Eмисия новини
от 08.00 часа

Karakaçanët mblidhen në një tubim në zonën “Karandila”

Tubimi tradicional i karakaçanëve do të mbahet nga 20 deri më 22 gusht në zonën “Karandila” pranë qytetit Sliven pas një pushimi njëvjeçar për shkak të epidemisë së koronavirusit. Deri në mesin e shekullit të kaluar, karakaçanët ishin nomadë që..

20.08.21 12:08 |
Toshko Jordanov

ITN akuzoi “Ngrihu.BG! Ne po vijmë!” në tradhti

“Ngrihu.BG! Ne po vijmë!”dorëzoi njerëzit që protestuan verën e kaluar, duke thënë se nuk do të mbështesnin qeverinë e “Ka një popull të tillë” (ITN). Kjo u njoftua në një intervistë për bTV nga Toshko Jordanov nga ITN. Ai theksoi se gjithçka që u ra..

09.08.21 18:43 |

Emri Varna shfaqet në brezin kryesor asteroid midis Marsit dhe Jupiterit

Bashkimi Astronomik Ndërkombëtar miratoi emrin “Varna” për asteroidin 510466, njoftoi Doc. Vesellka Radeva nga Observatori Astronomik Detar dhe Planetarium i Shkollës Detare në Varna. Ai rrotullohet rreth Diellit për 2 vjet e 9 muaj në një orbitë..

02.08.21 16:43 |

Avokati i popullit i Bullgarisë nis një fushatë në mbështetje të shëndetit mendor të fëmijëve

Çdo ditë avokati i popullit merr sinjale nga prindërit, organizatat prindërore dhe psikologët e fëmijëve, të cilët paralajmërojnë për simptoma të ankthit tek adoleshentët si rrjedhoje e mbylljes gjatë pandemisë. Sipas të dhënave të sektorit..

06.06.21 07:25 |
Velisllav Minekov dhe Irena Stefoska

Planifikohet intensifikim i marrëdhënieve kulturore bullgaro-maqedonase

Ministrat e Kulturës të Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut u takuan në Sofje. Profesorët Velisllav Minekov dhe Irena Stefoska theksuan se ruajtja e trashëgimisë kulturore është një përparësi për të dy vendet, kështu që ata do të mbështesin..

01.06.21 10:22 |

Qeveria do të ndihmojë turizmin me pushime shkollore

Sipas programit "Së bashku përsëri" 30 000 nxënës dhe mësues do të kalojnë pushimet falas në vendet turistike për të mbështetur biznesin. Çdo shkollë do të jetë në gjendje të dërgojë jo më shumë se 70 fëmijë nga klasa e I në të të XI nga shkollat..

28.05.21 12:48 |

Herën e dhjetë Bullgaria përfshihet në Natën Evropiane të Letërsisë

Bullgaria përfshihet vitin e dhjetë me radhë në një nga format më të mira për popullarizimin e letërsisë bashkëkohore evropiane “Nata e Letërsisë”. Veprimtaria hapet më 12 maj dhe organizohet në të njëjtën kohë në qytete të ndryshme evropiane midis..

12.05.21 08:10 |

Bullgaria mban qëllimin për të zëvendësuar levën me euron në 2024

Megjithëse deficiti do të tejkalojë kriteret për të hyrë me zonën e euros, Bullgaria mban qëllimin e vendosjes së monedhës unike në vitin 2024. Kjo thuhet në programin e konvergjencës për periudhën 2021-2023, votuar më 5 maj nga kabineti dhe botuar..

10.05.21 20:14 |

Ekspozitë virtuale prezanton mundësitë për pushim në Bullgari

Në mjedis të sigurt, me përmbajtje të pasur dhe pa kufizime të hapësirës fizike fillon edicioni i dytë virtual i Bursës Ndërkombëtare Turistike HOLIDAY&SPA EXPO.Ajo do të jetë në dispozicion të vizitorëve nga kudo në botë gjatë gjithë kohës ,..

22.04.21 06:35 |
Tatjana Llolova

U nda nga jeta legjenda bullgare e kinemasë dhe teatrit Tatjana Llollova

Aktorja e madhe bullgare e teatrit, filmit dhe televizionit Tatjana Llollova vdiq në moshën 87 vjeç. “Unë nuk jam yll, unë jam diell”, thoshte me shaka aktorja që kur ishte e gjallë. Ajo lindi më 10 shkurt të vitit 1934 në Sofje. Babai i saj..

23.03.21 12:36 |
Всички новини: днес | вчера