Eмисия новини
от 14.00 часа
Marija Zaharova

Rusia po kërcënon me masa asimetrike për shkak të diplomatëve rusë të dëbuar

Vendimi i autoriteteve bullgare për dëbimin e 70 diplomatëve rusë nuk është i pavarur, por i diktuar nga forcat e jashtme dhe pavarësisht dëshirës së popullit bullgar, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Marija Zaharova. Sipas saj,..

29.06.22 15:40 |

Presidenti e këshilloi kryeministrin që të konsultohet me popullin për Maqedoninë e Veriut

Nuk ka përparim në çështjet e pazgjidhura midis Sofjes dhe Shkupit, kështu që nuk ka kushte për vizitën time në Paris për të takuar me presidentin Emmanuel Macron. Kështu deklaroi presidenti Rumen Radev pas hapjes së Ekspozitës së 15-të..

01.06.22 15:12 |

Ish-kryeministri teknik themelon partinë “Vrulli Bullgar”

Ish-Kryeministri në detyrë dhe Ministri i Mbrojtjes në kabinetin e Kirill Petkov Stefan Janev themeloi partinë “Vrulli Bullgar”. Janev njoftoi se kjo do të jetë një parti “me të vërtetë e afërt me popullin” dhe në komunikim të vazhdueshëm me..

05.05.22 19:09 |

Ukraina dhe Rusia ulen në tryezën e bisedimeve për të zhvilluar raundin e katërt

Raundi i katërt i bisedimeve midis Ukrainës dhe Rusisë do të zhvillohet më 15 mars, raportoi AFP. “Ne po bëjmë një pushim teknik deri nesër për të bërë punë shtesë në nëngrupet e punës dhe për të sqaruar terma të caktuar”, shkroi në Twitter Mihajllo..

14.03.22 19:47 |

BNR shprehu solidaritetin me Kompaninë Publike Kombëtare për Radion dhe Televizionin e Ukrainës

Radioja Kombëtare Bullgare (BNR) i dërgoi një letër mbështetje Kompanisë Publike Kombëtare të Radios dhe Televizionit të Ukrainës. Në letrën, e nënshkruar nga Drejtori i Përgjithshëm i BNR-së, Milen Mitev, thuhet: “Radioja Kombëtare Bullgare..

25.02.22 18:34 |

Georgi Millushev – një iluminist modern nga qyteti Smoljan

“Levski është një emenacion i shpirtit bullgar” shkroi Akad. Nikollaj Hajtov ,   ndërsa një bullgar atdhedashës e pa ëndrrën e tij dhjetëvjeçare të realizuar gjatë verës – Apostullin e krijuar prej duarve të tij. Ai është 94-vjeçari Georgi..

01.11.21 14:42 |

Presidenti: Zgjedhjet duhej të zhvilloheshin vitin e kaluar, pres një parlament të qëndrueshëm

“Bullgarët po marrin fatin e tyre në duart e tyre dhe këto zgjedhje do të jenë hapi i parë drejt normalitetit, drejt kthimit të ligjeve dhe rregullave, drejt çlirimit të potencialit të madh që ka populli”, tha Presidenti Rumen Radev pasi ushtroi të..

04.04.21 14:56 |
Maria Zaharova

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Ruse me një ton të prerë ndaj Bullgarisë

“Qytetarët bullgarë nuk përfitojnë nga përkeqësimi i marrëdhënieve me Rusinë”, tha para BNR Maria Zaharova, zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme Ruse. Sipas saj, disa nga politikanët tanë përdorin temën e spiunazhit për të shtyrë rendin e tyre të..

26.03.21 16:13 |
Rumen Radev

Presidenti e përcakton 10 marsin si një mësim moral i cili na është lënë si trashëgimi

Prej shekujve toleranca dhe respektimi ndaj etnoseve dhe feve të ndryshme janë mes virtyteve më të ndritura të popullit bullgar. Ato u dukën më qartë në vitet e errëta të Luftës së Dytë Botërore, kur vendi mundi të shpëtojë nga vdekja..

10.03.21 17:18 |
Radev dhe Borisov

Deklarata të presidentit dhe të kryeministrit lidhur me Ditën e Pavarësisë 22 shtatorin

Shpallja e Pavarësisë është një nga triumfet më të mëdha të shtetësisë bullgare. Ky është një çast në të cilin shtetas dhe pushtetarë arritën të mendojnë njësoj dhe të dëshirojnë një gjë të njëjtë në emër të mirëqenies së Atdheut, shkroi në..

22.09.20 11:18 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера