Eмисия новини
от часа
Godina e „Radio Sofjes“

Kur BNR fliste polonisht

Sot programi i gjuhëve të huaja të BNR - "Radio Bulgaria" - "flet" në 11 gjuhë. Me kalimin e viteve disa janë shtuar, të tjera janë hequr nga numri total... I tillë është edhe fati i programeve në polonisht . Ato transmetoheshin në "Radio Sofje", siç..

16.02.24 07:30 |

Në Ditën Botërore të Radios – Miro dhe kënga e tij “Radio On”

Ditën Botërore të Radios e shënojmë me një këngë të interpretuesit Mirosllav Kostadinov, të cilin të gjithë e njohim si Miro - një nga këngëtarët më të njohur dhe më të dashur bullgar. "Nëse nesër nuk ka sot" Vetë  ai thotë se radio..

13.02.24 14:10 |
Çavdar Arnaudov

Çavdar Arnaudov: Në Radio Bullgaria, pata fatin të punoja me përkthyesit më të mirë nga dhe në frëngjisht

Radio Bullgaria në formën e saj origjinale u shfaq një vit e një muaj pas krijimit të Radios Bullgare, në atë kohë Radio Sofja. Radio Bullgaria që në fillimet e saj paraqet një imazh të ndryshëm dhe autentik të vendit tonë dhe në këtë rol të rëndësishëm..

25.01.24 07:30 |
Anna Fuckova

Kolegja jonë e dashur Anna Fuckova u nda nga jeta

Ekipi i Radio Bullgarisë njofton me dhimbje se sot në moshën 52-vjeçare ndërroi jetë kolegia jonë e dashur Anna Fuckova . Ani humbi betejën me kancerin, por la shpirtin dhe zemrën e saj në radio, ku punoi deri në fund për më shumë se 20 vjet...

14.12.23 18:17 |
Milen Mitev

Për herë të parë Bullgaria përfaqësohet në drejtorinë e EBU

Drejtori i Përgjithshëm i Radios Kombëtare Bullgare (BNR), Milen Mitev, u zgjodh unanimisht në Këshillin Drejtues të Bashkimit Evropian të Radio-Televizioneve (EBU). Kjo ndodhi në Sesionin e 91-të të rregullt të Asamblesë së Përgjithshme të Bashkimit..

01.12.23 09:02 |

Konferencë përfundimtare prezanton rezultatet e projektit evropian të kontrollit të fakteve

Në Shtëpinë e Evropës në Sofje, më 8 gusht do të mbahet konferenca finale kushtuar vendit të zhanrit “kontrolli i fakteve” në programet moderne radiotelevizive. Rezultatet e projektit, me theks në reportazhet dhe hetimet gazetareske, të prodhuara dhe..

08.08.23 08:10 |

Në Ditën e Evropës, zëri i radios së Rodopeve feston 7-vjetorin e lindjes

Radioja rajonale e Radios Kombëtare Bullgare në Kërxhali (Bullgari Jugore) sot, më 9 maj, feston 7 vjetorin e lindjes. Në Bullgari na pëlqen të themi se 7 vitet e para janë më të rëndësishmet - një person ndërgjegjësohet për veten dhe mëson..

09.05.23 12:57 |

Me nismën “Radioja dhe Paqja” festojmë Ditën Botërore të Radios

Dita Botërore e Radios festohet më 13 shkurt për të 12-tën herë radhazi me iniciativën e UNESCO-s. Në vitin 2023, festa është nën titullin "Radioja dhe Paqja". Me aftësinë unike për të arritur audiencën më të gjerë, radioja formon ndjenjën e..

13.02.23 10:45 |

Radio “Bullgaria ime” për të 7-tin vit është zëri i bashkatdhetarëve tanë në Argjentinë

Si i feston Bullgaria ditët e emrave në dimër - kjo ishte tema e transmetimit të parë të vitit 2023 në radion në internet "Bullgaria ime" në Argjentinën e largët. Radioja së fundmi festoi shtatë vjet nga fillimi i saj. Kjo është e vetmja media..

15.01.23 09:05 |

Luftë, gaz, agresion - fjalët që dominuan gjatë vitit 2022

Luftë, paqe, frikë, përulësi, ndjeshmëri, dashuri janë fjalët që ishin më shpesh në mendjet dhe fjalorin e njerëzve gjatë vitit 2022 që po kalon. Empatia, dashuria dhe përulësia janë virtyte që na formojnë si njerëz dhe si shoqëri, dhe këtë vit ne..

27.12.22 10:25 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна