Eмисия новини
от 15.00 часа

Punëdhënësit duan veprime urgjente për shkak të rritjes së çmimit të energjisë elektrike

Organizatat e punëdhënësve kërkojnë një takim të menjëhershëm me kryeministrin Kirill Petkov për të sqaruar "situatën jashtëzakonisht të rrezikshme për ekonominë dhe paqen sociale" të shkaktuar nga çmimet e larta të energjisë elektrike dhe gazit...

04.01.22 15:39 |

Bullgaria e nis vitin e ri pa buxhet të votuar

Bullgaria e nis vitin e ri 2022 pa buxhet të votuar, që është një precedent në historinë tonë të re. Sipas të dhënave të parashikimit, në fund të dhjetorit 2021 thesari i shtetit është në deficit prej katër miliardë levash (pak mbi 2 miliardë..

01.01.22 12:38 |

Çmimet e energjisë elektrike, ngrohjes dhe ujit “kanë ngrirë” deri më 31 mars 2022

S ipas Komisionit Rregullator të Energjisë dhe Ujit, çmimet e energjisë elektrike, ngrohjes qendrore dhe ujit duhej të rriteshin mesatarisht me 11 dhe 12%, që nga 1 janari. Ngrohja në Sofje duhej të ishte edhe më e shtrenjtë me një rritje prej..

17.12.21 13:24 |
Ministri Daniel Lorer

Qeveria do të punojë që t’i sigurojë biznesin staf dhe kapital inovativ

Rritja vjetore prej 5% është një qëllim absolutisht i arritshëm për ekonominë bullgare. Fqinji ynë Rumania, Republika Çeke dhe Hungaria kanë arritur shifra më serioze, tha për BNR Ministri i Inovacionit dhe Rritjes Daniel Lorer me rastin e..

16.12.21 12:07 |

Turizmi kërkon një certifikatë të gjelbër për të gjithë qytetarët bullgarë

Konfederata e Biznesit Bullgar të Turizmit këmbëngul për vendosjen e një kërkese për certifikatë të gjelbër për përdorimin e të gjitha shërbimeve publike nga të gjithë qytetarët bullgarë. Ata besojnë se kjo do të çojë në normalizimin e mjedisit të..

14.12.21 18:16 |
Presidenti Rumen Raev (majtas) dhe Kryeministri i deritanishëm i përkohshëm Stefan Janev

Presidenti Rumen Radev iu drejtua ish-kryeministrit në detyrë: Ju treguat një lloj të ri qeverisjeje

Presidenti Rumen Radev u takua me anëtarët e qeverisë teknike dhe i falënderoi për vullnetin e mirë, guximin dhe përkushtimin. “Ju, z. Janev, treguat se mund të ketë një qeverisje të re – transparente dhe pa kompromis.” Me këto fjalë Kreu i Shtetit..

13.12.21 18:00 |
Kirill Petkov

Kirill Petkov u zgjodh Kryeministër

Me 134 vota pro dhe 104 kundër, Kuvendi Popullor zgjodhi qeverinë e re me në krye Kryeministrin Kirill Petkov dhe miratoi strukturën dhe përbërjen e Këshillit të Ministrave.  Kundër votuan deputetët e GERB-SDS, Lëvizjes për të Drejtat dhe..

13.12.21 16:46 |
Kirill Petkov (majtas) duke marrë mandatin nga Presidenti Rumen Radev për formimin e qeverisë

Kirill Petkov është nominuar për kryeministër

Bashkëthemeluesi i “Po e vazhdojmë ndryshimin” Kirill Petkov është nominuar për kryeministër. Petkov u prezenatua nga kryetari i grupit parlamentar të formacionit Andrej Gjurov. Sot Presidenti Rumen Radev ia dorëzoi mandatin për formimin e..

11.12.21 11:02 |

Presidenti shprehu shpresën se raundi i tretë i konsultimeve për formimin e qeverisë do të jetë i fundit

Pas konsultimeve me përfaqësuesit e katër grupeve të para parlamentare – “Po e vazhdojmë ndryshimin”, GERB, DPS dhe BSP, presidenti Rumen Radev tha se qeveria e re ka nevojë për "një vektor të fortë social", pasi shoqëria jonë është shumë e ndarë...

06.12.21 17:27 |

Filluan konsultimet tek Presidentit për qeverinë e ardhshme

Presidenti Rumen Radev filloi konsultimet me forcat e përfaqësuara në parlament për të dorëzuar një mandat për formimin e qeverisë. Kreu i Shtetit priti fillimisht përfaqësuesit e “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Radev tha se pas zgjedhjeve ka..

06.12.21 16:45 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна