Eмисия новини
от 09.00 часа

Në Kupën e Botës Parkour në Sofje marrin pjesë garues nga 29 shtete

Rreth 100 garues nga 29 shtete do të marrin pjesë në Kupën e Botës Parkour, që nis sot për herë të tretë në Sofje. Gara do të mbahet në hyrjen qendrore të sallës “Arena Sofja” në ditët deri më 10 shtator nga ora 09:00 deri në orën 17:00. Bullgaria do..

08.09.23 06:30 |

“Hapi i ri” në skenën muzikore bullgare

“Muzika në vendin tonë   është në rilindjen e saj” - thonë Grupi “4etno” dhe Treshja Vokale “Idepeja”, pasi u shfaqën në skenën bullgare me një kombinim inovativ të stileve muzikore të quajtur “Hapi i ri”. Kënga ndërthur instrumente të shumta,..

09.05.23 12:22 |

Kris Gran: “Si të të gjej”

Kristian Grënçarov është një muzikant dhe kompozitor i cili punon me pseudonimin Kris Gran. Ai synon krijimin e muzikës së re bullgare në zhanrin pop, me përzierje nga shumë stile të tjera. Ai është pjesë e Ansamblit Vokal “Fortisimo”, i..

06.02.23 12:06 |

Milen Ivanov: Që të kesh të ardhme, duhet të respektosh të kaluarën....por dhe të vazhdosh përpara

“Për ne më e rëndësishmja është që të ruajmë stilin e lashtë vokal bullgar, i cili është tepër unik”-kështu Milen Ivanov, dirigjent i “Zërave të traditës” përcakton konceptin e formacionit të ri, të krijuar bashkë me fondacionin me të njëjtin..

15.06.21 07:15 |
Konstantin Markov

Legjenda bullgare e rokut Kosjo (Konstantin) Markov u nda nga jeta

Pas ndërlikimeve nga Covid-19, muzikanti, kompozitor dhe themelues i grupit “Tangra”, Kosjo Markov, vdiq. Lajmi tragjik u njoftua nga vajza e tij në radion Z-Rock. Muzikanti i lindur në vitin 1949 në Sofje, është një nga themeluesit e grupit..

15.03.21 12:49 |

Marija Koleva: “Arti tradicional bullgar është fat, mision, magji”

Të famshme janë sukseset e këngëtares së njohur bullgare Marija Koleva jo vetëm si soliste. Gjatë viteve ajo ishte pjesë e formacioneve të ndryshme të dhomës dhe korale   - Kuartetit “Avrena”, “Zërave ballkanikë”, “Dragostin Follk”, Ansamblit..

02.02.21 07:15 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна