Eмисия новини
от 05.00 часа

„КvАRTаl” – një takim kulturor me Sofjen e vjetër

A mundet dhe si kultura mund të ndryshojë pamjen e një kryeqyteti evropian? Përgjigja është kategorikisht pozitive, sipas menaxherit kulturor dhe drejtor ekzekutiv i DOMA art Foundation Martina Stefanova. Bashkë me bashkëmendimtarë të tjerë tanimë..

16.09.22 19:10 |

Një Festival Ndërkombëtar i Cirkut Bashkëkohor fillon në Carevo

Nga 16 e deri më 21 gusht, edicioni i dymbëdhjetë i Festivalit Ndërkombëtar të Cirkut Bashkëkohor dhe Social Mini Art Fest mbahet për herë të parë jashtë Sofjes - në qytetin bregdetar bullgar të Detit të Zi, Carevo. Programi përfshin artistë nga..

16.08.22 06:35 |

Opera e Sofjes po e viziton Plovdivin me repertorin e saj më të fundit

Opera dhe Baleti i Sofjes është mysafire në skenën e Teatrit Antik në Plovdiv me shfaqje emblematike nga tre zhanre. Fillimi është më 6 dhe 7 gusht me një nga muzikalët më të njohur nga skenat botërore - "MAMMA MIA" /me muzikë dhe tekst të..

07.08.22 08:55 |

Sozopoll është skena e Festivalit të Teatrit të Kukullave dhe Shesheve

Deri më 10 gusht, në qytetin e Sozopolit pranë Detit të Zi po mbahet edicioni i katërt i Festivalit Ndërkombëtar për Teatrin e Kukullave dhe Shesheve "Arlekino dhe Marioneta". Krahas pjesëmarrësve bullgarë ka edhe grupe teatrore nga Spanja, Portugalia..

06.08.22 06:05 |

Titujt e nxehtë të aksionit në edicionin e parë “Sveti Vllas Film Fest”

Nga 30   qershor deri më 2 korrik në pushimoren detare Sveti Vllas prezantohet edicioni i parë i festivalit të filmave “Sveti Vllas Film Fest”. Adhuruesit e zhanrit të kinemasë aksion mund të shijojnë një maratonë filmike treditore me nëntë nga..

30.06.22 06:15 |

Në Plovdiv po fillon "One Dance Week" – janë ftuar yjet botërore të kërcimit bashkëkohor

Shumë pak ngjarje kulturore bashkëkohore në vendin tonë përballojnë ndryshimet e trazuara politike, ekonomike dhe sociale dhe shënojnë jetëgjatësi në ekzistencën e tyre. Mes tyre doli dhe festivali më i madh ndërkombëtar për një vallëzim modern në..

13.05.22 07:15 |
Ansambli

Ansambli “Filip Kutev” shënon 70 vjetorin e tij

Ansambli Shtetëror Folklorik “Filip Kutev” me një sërë koncertesh shënon përvjetorin e tij 70 vjeçar. Tri mbrëmbje me radhë – më 18, 19 dhe 20 shkurt në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje ansambli do të prezantojë spektaklet “Fillimi”, “Rruga”..

18.02.22 06:05 |

Shfaqja e Iniciativës Bamirëse “Krishtlindjet Bullgare” mbahet për të 19-tën herë

Më 25 dhjetor nga ora 20, orë bullgare, Radioja Kombëtare Bullgare sipas traditës do të transmetojë në mënyrë të drejtpërdrejtë spektaklin “Krishtlindjet Bullgare”. Në shfaqjen në skenën e Teatrit Popullor “Ivan Vazov” marrin pjesë muzikantë..

25.12.21 17:29 |

“Fundjava në Plovdiv” do të mbahet pavarësisht kufizimeve pandemike

Edicioni i katërt i Festivalit “Fundjava në Plovdiv” bashkon përpjekjet e të punësuarve në degën turistike në zhvillimin e qytetit si një vend tërheqës për pushim dhe itinerare kulturore. Nga 17 deri më 19 shtator qytetarët dhe miqtë e qytetit..

18.09.21 07:35 |

Bullgarët e njohin Evropën me teatrin tradicional aziatik të ujit të kukullave

Lindja di shumë mirë sesi të ruajë traditat e veta, të dallohet dhe të karakterizohet me to. Një nga më misteriozët dhe të paarritshëm për ne evropianët, paraqitet teatri i kukullave të ujit. Shfaqja e parë në ujë daton që nga viti 1121 në Vietnam dhe..

31.08.21 07:00 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера