Анонсираните мерки за подпомагане на бизнеса заради високите цени на електроенергията трябваше да успокоят цените на свободния пазар, коментира в подкаста „На всяка цена“ Галина Александрова, главен редактор на специализирания сайт за енергийни теми 3e-news.net. По думите й въпреки че в началото на деня цената на Българската независима енергийна борса все още е много висока, би трябвало да настъпи успокоение, тъй като мерките са смислени. Въпреки това има известни рискове, коментира журналистът.
Откъде ще бъдат осигурени парите?
Правителството обяви, че може да финансира мерките за подпомагане на бизнеса заради високите цени на тока от „свръхпечалбата“ на държавните енергийни дружества. Основният източник най-вероятно ще бъде АЕЦ Козлодуй, прогнозира Галина Александрова. Според нея обаче трябва да се внимава какви суми от печалбата на атомната централа се насочват към помощ за бизнеса, тъй като самата централа има сериозни разходи за поддръжка, ремонт и други задължителни направления.
Другото държавно предприятие, което произвежда електроенергия, е ТЕЦ "Марица Изток - 2", но няма печалба, припомни журналистът. Според нея е възможно за компенсациите на бизнеса да се насочат средства от държавни компании в енергийния сектор, които не произвеждат електричество. Това би поставило техните инвестиционни програми и дори може да ги доведе до декапитализация, предупреди Александрова.
Компенсации за бизнеса има, а за крайните потребители?
Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов пое ангажимент до края на годината да не се увеличават цените на енергоносителите за крайните потребители. От 1 януари обаче ни чака покачване, което е твърде рано да бъде прогнозирано. Според Галина Александрова с бюджета за догодина трябва да се осигури подпомагане на по-широк кръг потребители от тези, които имат право на енергийни помощи. Журналистът припомни, че у нас все още няма дефиниция за „енергийно бедни“ хора и предупреди, че много голяма част от домакинството реално са именно в такова състояние. По думите на Александрова „работещите бедни“ няма да успеят да посрещнат удара от по-високи цени за ток, парно и топла вода от началото на годината, особено ако се сбъднат най-песимистичните прогнози за сериозно покачване на цените им.
Как всяка от анонсираните мерки от правителството ще се отрази на бизнеса, откога е възможно да се осъществят мерките и ще се овладее ли чрез тях ускоряващата се инфлация – отговорите на тези и други въпроси можем да чуем в звуковия файл.
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..
След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..
"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер. Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..
Две години след опустошителното земетресение в Турция страната си е поставила амбициозната цел до края на 2025 г. всички хора, които все още живеят във фургони и контейнери, да бъдат настанени в нови жилища. Само времето ще покаже доколко това е постижимо. В 4 часа и 17 минути на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..