Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Vrapimi i Shpirtit të Lirë” lidh qytetet Ruse dhe Gjurgevo

Foto: Facebook / Free Spirit Run Giurgiu-Ruse

Edicioni i radhës i Vrapimit Ndërkombëtar Rrugor “Vrapimi i Shpirtit të LirëGjurgevo – Ruse” mbahet më 25 shtator. Starti i vrapimit do të jetë në qendër të qytetit Gjurgevo, Rumani, ndërsa finali - në qytetin Ruse të Bullgarisë, njoftoi Bashkia e qytetit Ruse. Pritet që pjesëmarrësi më i shpejtë të vrapojë distancën prej 15 kilometrash për 45 minuta. “Duke organizuar vrapimin, ne po dëshmojmë lidhjen tonë të natyrshme dhe miqësinë me popullin rumun”, tha Nënkryetari i Bashkisë së qytetit Ruse Enço Ençev. Marrin pjesë vrapuesit më të mirë bullgarë, si dhe shumë amatorë. Raporti mes bullgarëve dhe rumunëve është 50/50.”

Rreth 300 pjesëmarrës nga Bullgaria, Rumania, Izraeli, Turqia, Afrika e Jugut, Italia dhe Mbretëria e Bashkuar pritet të marrin pjesë në këtë garë me një fond çmimi prej 6000 euro. Vrapuesi më i moshuar është një bullgar 75-vjeçar i cili mori pjesë në të gjitha edicionet e deritanishme të vrapimit.

Përpilues: Gergana Mançeva

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova


Më shumë nga rubrika

Pallati Kombëtar i Kulturës

Sofjes i dorëzojnë flamurin e Kryeqytetit Botëror të Sportit

Më 3 dhjetor në një ceremoni zyrtare në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje i dorëzojnë kryeqytetit tonë flamurin e Kryeqytetit Botëror të Sportit në vitin 2024. Iniciativa është e përbashkët e Asociacionit të Qyteteve dhe Regjioneve Evropiane dhe..

botuar më 22-12-03 5.25.PD
Adrian Andreev

Adrian Andreev u kualifikua në çerekfinalet në Spanjë

Raketa e dytë e Bullgarisë për meshkuj Adrian Andreev u kualifikua në çerekfinalen e turneut të tenisit në fusha balte të serisë Challenger në Maspalomas (Spanjë), kategoria 80. Andreev, i renditur në numrin 6, mbizotëroi bindshëm ndaj..

botuar më 22-12-01 5.37.MD
Foto: Federata Bullgare e Kërcimit me Trampolinë

Medalje argjendi për Bullgarinë në Kampionatin Botëror të Kërcimit me Trampolinë për të rinj e të reja në Sofje

Në kërcimin e sinkronizuar në grupmoshën 11-12 vjeç, bullgaret Mirella Koseva dhe Sijana Pavllova zunë vendin e dytë. Dy vajzat realizuan jashtëzakonisht pastër kombinimin e tyre dhe fituan medaljen e argjendtë me 42.640 pikë. Në vend të parë, me 43.350..

botuar më 22-11-24 4.50.MD