Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След разговори на Бойко Борисов и Виорика Дънчила

Ще се строи нов мост на река Дунав между България и Румъния

Очаква се премиерът Бойко Борисов да се срещне с турския вицепрезидент Фуат Октай в Букурещ

| обновено на 29.03.19 в 16:10
4
Бойко Борисов и румънският премиер Виорика Дънчила в Букурещ.
Снимка: Министерски съвет

Между България и Румъния ще се построи нов мост на река Дунав стана ясно след проведеното в Букурещ общо заседание на правителствата на двете страни. Инфраструктурата и свързаността са обсъдили в рамките на двустранната си среща премиерите Бойко Борисов и Виорика Дънчила.

Няколко са възможните места за изграждане на моста, уточни Борисов.

„Русе, Гюргево можем да започнем мост с европейски пари, защото това е европейски коридор, а на Свищов и на Никопол съответно от българска страна с публично-частни партньорства. Изключително важно и за енергийната система, така че на Никопол-Турну Мъгулере може да се направи и централа. Мостът на Русе трябва да се ремонтира основно и затова мисля, че двете страни ще положат усилия“.

За да разшири корабоплаването по Дунав, Румъния може да направи реката по-дълбоководна, стана ясно след междуправителственото заседание  България-Румъния, на което в детайли беше обсъдено енергийното сътрудничество. През юни предстои първата копка на интерконектора с Гърция, потвърди Борисов след заседанието.

В енергийното сътрудничество ще се даде тласък на общите проекти - най-вече на изграждането на вертикалния газов коридор Гърция-България-Румъния, обяви премиерът Борисов.

„Активно работим по газовия хъб „Балкан“, с Румъния имаме интерконектор, но той трябва да бъде уголемен, трябва да има и от ваша страна компресори, реверсивни, С една дума България, Румъния, Гърция трябва да се подготвят със своите газови магистрали да могат да транспортират в различните посоки газ в зависимост от ситуацията“, каза Борисов.

От своя страна румънският премиер Виорика Дънчила потвърди стратегическото партньорство между двете страни, общите интереси в региона в Европейския съюз и в международен план. Тя подчерта, че двете страни трябва да станат част от Шенгенското пространство, за което са покрили критериите и това ще бъде важно за ЕС. Премиерите са обсъждали и мерки за закрила на езиковата идентичност на румънците в България и българите в Румъния.

В присъствието на премиерите бяха подписани три двустранни споразумения - за реакция при кризи, за сътрудничество в транспорта и за сътрудничество при малките и средни предприятия.

По-късно премиерът Бойко Борисов и Виорика Дънчила отново ще разговарят в четиристранния формат заедно с колегата си Алексис Ципрас и с президента на Сърбия Александър Вучич. На редовните си срещи четворката обсъжда напредъка по общите проекти в региона в сферата на транспорта, инфраструктурата, енергетиката. Фокус на тази среща ще бъде задълбочаването на регионалното сътрудничество и развитието на добросъседските отношения.

Премиерът Бойко Борисов ще се срещне с турския вицепрезидент Фуат Октай, който ще присъства на вечерята след четиристранната среща България - Румъния - Сърбия - Гърция. Очаква се Борисов да постави остро въпроса с изказването на турския външен министър Мевлют Чавушоглу, който твърди, че Турция се е намесила при приемането на Закона за вероизповеданията.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Прощална сесия на ЕП в Страсбург

Над 600 са акредитираните журналисти за финалната пленарна сесия на Европейския парламент в Страсбург. 705 са евродепутатите в този мандат на парламента, над 720 ще бъдат в следващия състав след изборите през юни. Българската група е съставена от 17 депутати. "Много дружелюбна атмосфера. В обсъжданията не се спестяват обвинения, че Европа..

публикувано на 24.04.24 в 12:08
Кирил Петков

Да плащат ли медиите на политически анализатори и за експертиза?

Отказът на Кирил Петков да посочи конкретни имена означава, че всеки от тази гилдия би могъл да влиза в отговора на бившия премиер и изказването му придобива статут на "публичен донос". Това коментира проф. Огнян Минчев. Да плащат ли медиите на анализатори, политолози, социолози, изобщо за експертиза?  Това дискутираха пред БНР..

публикувано на 24.04.24 в 11:44
Иван Гешев

Съдът спря делото на Гешев срещу бившия правосъден министър

Софийският районен съд спря делото за клевета срещу бившия правосъден министър Атанас Славов, което беше заведено от ексглавния прокурор Иван Гешев.  Причината - депутатският имунитет на Славов. Делото беше заведено след изказване на Славов по повод така наречения казус "Нотариуса", от което Гешев твърди, че се е почувствал оклеветен.  То..

публикувано на 24.04.24 в 11:12

Санкции за свещеника, отслужил панихида в памет на Навални

Руски православен свещеник, отслужил през март възпоменателна служба в памет на покойния руски опозиционен лидер Алексей Навални, беше отстранен за три години от изпълнение на духовните си задължения, съобщи Московската епархия на Руската православна църква, цитирана от Ройтерс. В съобщението, което е поместено вчера на епархийската..

публикувано на 24.04.24 в 11:09
Делян Пеевски

ДПС няма да е партньор с ПП-ДБ "при доказване на схемите им"

Председателят на ДПС Делян Пеевски каза, че ако бъдат доказани корупционните схеми, свързани с ПП-ДБ, ДПС няма да е партньор в евентуален следващ парламент. "Ако се докаже от компетентните органи и се видят обвързаности с контрабанда, пудели, пачки, специално ДПС няма да работи с тях.  Всичко, което видяхме, е чудовищно", посочи той...

публикувано на 24.04.24 в 10:54

ПП-ДБ с обвинения към ГЕРБ – саботирали второто плащане по ПВУ

От ПП-ДБ обвиниха ГЕРБ за това, че саботират съдебната реформа и второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост. Депутатът Николай Денков обяви, че ГЕРБ бави четири законопоректа, които са обвързани с второто плащане по плана.  По думите му, Законът за личния фалит, правилата за работата на Комисията за противодействие на корупцията,..

публикувано на 24.04.24 в 10:52
Радостина Ангелова

Проучване за имунизационния календар регистрира нагласите и страховете на родителите

Повече от половината родители на деца от 0 до 4 години у нас подкрепят задължителните имунизации. 54% от запитаните ваксинират децата си. 3,8% са на мнение, че списъкът със задължителните ваксини следва да се допълни. Това показва национално представително проучване на нагласите към българския имунизационен календар, проведено по..

публикувано на 24.04.24 в 10:49