiev është një ekspozitë bamirëse për mbështetjen dhe zhvillimin personal të fëmijëve me autizëm, njoftoi BTA. Në hapjen e saj në Sallën e Mermerit të Kuvendit Popullor, autori u uroi..

14.02.24 17:10 |
Alzek Misheff në Sofje

Një film për artistin e madh të avangardës Alzek Misheff hap festivalin e kinemasë Master of Art

Edicioni i nëntë i Festivalit të Kinemasë Master of Art do të hapet sonte në Sofje me një film dokumentar për Alzek Mishff - piktori që iku nga Bullgaria komuniste dhe bëri një karrierë botërore në Itali. “Filmi tregon për kërkimin e vazhdueshëm të..

09.02.24 10:47 |

Bukuria dhe emocioni i ngjyrave në ekspozitën e re të piktores Petja Ilieva

36 piktura të krijueses Petja Ilieva shkëlqejnë në Sallën e Mermerit të Kuvendit Popullor. Ekspozita e titulluar "Ngjyra dhe energji" i çon vizitorët në cepa të ndryshme të botës dhe shpalos emocionet e gëzuara shumëngjyrëshe të krijueses së..

07.02.24 15:55 |
Piktura

Një pikturë e Zhorzh Papazovit tani është pjesë e koleksionit të Qendrës “Georges Pompidou” në Paris

“Ëndërrimi” – kështu quhet piktura e Zhorzh Papazovit, e cila tashmë është pjesë e koleksionit të qendrës “Georges Pompidou” në Paris. Kjo është piktura e parë e artistit bullgar që gjendet në koleksionin e Muzeut Kombëtar Francez të Artit Modern,..

04.02.24 09:25 |

Veprat e artistit Velin Dinev mbledhin admiruesit e tij në Sliven

Në qytetin e Slivenit, Bullgari Juglindore, është organizuar ekspozita vetjake e artistit Velin Dinev me rastin e 85 vjetorit të tij, njofton qendra për shtyp e bashkisë së qytetit. Prej më shumë se 40 vitesh artisti shquhet për sukseset e tij në fushën..

16.12.23 08:25 |
Koljo Karamfillov (1963 - 2014)

Një ekspozitë në kujtim të Koljo Karamfillov në Plovdiv

Një ekspozitë kushtuar një prej artistëve ikonë të artit bashkëkohor bullgar - Koljo Karamfillov - është hapur në galerinë "Lunion" të Plovdivit. Ajo do të qëndrojë e hapur për vizitorët deri më 15 janar 2024 dhe i kushtohet 60-vjetorit që artisti..

26.11.23 08:35 |

Një ekspozitë në parlament paraqet Bosilegradin me ngjyra

“Bosilegradi me ngjyra” quhet ekspozita që u hap në Kuvendin Popullor. Në të paraqiten 40 tablo të piktorëve profesionistë nga Bullgaria, Serbia, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi dhe Ukraina, si dhe pjesë e koleksionit të Shoqatës "GLAS"-Bosilegrad...

22.11.23 18:22 |
Foto: arkiva personale

Balerina Rusalija Kirova - frymëzim dhe strehë për artistin Dimitër Kirov

Në një qytet të vjetër- ku kanë lënë gjurmë trakët dhe romakët - ai sheh një krijesë engjëllore dhe mbetet një rob i saj për përjetësi.  Ai është një admirues besnik dhe mbrojtës i saj, ndërsa ajo është një frymëzim dhe strehë për shpirtin e tij të..

20.11.23 07:30 |
Nikollaj Majstorov

Ekspozitë kushtuar përvjetorit të 80-të të piktorit bullgar Nikollaj Majstorov

Me rastin e 80-vjetorit të piktorit bullgar Nikollaj Majstorov u rregullua një ekspozitë me 50 tablo. Në të prezantohet një cikël pikture bazuar në Ungjijtë e Mateut, Markut, Lukës dhe Gjonit. Ekspozita e titulluar “Rruga” do të qëndrojë deri më 16..

11.10.23 08:10 |
Zllatju Bojaxhiev

“Mesazhet” shënojnë 120 vjet nga lindja e piktorit bullgar Zllatju Bojaxhiev

Ekspozita e madhe “Mesazhe” me rastin e 120 vjetorit të lindjes së piktorit të madh bullgar Zllatju Bojaxhiev /1903 - 1976/ hapet sot në Galerinë Kombëtare të Arteve Figurative. Veprat e përzgjedhura gjurmojnë drejtimet kryesore stilistike dhe tematike..

14.09.23 07:05 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна