Eмисия новини
от 21.00 часа

Tartufi – “thesari i gjelbër” në trojet e Bullgarisë

Vështirë se dikush dyshon se mes natyrës së larmishme dhe të pasur në vendin tonë nuk do të ketë ato kërpudha aromatike që vlejnë një pasuri në tregjet botërore. Bëhet fjalë për tartufin, të cilin njihet prej kohësh në Evropë si një erëza e..

11.08.22 07:15 |

Tashmë tre ditë zjarrfikësit janë duke shuar zjarre në pjesët e larta të Parkut Natyror të Rillës

Pajisjet janë duke depërtuar nëpër borë pranë shtëpisë malore "Maqedonia" për t'i arritur zjarret në pjesët e larta në malin Rilla. Zjarri përfshiu 37 hektarë në një lartësi prej 1800 metrash mbi nivelin e detit. 80 zjarrfikës dhe punonjës..

27.05.22 19:04 |

Në vend të një buqete dasme, le të dhurojmë fonde për pyje të reja

Po afron stina e verës, në të cilën përveçse të shijojmë pushimin tonë, mund të... martohemi. Një pjesë e detyrueshme e çdo një ceremonie të ngjashme civile dhe kishtare janë fustani i bardh i nusërisë dhe dhjetëra buqetat me lule tepër të bukura..

01.05.22 11:45 |

Gjuetia fotografike e arinjve në Rodopet ose si të rrisni adrenalinën tuaj

Bullgaria është një nga shtetet e Kontinentit të Vjetër me popullatën më të madhe të arinjve të murrmë ( Ursus arctos ). Këta arinj janë një specie e mbrojtur në Bullgari dhe janë të ndaluar për gjueti. Në sajë të kësaj numri i tyre u rrit vitet..

28.04.22 07:15 |

Blagoevgrad mbolli pyllin e qershive me mesazhet e Lindjes

Një pyll i bukur me 100 qershi japoneze tashmë po rritet në Parkun “Maqedonia” në qytetit Blagoevgrad. Pemët u blenë me fondet e mbledhura nga pazaret bamirëse të organizuara nga Viktorija Andonova nga Shoqata “Kauza Blagoevgrad”, me mbështetjen e..

22.04.22 09:15 |

Java e Pyllit me theks në pyllëzimin dhe kujdesin për pasurinë pyjore

Çdo vit në fillim të muajit prill pylltarët shënojnë festën e tyre profesionale me shumë veprimtari kushtuar mbrojtjes së pyjeve në Bullgari. Të gjitha aktivitetet realizohen gjatë Javës së Pyllit, e cila sivjet mbahet nga 4 deri më 10 prill nën..

04.04.22 11:54 |

Shtëpia përrallore pyjore në stacionin e tramvajit “Vishneva” në Sofje do të tregojë histori nga e kaluara

Një shtëpizë e mbrojtur nga roje të denjë – pemët shekullore të pyllit, që kufizon me lagjen e kryeqytetit “Lozenec”, shfaqet para syve, sapo tramvaji me forca të fundit rrëshqet rrotat mbi shinat. “Mirë se keni ardhur në stacionin “Vishneva”!”,..

19.12.21 12:25 |

Ndryshoni traditën dhe mbillni një pemë të Krishtlindjes

13 000 pisha të bardha të gjalla dhe 12 800 pemë të llojit bredhë, shpërndanë gjatë kësaj jave nga iniciativa vullnetare Gorata.bg deri tek të gjitha pikat e Bullgarisë. “Tanimë 9 vjet ne ndryshojmë traditën dhe në vend që të presim pemët për festat, ne..

11.12.21 09:10 |

Si Raja investoi të gjitha kursimet e saj për të marrë pyllin e ëndërruar

Ajo është 36 vjeç. Pasi mbaroi Gjimnazin Kombëtar të Gjuhëve dhe Kulturave të Lashta në Sofje, vazhdoi arsimin në Niderlandë dhe në Britaninë e Madhe. Ajo jetoi në shumë vende të Evropës, dhe aktualisht punon në Organizatën Ndërkombëtare të Punës në..

07.12.21 14:25 |

Akademia Bullgare e Shkencave kërkon zgjidhje për të reduktuar pasojat negative të ndryshimeve klimatike në vendin tonë

Shkencëtarët nga Instituti për Pyllin pranë Akademisë Bullgare të Shkencave  i kanë drejtuar përpjekjet e veta te studimi i zhvillimit dhe përshtatjes së pyjeve ndaj ndikimeve klimatike dhe antropogjene. Ato e llogarisin veprimtarinë njerëzore..

31.10.21 07:25 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера