Eмисия новини
от 17.00 часа

Qeveritë e përkohshme zakonisht çojnë në ngecje ekonomike

Qeverisje e qëndrueshme apo zgjedhje të shpeshta në të ardhmen e parashikueshme - kjo dilemë, e cila u ngrit pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, së shpejti do të gjejë zgjidhjen e saj. Ndërkohë, prof. Biser Georgiev nga Universiteti i..

21.07.21 14:45 |

Tabloja politike pas votës së parakohshme parlamentare

Rruga për ndryshimin në qeverisjen e Bullgarisë është e hapur – kështu gazetari Ivan Garellov komentoi rezultatet e votës, në të cilat diferenca midis forcës së parë dhe të dytë parlamentare është jashtëzakonisht e vogël – nën 1 për qind...

12.07.21 13:44 |

Të rinjtë – ende të motivuar për të hedhur fillimin e normalizimit në vend

Pas zgjedhjeve të rregullta parlamentare të zhvilluara më 4 prill 2021 partitë në Legjislaturën e 45-të të Kuvendit Popullor nuk arritën të formojnë kabinet, ndërsa parlamenti mbajti vetëm 9 seanca. Sipas   analistëve dhe sociologëve ato ishin më..

06.07.21 15:01 |

7 ditët e para të kabinetit provizor në Bullgari

Tashmë një javë Bullgaria qeveriset nga një kabinet i përkohshëm emëruar nga Presidenti Rumen Radev. Ministrat e përkohshëm bënë deklaratë se pavarësisht nga mandati i shkurtër dhe detyra kryesore – të organizojnë zgjedhjet e parakohshme..

19.05.21 14:22 |
Maja Manollova

Sinjalet nga Komisioni i Auditimit u dërguan në kabinetin provizor

Sinjalet e marra në Komisionin Parlamentar për Rishikimin e qeverisjes së deritanishme u dërguan te ministrat e përkohshëm. Kjo u njoftua nga kryetarja e komisionit Maja Manollova. “Ne presim që puna për sqarimin se si paratë e taksapaguesve..

11.05.21 17:56 |
Tomisllav Donçev (majtas) dhe Daniell Mitov (djathtas)

Ndryshime paraelektorale në udhëheqjen e partisë GERB

Në mbledhjen e sotme kombëtare të partisë GERB, dy muaj para zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, lideri i partisë Bojko Borisov u nda me dy zëvendësit e tij të deritanishëm – kryetarët e bashkive të Sofjes dhe të Burgasit, Jordanka Fandëkova..

11.05.21 16:29 |
Daniell Mitov

Deri në të hënën GERB do të kthejë mandatin për formimin e qeverisë

Në qoftë se “Bullgaria Demokratike” dhe “Ka një popull të tillë” nuk duan të bisedojnë me GERB për qeverinë e propozuar nga ne dhe për prioritetet e ardhshme të qeverisjes do ta kthejmë mandatin. Këtë e deklaroi para bTV kandidati i GERB për..

21.04.21 12:07 |
Filli Ladgman

Bullgarët jashtë shtetit votuan për restartimin e sistemit

Radio Bullgaria anketoi bullgarë me banim nga jashtë me pyetjen se çfarë Bullgaria presin pas zgjedhjeve parlamentare që u mbajtën më 4 prill.  Filli Ladgman që prej vitesh jeton në Melburn të Australisë. Ajo është gazetare dhe drejtuese e programit..

05.04.21 15:29 |

4 vjet nga hyrja në detyrë e Presidentit Rumen Radev

Më 22 janar mbushen 4 vjet nga hyrja në detyrë e Rumen Radev dhe Iliana Yotova si President dhe Nënpresident. Për 12 muajt e fundit, kreu i shtetit vazhdoi të insistojë për ndryshim në stilin e qeverisjes, hoqi besimin te qeveria dhe disa muaj..

22.01.21 16:28 |
Daniella Daritkova

Daniella Daritkova: “Dorëheqja nuk është zgjidhja”

“Nuk mendoj se do të kontribuojmë me diçka në se do të japim dorëheqje. Kjo sepse nga ne pritet të garantojmë daljen normale nga kriza muajit e ardhshëm.” Këtë e tha për BNR Daniella Daritkova kryetare e Grupit Parlamentar të partisë GERB. Vendi ka..

27.09.20 14:39 |
Всички новини: днес | вчера