Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свежа Дачева: Смирение никога не е излишно

Кризата с коронавируса е полезна, може да послужи за проглеждане

Свежа Дачева в общинския съвет на град Стрьомстад, Швеция
Снимка: Личен архив

„През последните години аз чувствах, че земята се върти изключително бързо и колкото аз повече бягам, тя толкова по-бързо се върти. И само като дойде Нова година, хоп – идва средата на лятото. Направо ми се завиваше свят. Сега може би имам време за съзерцание. Може би част от стреса ми падна от мен и мисля, че така е и с другите хора. Влязохме в едни други релси. Това ще ни помогне после да направим сравнение – когато лудницата започне отново. И да си дадем сметка, че може би истината е някъде по средата, че темпото е може би някъде по средата.“

Това казва Свежа Дачева, наша сънародничка, която живее в Стрьомстад, Швеция, по повод глобалната криза заради коронавируса. Свежа Дачева е преводач и поет. В Швеция работи с мигранти и жени, претърпели домашно насилие, има университетска кариера и е била общински съветник в Стрьомстад.

Намирам това спиране за позитивно - както страните могат да открият слабости в своите системи, така и хората могат да направят това за личния си живот, отбеляза Свежа Дачева в интервю за "Хоризонт".

Ние можем да почерпим мъдрост от тази история – точно така, както в личен план, когато се случат недотам приятни неща, даже трагични – неща, които съвсем променят нашия стил на живот, то тогава са моментите, в които ние се събуждаме и се оглеждаме, проглеждаме за нещата. Аз намирам, че този вирус е доста полезен по някакъв начин.“

„Тук нямаме такава карантина. Можем да излизаме, да ходим, но имаме строги препоръки да не се събираме на групи, ако можем – да не пътуваме, специално извън града. Хората, които могат, работят от дистанция“, разказа Свежа Дачева за това как се живее в Швеция по време на епидемия. 

„На мен не ми е трудно да седя вкъщи, да се занимавам с книгите, да чета, пиша в момента, превеждам. Не ми липсват занимания“, сподели Свежа Дачева, за която е интересно да се следи как обществата реагират на тази ситуация.

Швеция отреагира много различно, беше критикувана много. Но аз чувствам, че това, което всъщност ние направихме, е това, което Швеция може да направи. Това е нашият начин“, коментира тя.

Как изглежда Великден на север? „Нашият Великден тук е двойно по-дълъг, защото една седмица преди това празнуваме шведския Великден, който съвпада с католическия. После празнуваме и българския – боядисваме яйца, нямаме козунаци, яйцата са задължителни. Козунаци отдавна-отдавна не сме яли. Излизам навън, събирам първи листенца, които са покарали, слагам ги в един чорап, после от една боя в друга боя, в трета боя и стават магии...“

"Този празник съвпада с едно тревожно време в природата, защото „се бият“ лятото и зимата за територия и пролетта е на страната на лятото. Тук стават такива бури, като се срещат топли и студени въздушни маси и ту едните надборват, ту другите. При нас април е както март в България, времето е мартенско. Това време специално го чувствам екстра тревожно в природата, защото е тревожно и в социален аспект – случват се неща, които никой не е очаквал. Обществото е принудено да реагира по един много неочакван начин. И аз тук бих казала, че смирение никога не е излишно.“

„Когато се случат такива неща и такива периоди, ние, хората сме част от природата и трябва да постъпваме както природата. В природата предпазливо излизат цветята, първите. Предпазливо се показват първите листа. Не е така – бум и тряс, да се появят плодовете. Смятам, че мъдростта е в това да следваш природата и може би този вирус ни помогна да погледнем нещата“, коментира Свежа Дачева, която вярва, че смирението не е противопоказно на действието и можеш да действаш със смирение, отчитайки по-големите сили от себе си.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01