Eмисия новини
от 15.00 часа
Prof. Nikollaj Nenov

Qyteti Ruse dëshiron të shpallet një qytet krijues i UNESCO-së

Qyteti danubian bullgar Ruse do të aplikojë deri në vitin 2025 për t'u bërë një qytet kreativ i kuzhinës i UNESCO-së, tha për BTA drejtori i Muzeut Historik të qytetit, Prof. Nikollaj Nenov . Sipas tij, Ruse ka nevojë për një perspektivë që do të..

02.02.24 12:12 |

Planifikimi urban është një politikë që ndërthur logjikën sociale dhe drejtësinë

Flitet me shaka se gjatë fushatave elektorale për zgjedhjet lokale duhet të mbyllen mirë dyert e shtëpive. Rrugët po gumëzhijnë nga rinovimet e shumta dhe para se ta kuptoni, dikush mund të asfaltojë korridorin ose kopshtin tuaj. Jashtë shakasë,..

12.10.23 15:22 |

Do të ndërtojnë një bazë të përhershme ushtarake të NATO-së në Bullgari

Një qytet i tërë i vogël në të cilin do të jetojnë ushtarët e aleatëve të NATO-së, nga grupi ndërkombëtar luftarak në territorin e Bullgarisë, do të ndërtohet nga Ministria e Mbrojtjes deri në vitin 2025. Kostoja e parashikuar është të paktën 50..

14.09.23 11:49 |

Filma nga 25 vende në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit Dokumentar Rodopi

Qyteti Smoljan është mikpritës i edicionit të tretë të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit Dokumentar Rodopi. Fillimi i festivalit jepet sonte në orën 19.00 në amfiteatrin përballë Bibliotekës Rajonale “Nikollaj Vrançev” me premierën “Dashuria, markat..

06.07.23 06:15 |

Pika e shkrirjes ose 6.519 milionë sipas Institutit Kombëtar të Statistikave

Rezultatet e regjistrimit kombëtar të popullsisë nga shtatori i vitit të kaluar, të dhënat e të cilit u shpallën zyrtarisht më 3 tetor, ripohuan tendencat shqetësuese demografike, për të cilët analistët alarmojnë që prej vitesh. Në një dekadë..

11.10.22 07:15 |

Në 10 vjet, popullsia e Bullgarisë u ul me 11.5 për qind

Popullsia e Bullgarisë më 7 shtator 2021 ishte 6 519 789 njerëz. Gratë janë 3 383 527 – 51.9 për qind, dhe meshkujt 3 136 262 – 48.1 për qind. Ka 927 burra për çdo 1000 gra, njoftoi Instituti Kombëtar i Statistikave. Në 10 vjet, popullsia u ul..

03.10.22 12:49 |
Mark Potts, Ballçik, 2018

Mark Potts – një amerikan i dashuruar pas qytetit Shumen

“Që këtu fillon Bullgaria” - kështu këndohet në himnin e qytetit Shumen , të shkruar nga gazetari Haço Misakjan. Sot do t’ju tregojmë për një amerikanë, për të cilin qyteti është jo vetëm fillimi, por e gjithë dashuria, të cilën një njeri..

27.07.22 07:15 |

Një festival pranë kalasë mesjetare Hisarllëka na çon në qytetin Kjustendill

Pas izolimit të gjatë, kufizimeve dhe mënyrës uniforme të sigurt të jetës Vera 2022 na provokon gjithnjë e më shumë ta transferojmë jetën tonë të përditshme në paragrafin pas Covid. Dhe pavarësisht nga fakti se pandemia na kujton seriozisht për..

15.07.22 07:15 |
Bashkia

Ekspertët diskutuan idetë për rimëkëmbjen e rajoneve të harruara

Brenda tre ditësh, arkitektë dhe zyrtarë komunalë nga i gjithë vendi mbajtën një seminar trajnimi në qytetin Sliven, kushtuar rinovimit të zonave të braktisura në Bullgari. Iniciativa u organizua nga Komuna e qytetit Sliven, në partneritet me..

17.06.22 17:21 |

Gjithnjë e më shumë të rinj bullgarë zgjedhin të jetojnë jashtë qyteteve të mëdha

Dy vitet e fundit të jetesës në një pandemi globale ndryshuan rrënjësisht mënyrën tonë të jetesës dhe botëkuptimin, dhe si rrjedhim ëndrrat dhe aspiratat tona për të ardhmen. Nëse më parë të rinjtë dhe njerëzit aktiv në Bullgari e perceptonin si..

13.04.22 07:15 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна