Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shumica e mbështet demokracinë, por ka pikëpamje kontradiktore për të

Foto: pixabay

63 për qind e bullgarëve të rritur besojnë se demokracia është forma më e mirë e qeverisjes. 19 për qind janë të mendimit të kundërt, sipas një sondazhi përfaqësues të agjencisë “Trend”, të porositur nga Instituti “Shoqëria e Hapur” - Sofje. Besimi te demokracia në vitin 2023 u rrit në krahasim me vitin 2018, kur ishte 44 për qind. Një pjesë e konsiderueshme - 49 për qind e të pyeturve miratojnë kufizimin e disa të drejtave dhe lirive demokratike, përderisa 41 për qind nuk janë dakord. 49 për qind e miratojnë idenë “të ketë një lider të fortë që nuk merret me parlamentin dhe zgjedhjet”. Sipas këtij treguesi, vendi renditet mes Turqisë - 50 për qind, dhe Meksikës - 47 për qind, të cilat kanë nivelet më të larta të mbështetjes së idesë për një lider të fortë. 37 për qind e bullgarëve janë kundër. 87 për qind e qytetarëve bullgarë duan zgjedhje të ndershme, por 65 për qind mbështesin idenë se vendimet të merren nga ekspertët dhe jo nga qeveria.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Njësia e gjashtë e Centralit Atomik Elektrik “Kozlloduj” po mbyllet për shkak të një mosfunksionimi në pjesën jobërthamore

Më 15 qershor, blloku i gjashtë i Centralit Atomik Elektrik “Kozlloduj” do të mbyllet për aktivitetet e planifikuara të mirëmbajtjes parandaluese për shkak të keqfunksionimeve të zbuluara të sistemit të vajit të një transformatori blloku në pjesën..

botuar më 24-06-14 3.53.MD

Presidenti kërkoi një debat për trajnimin fillestar ushtarak të të rinjve

Nevojitet një debat që të rinjtë në Bullgari të kenë të paktën trajnim bazë ushtarak, i cili do të kontribuojë në tejkalimin e distancës në rritje midis shoqërisë dhe ushtrisë. Këtë thirrje e bëri presidenti dhe komandant suprem Rumen Radev në..

botuar më 24-06-14 3.27.MD

Festojmë Ditën Botërore të Dhuruesve të Gjakut

Me rastin e Ditës Botërore të Dhuruesve Vullnetar të Gjakut, sot në vend po organizohen aksione të dhurimit të gjakut. Ekspertët nga Organizata Bullgare për Dhurimin Vullnetar të Gjakut theksojnë se sipas të dhënave të Organizatës Botërore të..

botuar më 24-06-14 12.31.MD