Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pajtimi dhe vullneti janë rruga për të arritur idealet kombëtare

Rumen Radev
Foto: BGNES

“Dita e Pavarësisë është një mësim i jashtëzakonshëm, se uniteti dhe vullneti janë rruga për arritjen e idealeve kombëtare dhe për mbrojtjen e interesave bullgare”, shkroi presidenti Rumen Radev në faqen e tij në Facebook me rastin e festës. Sipas tij, kjo datë është edhe më e rëndësishme sot, kur po përballemi me kriza të shumta, po heshtin problemet e shoqërisë, po tentohet të zëvendësohet historia jonë dhe shtetësia po u nënshtrohet interesave dhe varësive të huaja.

“Nga ne varet jo vetëm barazia jonë, por edhe vetëvlerësimi ynë si popull i lirë dhe dinjitoz. Një popull për të cilin pavarësia, prosperiteti dhe zhvillimi janë vlera më e lartë”, përfundon urimin kreu i shtetit.

115 vjet Bullgaria e Pavarur

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Gjatë natës , vranësira nga perëndimi do të çahet dhe do të zvogëlohet, vende-vende deri në mot kryesisht të kthje