Eмисия новини
от 22.00 часа

Që nga fillimi i luftës në Ukrainë, shitja e pronave ruse në bregun e Detit të Zi është ngrirë

Marrëveshjet me pronat e paluajtshme të shtetasve rusë në Bullgari janë ndalur plotësisht dhe informacionet se rusët po shesin pa vlerë pronat e tyre në bregdetin e Detit të Zi janë të pavërteta. Me ndalimin e transferimeve bankare për në Rusi, si dhe të..

12.04.22 11:21 |

Bullgaria është në vend të fundit në BE për nga blerjet në internet

Shitjet në internet të mallrave dhe shërbimeve në BE gjatë pandemisë së Covid-19 janë në rritje. Përqindja më e lartë e konsumatorëve që porosisin mallra ose shërbime në internet është në Holandë - 94%, e ndjekur nga Danimarka - 92%. Në anën tjetër të..

02.02.22 16:06 |

Çmimet e pronave të banimit do të vazhdojnë të rriten

Viti i kaluar 2021 rezultoi të ishte më i miri në 12 vitet e fundit në tregun e pasurive të paluajtshme në Bullgari. Sipas të dhënave të Agjencisë së Regjistrimit, numri i transaksioneve të kryera me pasuri të paluajtshme në Sofje gjatë tremujorit..

27.01.22 07:15 |

Kompleksi Qendror Tregtar i Sofjes – midis historisë dhe së ardhmes së panjohur

Pazari i parë modern i mbyllur për produkte mishi, bulmetra, peshk dhe perime – Kompleksi Qendror Tregtar i Sofjes, është vepër e arkitektit Naum Torbov, i lindur në afërsi të qytetit Bitolja. I tij ishte edhe projekti i godinës së Kazinosë së..

12.08.21 11:17 |

Vendosën moratorium mbi autorizimet e qeverisë

Parlamenti vendosi moratorium mbi marrëveshjet dhe emërimet e qeverisë në dorëheqje deri në fund të mandatit të saj. Të gjitha partitë, përveç GERB, votuan për kufizimin e Këshillit të Ministrave. Ish pshtetarët e caktuan aktin si antikushtetues..

22.04.21 12:46 |

Të huajit riorientohen drejt pronësive të paluajtshme në qytetet Varna dhe Burgas

Anglezët dhe rusët shesin në masë pronat e tyre për pushime në vendbanimet e vogla në bregdetin tonë verior dhe jugor të Detit të Zi, duke u riorientuar drejt banesave në qytetet e mëdha, si Varna dhe Burgas, bëri të ditur për “Radio Varna” Kalojan..

08.02.21 13:14 |

Ulje e madhe e shitjes së veturave në fund të vitit 2020

Bullgaria renditet në vend të dytë në BE për nga shitja e veturave të reja në vitin 2020. Tkurrja është 37%, sipas Asociacionit   të Prodhuesve të Makinave në Evropë. Ulja është më e madhe vetëm në Kroaci - me 42.8%, por popullsia kroate është 4..

19.01.21 13:23 |

Një telekom bleu një grup të fuqishëm të mediave private

Komisioni për Mbrojtjen e Konkurrencës miratoi shitjen e Nova Broadcasting Group nga United Group. Vendimi do të hyjë në fuqi menjëherë, sipas faqes së internetit të rregullatorit. Përveç Nova TV, Nova Broadcasting Group përfshin gjithashtu një..

19.01.21 04:05 |

2020-ta - një vit i mirë për vreshtarët dhe prodhuesit e verës në Bullgari

Viti 2020 që po shkon, i cili do të mbahet mend si viti i pandemisë së Covid-19, ishte i thatë, që krijoi kushte për një korrje të mirë të rrushit, njoftoi për BTA-në prof. Ivan Paçev – drejtor i Institutit të vetëm të Vreshtarisë te ne. Në..

29.12.20 09:12 |

42 për qind nga ndërmarrjet evidentojnë uljen e të ardhurve gjatë nëntorit

Afro 42 për qind të ndërmarrjeve regjistruan uljen e të ardhurve nga shitjet e mallrave dhe shërbimeve në nëntor në krahasim me tetor. Këtë e tregon një sondazhi i Institutit Kombëtar Statistikor lidhur me pasojat e pandemisë së Covid-19 mbi..

22.12.20 18:16 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера