Eмисия новини
от 05.00 часа
 Ivan Demerxhiev

Ministria e Brendshme do të luftojë kundër blerjes së votës, krimit në familje dhe sigurisë rrugore

Prioriteti kryesor në punën e Ministrit të Punëve të Brendshme në detyrë, Ivan Demerxhiev, do të jetë vazhdimi i luftës kundër votës së blerë në zgjedhje. Theksi do të jetë gjithashtu në garantimin e sigurisë rrugore. “Situata është..

08.08.22 16:38 |

Fluksi i migracionit drejt Bullgarisë u rrit me 25 për qind në muajin e fundit

Gjatë vizitës së tij në Ellhovo, Ministri në detyrë i Punëve të Brendshme dhe Zëvendëskryeministër për Rendin dhe Sigurinë Publike, Ivan Demerxhiev, njoftoi se për vetëm një muaj fluksi i migrantëve në vendin tonë u rrit me 24 për qind,..

05.08.22 15:25 |

Vendvotimet jashtë vendit duhet të shpallen deri më 10 shtator

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka afat deri më 10 shtator 2022, pra 21 ditë para ditës së zgjedhjeve, për të përcaktuar shtetet dhe vendet ku do të krijohen seksionet e votimit jashtë shtetit. Kjo u bë e ditur në mbledhjen e sotme të..

04.08.22 18:57 |

U caktuan data dhe mjetet e zgjedhjeve të ardhshme të parakohshme

Këshilli i Ministrave miratoi një vendim për përgatitjen dhe zhvillimin e zgjedhjeve për Kuvendin Popullor më 2 tetor 2022, njoftoi qendra e shtypit e qeverisë. Kabineti i përkohshme miratoi gjithashtu planin buxhetor për kostot e përgatitjes dhe..

04.08.22 17:27 |

KQZ-ja nisi organizimin për zgjedhjet e 2 tetorit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve /KQZ/ vendosi që deri më 7 gusht qeveritarët e qarqeve të zhvillojnë konsultime për formimin e Komisioneve Rajonale Zgjedhore për zgjedhjet parlamentare të 2 tetorit. Konsultimet janë publike me pjesëmarrjen e..

03.08.22 11:14 |

Qeveria e përkohshme u betua para presidentit

Presidenti Rumen Radev prezantoi qeverinë e tij të katërt të përkohshme, e cila merr pushtetin para zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare të 2 tetorit. “Ju keni për detyrë të drejtoni një Kabinet me sfida që u kursyen nga kabinetet e..

02.08.22 15:16 |

Sot do të betohet qeveria e katërt teknike e Rumen Radevit

Sot do të betohet kabineti i katërt teknik i emëruar nga Presidenti Rumen Radev. Kjo është edhe qeveria e njëqindtë e Bullgarisë. Në një ceremoni në Sallën e Stemës në Presidencë, Kreu i shtetit do të prezantojë detyrat dhe prioritetet e qeverisë së..

02.08.22 06:05 |

Politika dhe furnizimet me gaz - dy të panjohura të mëdha

Gushti në Bullgari po fillon në mënyrë të nxehtë, politikisht dhe ekonomikisht. Që në ditën e parë të muajit, të gjithë sytë u drejtuan te Presidenti, i cili lëshoi dy dekrete për shpërbërjen e Legjislaturës së 47-të të Kuvendit Popullor dhe për..

01.08.22 15:31 |
Gëllëb Donev

Presidenti caktoi zgjedhjet parlamentare për 2 tetorin dhe emëroi një qeveri të përkohshme

Me dekret, presidenti shpërndau Legjislaturën e 47-të të Kuvendit Popullor nga 2 gushti dhe caktoi zgjedhjet për një parlament të ri më 2 tetor. Presidenti Rumen Radev emëroi një qeveri të përkohshme të përbërë nga: Gëllëb Donev Kryeministër;..

01.08.22 15:24 |
Georgi Svilenski nga BSP ia kthen mandatin e paplotësuar për formimin e qeverisë presidentit Rumen Radev. Tani është radha e kreut të shtetit.

Kolaps i përpjekjeve për krijimin e qeverisë - po tani ku?

Zgjedhjet e parakohshme tashmë janë të sigurta pasi partia politike BSP e zgjedhur nga presidenti, ktheu mandatin e tretë eksplorues të paplotësuar. "Ai u quajt në mënyra të ndryshme - teknik, krize, etj., por doli të ishte më tepër një mollë e..

29.07.22 13:22 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера