Eмисия новини
от часа
Milen Mitev

Për herë të parë Bullgaria përfaqësohet në drejtorinë e EBU

Drejtori i Përgjithshëm i Radios Kombëtare Bullgare (BNR), Milen Mitev, u zgjodh unanimisht në Këshillin Drejtues të Bashkimit Evropian të Radio-Televizioneve (EBU). Kjo ndodhi në Sesionin e 91-të të rregullt të Asamblesë së Përgjithshme të Bashkimit..

01.12.23 09:02 |

Konferencë përfundimtare prezanton rezultatet e projektit evropian të kontrollit të fakteve

Në Shtëpinë e Evropës në Sofje, më 8 gusht do të mbahet konferenca finale kushtuar vendit të zhanrit “kontrolli i fakteve” në programet moderne radiotelevizive. Rezultatet e projektit, me theks në reportazhet dhe hetimet gazetareske, të prodhuara dhe..

08.08.23 08:10 |

Eurobarometri: Bullgarët janë më shpesh të ekspozuar ndaj dezinformacionit

Bullgaria renditet e para në Bashkimin Evropian për sa i përket përqindjes së njerëzve që besojnë se janë të ekspozuar ndaj dezinformacionit dhe lajmeve të rreme, sipas një sondazhi të Eurobarometrit të porositur nga Parlamenti Evropian. 55 për..

12.07.22 16:58 |

Më shumë se gjysma e bullgarëve nuk i besojnë lajmet për luftën në Ukrainë

58.8 për qind e bullgarëve nuk i miratojnë veprimet e Presidentit Vlladimir Putin në Ukrainë. 23.3 për qind nuk ​​e fshehin se më tepër i miratojnë këto veprime. Mes tyre janë kryesisht të moshuar, sipas një sondazhi të “Gallup International..

20.06.22 11:52 |

BNR dhe media të tjera bullgare u sulmuan nga hakerë për shkak të luftës në Ukrainë

Transmetimi online i programeve të Radios Kombëtare Bullgare - BNR në platformën binar.bg u komprometua më 6 duke u gdhirë 7 marsi kur u tentua një sulm haker. Problemi u hoq. Përmbajtja e Radios Kombëtare Bullgare është sërish e disponueshme në..

07.03.22 13:03 |

Një bullgar u nominua për çmimet më prestigjioze kanadeze të filmave

Bullgari Bllagovest Ahillov, i cili që prej vitesh jeton dhe punon në Kanada, u nominua për Çmimet Kinematografike Kanadeze, njoftoi BTA. Ky nominim është i pari për bashkatdhetarin tonë, i cili tashmë ka 11 nominime për çmimet televizive..

23.02.22 12:51 |

Kejsi Angellova e braktis karrierën e saj televizive në Nju Jork për të kultivuar tartuf në Bullgari

Bota dinamike e televizionit përballë jetës së thjeshtë dhe të afërt me idilin natyral. Përpara 15 vjetëve Kejsi Angellova nga Nju Jorku vendos në të dy anët e peshores jetën e saj të atëhershme dhe një mundësi shumë të paqartë dhe të largët,..

16.01.22 14:15 |
Prof.Anastas Gerxhikov dhe Rumen Radev

Do të ketë një debat presidencial tri ditë para balotazhit

Debati i vetëm mes kandidatëve për president Rumen Radev dhe Prof.Anastas Gerxhikov do të jetë në BNT më 18 nëntor në orën më të shikuar nga ora 20.00, njoftoi televizioni publik. Natën pas raundit të parë të zgjedhjeve, Rumen Radev komentoi se..

16.11.21 14:29 |
Prof. Velisllav Minekov

Shteti ka financuar media private

Ligji për Radion dhe Televizionin duhet të ndryshojë. Presqë parlamenti i ri ta bëjë këtë, thirri Ministri i Kulturës Prof. Velisllav Minekov në programin Horizon të BNR. “Ne nuk mund të flasim për media private në Bullgari. Të gjithë ata e mbajnë veten..

08.07.21 10:59 |

Përkthimi i lajmeve në gjuhën e shenjave në televizionet kombëtare po bëhet i detyrueshëm

Përkthimi në gjuhën e shenjave i të paktën një prej programeve të lajmeve të mbrëmjes në televizionet kombëtare TKB, bTV dhe Nova TV është i detyrueshëm në mënyrë që t'u sigurohet qytetarëve me aftësi të kufizuara në dëgjim informacionin e..

17.12.20 12:44 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна