Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një koncert i përbashkët i koreve të fëmijëve të radiove publike të Bullgarisë dhe Rumanisë

Foto: BNR

Koret e fëmijëve të radiove publike të Bullgarisë dhe Rumanisë do të mbajnë për herë të parë një koncert të përbashkët në Bukuresht më 29 shkurt. Aktiviteti është pjesë e Programit të Bashkëpunimit Ndërkombëtar mes dy mediave dhe i kushtohet arritjeve të larta korale.

Kori i Radio Rumanisë

“Programi i këtij koncerti është spektakolar, sepse si kori ynë ashtu edhe ai bullgar mund të interpretojnë lehtësisht vepra me vështirësi të ndryshme, duke shtuar elemente skenografike që rrisin emocionin e përcjellë te publiku” – tha në lidhje me këtë veprimtari të përbashkët dirigjenti i Korit të Fëmijëve të Radio Rumanisë Razvan Rados.

Kori i Fëmijëve pranë Radios Kombëtare Bullgare, nën drejtimin e dirigjentes Venecija Karamanova dhe pianistes Siana Atanasova, do të interpretojë vepra të kompozitorëve bullgarë, si dhe vepra të kompozitorëve Franc Shubert, Hideo Kobajashi, Astor Piacolla. Në një aranzhim të veçantë do të interpretohet edhe “Rapsodia Boheme” i Fredi Merkjuri.

Të pranishmit në koncert do të kenë mundësi të dëgjojnë këngën bullgare "Jove, vashë e vogël" në aranzhim të Aleksandër Tanev. Kjo është një nga këngët e shumta në repertorin e fëmijëve bullgarë me zë engjëllor. 

Përgatiti në shqip dhe publikoi: Svetllana Dimitrova

Foto: BNR, Kori i Radio Rumanisë


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

“Dashuria” - një këngë e re e grupit “Fandango”

Grupi “Fandango” prezanton​​ këngën “Dashuri” nga albumi i fundit "Si zogjtë". Kjo është një nga këngët e fundit të regjistruara për të. Autori i muzikës dhe i tekstit është solisti vokal i formacionit - Hristo Stefanov, aranzhimi është i gjithë..

botuar më 24-04-19 11.47.PD

“Unë dhe ti" – dueti Mania

Dueti “Mania” ka një këngë të re, këtë herë në bashkëpunim me Dian Savov - DJ Dian Solo. Daniella Petkova dhe Julija Dimitrova janë dy motra që janë rritur në një familje muzikantësh. Që në moshë të re ato u nisën në rrugën e muzikës, ku..

botuar më 24-04-17 8.30.PD

Kitaristi Angell Demirev prezanton muzikë origjinale në një koncert

Angell Demirev është një kitarist, muzika e të cilit thur motive etnike jo vetëm nga Bullgaria dhe Ballkani, por nga vende dhe kultura shumë më të largëta. Sipas tij, bëhet fjalë për kërkime shpirtërore dhe për komunikim me instrumentin. Edhe pse..

botuar më 24-04-16 11.35.PD