Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Убийците на Анна Политковская бяха осъдени на доживотен затвор

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Московски съд постанови доживотни присъди за извършителя и организатора на убийството на журналистката Анна Политковкская, съобщи агенция РИА Новости. Рустам Махмудов и Лом-Али Гайтукаев бяха признати за виновни и осъдени на доживотен затвор, а тримата им помощници получиха съответно по 12, 14 и 20 години зад решетките. Освен това съдът присъди пет милиона рубли компенсация, които да бъдат изплатени в полза на децата на убитата журналистка.

 Синът на Анна Политковская Иля заяви, че присъдата не е край на процеса, защото все още не е открит поръчителя на убийството: Тук поставяме запетая, защото поръчители няма в съда. Затова и  би било преждевременно да кажа, че съм удовлетворен от днешната присъда. Ще бъда удовлетворен чак когато  същата присъда бъде издадена срещу поръчителя или поръчителите.

Анна Политковская беше застреляна пред дома си през октомври 2006-а година. Убийството й получи широк обществен и международен отзвук, тъй като Политковская беше известна с журналистическите си разследвания за властимащите в Русия и критиките си срещу Кремъл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 400 представители на туристическия бизнес от Югозападна България на протест

Над 400 представители на  туристическия бизнес от Югозападна България излязоха на протест, като за кратко затрудниха  движението  при пътен възел Симитли. Десетки полицаи охраняваха  района, но напрежение не се стигна. От бранша предупредиха, че ако остане 20 процентовата ставка на ДДС  , хиляди ще останат без работа а много бизнеси ще фалират...

публикувано на 19.03.25 в 22:04

Военни на Обединеното кралство са проследили конвой от руски кораби, преминал през британски води

Военни кораби и хеликоптери на Обединеното кралство са проследили конвой от руски кораби, докато е преминавал през британски води, съобщиха Би Би Си и вестник "Таймс", позовавайки се на информация от Кралският флот.  Два руски бойни кораба – разрушителят "Североморск" и десантният "Александър Шабалин", ескортират два товарни кораба – "Спарта ІV" и..

публикувано на 19.03.25 в 21:53

Президентът на ЕБВР: България отчита добър напредък към еврозоната

България отчита добър напредък за присъединяване към еврозоната, заяви президентът на Европейската банка за възстановяване и развитие Одил Рено-Басо в интервю за БТА. Според нея инфлацията намалява към границите, определени от критериите в договора от Маастрихт. "Има и силно разбиране за необходимостта бюджетният дефицит да се поддържа до..

публикувано на 19.03.25 в 21:36

НС прие бюджета на НЗОК, започва държавния бюджет, но залата е почти празна

От 1 юли Здравната каса (НЗОК) ще заплаща лекарствата за домашно лечение на инфекциозни заболявания на деца до 7-годишна възраст, реши Народното събрание. Здравната вноска се запазва на осем процента.  Депутатите гледат на второ четене бюджета на НЗОК В бюджета на НЗОК: Предвижда се здравната вноска да остане 8% 9,4 милиарда лева е бюджетът..

публикувано на 19.03.25 в 21:01
Володимир Зеленски

Тръмп предложил на Зеленски САЩ да придобият украинските електроцентрали като гаранция за сигурността им

Президентът на САЩ Доналд Тръмп е предложил на украинския си колега Володимир Зеленски Съединените щати да придобият украинските електроцентрали като гаранция за тяхната сигурност, предаде Асошиейтед прес. Държавният секретар на САЩ Марко Рубио и съветникът в Белия дом по въпросите на националната сигурност Майк Уолц съобщиха това след телефонния..

публикувано на 19.03.25 в 20:35

Външният министър е разговарял с израелския си колега във връзка със смъртта на българин в Газа

Министърът на външните работи Георг Георгиев е разговарял по телефона с израелския си колега Гидеон Саар, след като по-рано днес от МВнР съобщиха за българин, служител на ООН, загинал в Газа. В позиция, разпространена тази вечер, външното ни министерство поднесе съболезнования на семейството и близките на нашия сънародник. Българин, служител в..

публикувано на 19.03.25 в 20:29

На протест във В. Търново: Не убивайте туризма в България!

Няколкостотин служители и собственици на заведения от Велико Търново, Свищов, Дряново, Севлиево и Габрово блокираха за близо два часа движението във Велико Търново и пътя София – Варна. Настояват за 9% ДДС за бранша и обвиняват държавата, че няма чуваемост и желание за диалог с бранша.  Във Варна над 1000 души на протест за връщане на 9% ДДС за..

публикувано на 19.03.25 в 20:17