Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честваме 136 години от Съединението на България

| обновено на 06.09.21 в 08:30
Снимка: БНР, архив

Днес честваме 136 години от Съединението на България.

Денят, в който се извършва фактическото обединение на Княжество България и Източна Румелия. Акт, дал на страната ни правото да върне в границите си земи, които исторически ѝ принадлежат.

На този ден през 1885 година в Пловдив, след военен преврат се създава временно правителство, което обявява присъединяването на Източна Румелия към Княжество България.

Актът на Съединението получава дипломатическо и международно признание през 1886 година.

136-ата годишнина от Съединението на Княжество България с Източна Румелия ще бъде отбелязана с поредица прояви в цялата страна.

Център на честванията е Пловдив. Тържествената заря проверка на пл. „Съединение“ започва в 20,30 часа. Слово ще произнесе президентът Румен Радев. Церемонията ще бъде предавана пряко по Българското национално радио (БНР).

В София, денят на Съединението ще бъде отбелязан с тържествена церемония пред Мавзолея-костница на княз Александър І Батенберг, а в 12 часа пред сградата на президентството ще се извърши тържествена смяна на почетния гвардейски караул.

В Бургас ще бъде отслужена заупокойна молитва в памет на всички герои, дали живота си в борбата за Съединението на Княжество България с Източна Румелия. Веднага след това ще бъдат положени венци и цветя на признателност към всички, паднали в Сръбско-българската война от 1885 г. и довела до Съединението на България.

Във Варна по повод Деня на Съединението ще бъдат положени пред паметната плоча на княз Александър Батенберг, на сградата на Държавния  архив и пред паметника на загиналите в Сръбско-българската война.

Във Враца за пета поредна година празникът на Съединението ще бъде отбелязан пред паметника на загиналите във войните за национално обединение. Военният монумент, познат като „Лъвчето“, е изграден с дарения в знак на признателност преди близо век.

Във Велико Търново, където Съединението за първи път е признато като политически акт от княз Александър Първи, честванията днес ще бъдат ознаменувани с камбанен звън от всички църкви в града. С военен ритуал пред Общината ще бъде издигнат националният флаг. Пред паметника „Майка България“ ще бъдат поднесени цветя на признателност, а свещеници ще отслужат празничен богослов. Курсантите на Националния военен университет ще преминат в тържествен марш в центъра на града. Вечерта ще бъде излъчен аудио-визуалният спектакъл „Царевград Търнов - звук и светлина“.

В Габрово в 10 часа започват честванията за отбелязване на 136 години от Съединението на България. Пред паметника на Продан Тишков - Чардафон в града от регионалния клон на Национално дружество „Традиция“ организират почетен караул.

В Смолян в Деня на Съединението постоянната експозиция на Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ ще бъде отворена за посещение. До 17 часа екскурзоводите на музея ще очакват гостите на града, за да им представят историческото и културно наследство на Смолян и региона.

В Ямбол отбелязването на Съединението ще започне с изпълнения на патриотични и възрожденски песни на Ямболския духов оркестър на площада пред общината. След издигането на националния флаг и отслужването на благодарствен молебен, честването ще продължи със шествие по централните улици до паметника на загиналите за националното ни освобождение, където ще бъдат поднесени цветя и венци. По случай Празника в града бяха поставени близо 300 нови национални флага по големите пътни артерии.

Честванията за историческото събитие започнаха снощи в град Съединение с възстановка на събитията отпреди 136 години, а на тържествената заря-проверка в Чирпан президентът Румен Радев призова жителите на града да пазят паметта на предшествениците си и да я предават на поколенията.

„Защото вярвам, че тази невидима нишка на памет и почит ще продължи напред да ни вдъхновява, да ни посочва пътя, да ни дава сила, за да проправяме заедно като народ пътя си към утрешният ден“, каза той.


Снимка: Прессекретариат на президента

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50

Камарата на представителите на САЩ одобри военната помощ за Украйна

След месеци забавяния американската Камара на представителите одобри дългоочакваната финансова помощ за Украйна на стойност 61 милиарда долара. Средствата са от критична важност за защитата на страната във войната с Русия, като голяма част от парите ще бъдат използвани за въоръжаване на украинската армия. Финансовият пакет за Украйна беше приет с..

обновено на 21.04.24 в 01:54