Eмисия новини
от часа

Maratona e Sofjes mbledh vrapues nga 57 vende

Njëzet e një sportistë elitarë do të sulmojnë arritjet e “Maratonës së Sofjes” këtë të diel, më 8 tetor. Edicioni i 40-të i ngjarjes sportive më të madhe dhe më të njohur të kryeqytetit mbledh në start një total prej mbi 5000 vrapuesish nga një numër..

06.10.23 18:49 |

“Vrapimi i Shpirtit të Lirë” lidh qytetet Ruse dhe Gjurgevo

Edicioni i radhës i Vrapimit Ndërkombëtar Rrugor “Vrapimi i Shpirtit të LirëGjurgevo – Ruse” mbahet më 25 shtator. Starti i vrapimit do të jetë në qendër të qytetit Gjurgevo, Rumani, ndërsa finali - në qytetin Ruse të Bullgarisë, njoftoi Bashkia e..

24.09.22 10:15 |
Ivet Llalova

Një yll bullgar i atletikës së lehtë hyri në Komisionin e Sportistëve

Vrapuesja Ivet Llallova u zgjodh në Komisionin e Sportistëve të Botës pranë Atletikës së Lehtë, njoftoi selia. Bullgarja mblodhi më së shumti vota në votimin gjatë Kampionatit Botëror në Eugene të SHBA-ve dhe së bashku me pesë sportistë të tjerë do..

22.07.22 16:21 |

Maratona e Sofjes tërheq vrapues elitar për herë të 38-të

Starti i distancës klasike prej 42.195 kilometra do t’i japë fillim maratonës tradicionale të Sofjes - Wizz Air Sofja maratonë. Për pjesëmarrje në edicionin e 38 të garës më masive sportive tek ne janë regjistruar afro 2500 vrapues prej mbi 30..

10.10.21 06:55 |

“Ballkaniada” bashkon vrapuesit tanë më të mirë malorë

Edicioni i parë i garës së vrapimit malor “Ballkaniada”, i organizuar nga një nga vrapuesit tanë më të suksesshëm malorë Kirill Nikollov - Dizella dhe partneri i tij i stërvitjes Dimitër Zheljazkov, do të mbahet ditën e shtunë më 31 korrik...

31.07.21 06:05 |

Një konkurs 6-ditor i vrapimit mbahet në Sofje

Nga data 21 deri më 27 maj 2021 për herë të parë në Bullgari mbahet një garë 6-ditore vrapimi. Ajo shënon fillimin e një brezi të ri të konkurseve shumë ditore në Gadishullin Ballkanik. Itinerari është i gjatë 750 m dhe ndodhet në Sofje në parkun..

21.05.21 15:46 |

Xhiroja “Vitosha 100” organizohet më 24 dhe 26 korrik

Më 25 dhe 26 korrik do të zhvillohet edicioni i 37-të i xhiros 100 kilometrash të malit Vitosha. Veprimtaria është e njohur edhe si “Vitosha 100” dhe është pjesë e nismës “Sofja – kryeqytet evropian i sportit”. Për pjesëmarrje u regjistruan më se 2100..

21.07.20 15:50 |
Bozhidar Antonov në kepin Emine, shtator 2018

Rekord i ri: ngjitja e tri majave më të larta të maleve Rila, Pirin dhe Stara Pllanina për 26 orë

Vrapuesi i ultra-maratoneve Bozhidar Antonov përsëri befason me arritjen e tij të fundit – ngjitja radhazi e tri majave më të larta të maleve Rila, Pirin dhe Stara Pllanina. Në këtë sfidë ai përdorte biçikletë në vendet ku nuk vraponte. Dëshira e..

03.07.20 12:39 |

Vrapuesit përsëri mund të marrin pjesë në Run Around të Clock në Vitosha

Κëtë të shtunë, më 13 qershor, në malin Vitosha në afërsi të Sofjes do të zhvillohet ultramaratona e parë në Bullgari pas fundit të gjendjes së jashtëzakonshme – Run Around të Clock. Starti është në orën 10.00 në fshatin Klladnica. Çdo një..

12.06.20 16:45 |

Sivjet Vrapimi i Paqes do të kalojë përmes Bullgarisë në mënyrë virtuale

Sivjet Vrapimi i Paqes do të kalojë përmes Bullgarisë në mënyrë virtuale. Megjithatë vrapuesit bullgarë do të kalojnë gjithsej 1008 km. për vendin tonë në periudhën 11 – 17 maj. Çdo një prej 7 pjesëmarrësve do të vrapojë kilometrat e domosdoshëm në..

10.05.20 14:36 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна