Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Навършват се 35 години от създаването на "Нощен хоризонт"

Константин Тилев и Петър Пунчев: Нощният блок е институция

| обновено на 03.01.19 в 08:45
3
Петър Пунчев, Станислава Пирчева, Константин Тилев
Снимка: БНР

Навършват се 35 години от създаването на Нощния блок на програма "Хоризонт". Предаването започва да се излъчва в нощта на 3 януари 1984 година, а емблематичният му сигнал е фрагмент от "Мечтание" на Шуман. На 9 януари 1988 година за първи път се обявяват телефоните за слушатели. Обажданията започват да се приемат след 22.30 и да се записват.

Първото издание на "Нощен хоризонт" е дело на журналистите Константин Тилев и Петър Пунчев. Двамата гостуваха в "Нощен хоризонт" за годишнината от рождения ден на предаването. Те са част от екипа на Нощния блок, който прави иновативното за онова време предаване изключително популярно. "И беше задача комсомолска. Това трябва да го кажем ясно и гласно. Ние бяхме млади. И казаха "тука комсомолската организация да седне и да обмисли едно предаване". Истината е, че шефовете бяха много модерно мислещи хора. Беше ясно, че много аудитория там не е овладяна", обясни Петър Пунчев. 

Идеята витаела във въздуха, но финален тласък дал испанският филм за водещ на нощно предаване в навечерието на бунтовете срещу Франко и падането на диктатора от власт - "Сами след полунощ". "Партията по това време спеше. Това ни създаваше ореола на уникални, защото никой не беше толкова необвързан с идеологията в професионалната си работа, колкото ние", разказаха двамата водещи.

"Предаването започна с гаф някакъв, защото наистина бяхме и притеснени, и всичко ни беше съвсем ново", сподели Пунчев, който часове след дебютното предаване трябвало да отиде при военните, защото го извикали запас. "Бях се обръснал и всичко останало, бях си готов да отбия там месеца военна служба. Беше вълнуваща нощ, определено."

Константин Тилев трябвало първо да прочете новините в полунощ, а след това - да започне да води предаването. "И там, по принцип, произнасянето на сакралната фраза "другарят Тодор Живков" предизвикваше тръпки в гласовете на водещите, а на мен за първи път ми се налагаше да произнеса нещо за нашия вожд", спомня си Тилев.

"За мен това беше уникален шанс, човек да остане насаме с някакви хора и нещо да им говори, на което те да вярват. Това беше смисълът на нощния блок. /.../ Аз си донесох от вкъщи една лампа, на същата тая стойка, на която сега са твоите микрофони. Гасях цялата светлина, всичко. И оставаше само тая лампа. И това ми създаваше илюзията: аз под тази лампа като някакъв остров светъл, как си контактувам с някой там някъде в мрака, който има подобна ситуация с подобна лампа. Това ми създаваше интим и ме караше да се чувствам много добре", подчерта Петър Пунчев.

Имали тетрадка за описване на гафове и недоразумения в ефира. Постепенно тя се превърнала в произведение на изкуството, защото се надпреварвали да разказват смешни истории. Имало изключителни попадения. После никой не се сетил да я запази и изчезнала. "Уникално беше. Това беше години наред събирано остроумие на колеги от "Хоризонт", отбеляза Петър Пунчев. 

Писмата от слушатели имат своето запазено място в спомените на първите водещи. Когато напуснал радиото, Константин Тилев си тръгнал с цял найловов чувал с писма, някои от които пази и до днес. Някои изпращали стихове, други описвали свои проблеми. "За мен това е критерий на непосредственото общуване, на доверието, което човек има към близък човек, в случая медия. И може би това е всъщност формулата на успеха на предаването. Другите предавания по това време звучаха по-официално. Нито едно друго предаване, включително в "Ботев", не успяваше да създаде тази атмосфера. С тази възможност човек да говори просто и житейски за нещата."

"Има едно-единствено условие, за да има хубаво нощно предаване - това е дълбокото вътрешно, ясно осъзнаване, че оттатък има едни други хора, които имат нужда от теб, че имат нужда от това ти да има казваш нещо смислено, топло и сърдечно и те да ти отговорят доколкото могат", посочи още Петър Пунчев и изтъкна: "Това предаване мен ме култивира. Не аз него, то мен ме промени."

Двамата водещи са на мнение, че "Нощен хоризонт" вече е своеобразна институция и докато го има радиото, ще го има и него.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10