Eмисия новини
от 12.00 часа
Daniell Mitov

Daniell Mitov refuzoi postin e ushtruesit të detyrës së ministrit të jashtëm

Përderisa presidenti nuk nxjerr dekret, ministrat e vjetër po i kryejnë detyrat e tyre, komentoi ushtruesi i detyrës së kryeministrit Dimitër Gllavçev duke dalë nga Presidenca. Pas një takimi të shkurtër me presidentin Rumen Radev Gllavçev tha: "Nuk..

19.04.24 12:12 |
Bojko Borisov

Bojko Borisov: Nuk e propozova Daniell Mitovin ministër të jashtëm

Lideri i GERB-it, Bojko Borisov, deklaroi se nuk ishte ai që propozoi që zëvendëskryetari i partisë Daniell Mitov të bëhet ushtrues detyre i ministrit të jashtëm. Sipas tij, Mitov me të vetëm u koordinua nëse do ta pranojë këtë post. “Nuk dua dhe..

18.04.24 16:16 |
Kornelija Ninova

BSP dëshiron që presidenti të zëvendësojë kryeministrin në detyrë

Kryetarja e BSP-së, Kornelija Ninova, me një deklaratë në emër të grupit parlamentar, i bën thirrje presidentit Rumen Radev që të zëvendësojë kryeministrin në detyrë Dimitër Gllavçev. Ajo iu drejtua kreut të shtetit me një apel që të mos bëjë pazare..

17.04.24 12:13 |

Autorizimet e ndryshuara të presidentit dhe situata e ndërlikuar pas zgjedhjes së një kryeministri në detyrë

Bullgaria nisi rrugën drejt zgjedhjeve të gjashta të parakohshme parlamentare brenda tre viteve. Kjo u bë e qartë pasi të tre mandatet për formimin e qeverisë iu kthyen presidentit të paplotësuara. Deri para pak kohësh, në rreshtat e..

02.04.24 14:05 |

Deputetët ndryshojnë ligje për të zgjedhur kryeministrin në detyrë

Në një mbledhje të jashtëzakonshme Kuvendi Popullor do të miratojë ndryshimet në Ligjin për Bankën Kombëtare bullgare (BNB), sipas të cilave guvernatori dhe zëvendësguvernatorët e bankës, avokati i popullit dhe zëvendësi i tij, kryetari dhe..

01.04.24 18:36 |

Presidenti nisi takimet me kryeministrat e mundshëm në detyrë

Presidenti Rumen Radev nisi konsultimet me kandidatët për ushtrues detyre të kryeministrit. Sipas ndryshimeve kushtetuese nga fundi i vitit 2023, kreu i shtetit mund të zgjedhë kryeministrin në detyrë nga një listë e kufizuar prej 10 kandidatësh. Bëhet..

28.03.24 15:58 |
Kirill Petkov

PP-DB do të kthejë menjëherë mandatin e dytë të paplotësuar për formimin e qeverisë

Dosjen do ta kthejmë bosh, tha për bTV, bashkëkryetari i "Po e vazhdojmë ndryshimin" dhe i grupit parlamentar "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB) Kirill Petkov. Mandatin do ta marrë kryeministri i dorëhequr Nikollaj Denkov,..

27.03.24 09:13 |
Rumen Radev

Presidenti shtyu dorëzimin e mandatit të parë të kabinetit

Presidenti Rumen Radev shtyn dorëzimin e mandatit eksplorues për formimin e qeverisë për të hënën, më 18 mars, në lidhje me zinë e shpallur pas vdekjes së Patriarkut Neofit. "Në këto ditë përuljeje dhe adhurimi përpara kujtimit të Patriarkut Neofit,..

15.03.24 09:32 |

“Vëzrazhdane” akuzoi presidentin se nuk e kundërshton euron

Dita e dytë e konsultimeve politike me presidentin, para dorëzimit të mandatit për formimin e qeverisë, filloi me bisedime mes partisë “Vëzrazhdane” dhe kreut të shtetit Rumen Radev. Opsioni më i mirë për vendin janë zgjedhjet e parakohshme..

12.03.24 10:59 |

Ekziston një optimizëm i brishtë për gjetjen e një formule menaxhimi

Filluan konsultimet dyditore politike të presidentit Rumen Radev me partitë e përfaqësuara në parlament, sipas Kushtetutës, para dorëzimit të mandatit të parë eksplorues për formimin e qeverisë. Konsultimet po zhvillohen pasi kryeministri i qeverisë..

11.03.24 16:34 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна