Eмисия новини
от 18.00 часа

Deputetët votuan Strategjinë Kombëtare të Shëndetësisë deri në vitin 2030

Kuvendi Popullor miratoi Strategjinë Kombëtare të Shëndetit deri në vitin 2030. Dokumenti përcakton tri qëllime kryesore: përmirësimin e qëndrueshëm të shëndetit dhe mjedisit; garantimin e sigurisë shëndetësore dhe reduktimin e pabarazive; menaxhim..

18.04.24 18:07 |

Nderuan kujtimin e 12 fëmijëve të vdekur në lumin Lim në Serbi

Fëmijë, nxënës, shpëtimtarë, nënpresidentja e Bullgarisë Ilijana Jotova dhe kryeministrat e Serbisë dhe të Malit të Zi nderuan kujtimin e 12 fëmijëve bullgarë që vdiqën 20 vjet më parë në ujërat e lumit Lim, njoftoi i dërguari i BNR-së, Daniell..

04.04.24 15:48 |
Patriku Neofit

Bullgaria vajton bariun e saj shpirtëror

Na la një person vërtet të ndritur, një baba shpirtëror dhe bari i popullit tonë - Patriarku i dashur Neofit. Priftërinjtë e Peshkopatës së Ruses, e cila për 19 vite drejtohej nga Gjyshi Neofit, e pritën me pikëllim të madh lajmin për vdekjen e tij. At..

16.03.24 08:35 |

Ceremoni mortore për Patriarkun e bekuar bullgar dhe një procesion liturgjik

Sot, më 16 mars, në orën 9:30 në Katedralen Patriarkale “Shën Aleksandër Nevski” në Sofje do të fillojë liturgjia mortore për Patriarkun bullgar dhe Mitropolitin e Sofjes Neofit, i cili u largua nga ne më 13 mars. Shenjtëria e tij Patriarku..

16.03.24 05:05 |
Patriku Gavriil

Mitropoliti Gavriil: Zgjedhja e një Patriarku nuk do të jetë një detyrë e lehtë

Mëngjesin e sotëm dhjetëra laikë u dyndën drejt Kishës Metropolitane “E Diela e Shenjtë” për të nderuar kujtimin e Patriarkut Neofit. Në të njëjtën kohë, besimtarë nga i gjithë vendi udhëtuan qindra kilometra drejt Manastirit të Trojanit, ku u..

14.03.24 10:29 |

Shenjtëria e tij Patriarku Bullgar Neofit u largua nga ne

Pas një sëmundjeje të gjatë, në moshën 78-vjeçare u largua nga ne Shenjtëria e Tij Patriarku Bullgar dhe Mitropoliti i Sofjes Neofit. Pak para mesnatës, më 13 mars, në një deklaratë zyrtare, Sinodi i Shenjtë i Kishës Ortodokse Bullgare njoftoi se..

14.03.24 09:22 |
Familja Gajdarzhi

Një bullgar besarab humbi gruan dhe djalin e tyre të vogël në një sulm me dron rus në Odesë

Bullgari besarab Sergej Gajdarzhi humbi gruan e tij Anna dhe djalin e tyre katër muajsh Timofej gjatë një sulmi me dron rus më 2 mars në Odesë, raportoi BTA. “Ata banonin në katin e dytë në hyrjen e pallatit, që ishte tërësisht e shembur...

03.03.24 15:42 |

Një disident rus bëri thirrje para BNR-së të flitet më shumë për atë që po ndodh në Rusi

Autoriteteve ruse nuk janë për t'u besuar, ata gënjejnë vazhdimisht, tha për BNR nga Lituania Mika Golubovski, një redaktor në faqen e internetit të opozitës ruse Mediazona. “Sa i përket rrethanave specifike rreth vdekjes së Aleksei Navalni, ne të..

19.02.24 09:41 |
Aleksej Navallni

Reagimet në Bullgari në lidhje me vdekjen e Navallni

Lideri i opozitës ruse Aleksej Navallni vdiq, njoftoi drejtoria e burgut në Qarkun Autonom Jamallo-Nenec, ku ai vuante dënimin në koloninë korrektuese nr.3. Sipas Shërbimit Federal rus, Navallni u ndje i kpas një shëtitje dhe pothuajse menjëherë..

16.02.24 18:13 |

Bashkatdhetarët nga Rumania dhe Bullgaria festojnë 176 vjetorin e lindjes së Hristo Botevit

Ambasada e Republikës së Bullgarisë në Bukuresht të Rumanisë organizoi një përkujtim solemn me rastin e 176-vjetorit të lindjes së poetit, rilindësit dhe revolucionarit Hristo Botev. Në ngjarje janë të ftuar të gjithë qytetarët dhe mysafirët e..

06.01.24 08:00 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна