Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në 10 vjet, popullsia e Bullgarisë u ul me 11.5 për qind

Foto: Pixabay

Popullsia e Bullgarisë më 7 shtator 2021 ishte 6 519 789 njerëz. Gratë janë 3 383 527 – 51.9 për qind, dhe meshkujt 3 136 262 – 48.1 për qind. Ka 927 burra për çdo 1000 gra, njoftoi Instituti Kombëtar i Statistikave.

Në 10 vjet, popullsia u ul me 11.5 për qind ose me 844 781 njerëz.

Shpopullimi është për shkak të vdekshmërisë më të lartë dhe migrimit jashtë vendit. 23.5 për qind e popullsisë është mbi 65 vjeç. Në grupin nga 15 deri në 64 vjeç janë mbi 4 milionë persona ose 62.4 për qind e njerëzve.

Ka 5257 vende të banuara. Në 257 qytete jetojnë 4 782 064 banorë ose 73.3 për qind e popullsisë.

Në 5000 fshatra jetojnë 1 737 725 banorë ose 26.7 për qind e popullsisë. Me mbi 100 000 banorë janë Sofja, Plovdivi, Varna, Burgasi, Ruse dhe Stara Zagora

Në këta 6 qytete banojnë 34.5 për qind e njerëzve ose çdo i treti.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Po hapim seksione në 60 vende për zgjedhjet "2 në 1"

Për zgjedhjet bullgare dhepër ato parlamentare evropiane, të cilat do të mbahen më 9 qershor, deri në këtë fazë është planifikuar hapja e seksioneve në 60 vende, njoftoi gazetarja e BNR, Mira Stefanova. KQZ ka shpallur vendvotimet në përfaqësitë..

botuar më 24-04-22 3.27.MD
Blloku i pestë e centralit atomik

Agjencia Rregullatore Bërthamore licencon karburantin bërthamor të “Westinghouse” për centralin atomik “Kozlloduj”

Agjencia Rregullatore Bërthamore ka lëshuar një leje për centralin atomik “Kozlloduj” për një kalim me faza në një lloj të ri të karburantit bërthamor RWFA të prodhuar nga “Westinghouse” për njësinë 5. Procesi i kalimit në llojin e ri të..

botuar më 24-04-22 2.51.MD
Artane Rizvanolli

Kosova do të vazhdojë të punojë për integrimin ekonomik në BE dhe në Ballkan

Rëndësia e motos "Ekonomia takohet me politikën" nuk ka qenë kurrë më e madhe se sot - kriza energjetike pas agresionit rus në Ukrainë, përshkallëzimi i tensioneve në Lindjen e Mesme na kujtojnë se lidhjet tregtare dhe ekonomike janë motori i..

botuar më 24-04-22 12.21.MD