Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Галина Александрова: Надявах се мерките на кабинета да успокоят цените на тока

Снимка: БГНЕС

Анонсираните мерки за подпомагане на бизнеса заради високите цени на електроенергията трябваше да успокоят цените на свободния пазар, коментира в подкаста „На всяка цена“ Галина Александрова, главен редактор на специализирания сайт за енергийни теми 3e-news.net. По думите й въпреки че в началото на деня цената на Българската независима енергийна борса все още е много висока, би трябвало да настъпи успокоение, тъй като мерките са смислени. Въпреки това има известни рискове, коментира журналистът. 

Откъде ще бъдат осигурени парите?  

Правителството обяви, че може да финансира мерките за подпомагане на бизнеса заради високите цени на тока от „свръхпечалбата“ на държавните енергийни дружества. Основният източник най-вероятно ще бъде АЕЦ Козлодуй, прогнозира Галина Александрова. Според нея обаче трябва да се внимава какви суми от печалбата на атомната централа се насочват към помощ за бизнеса, тъй като самата централа има сериозни разходи за поддръжка, ремонт и други задължителни направления.  

Другото държавно предприятие, което произвежда електроенергия, е ТЕЦ "Марица Изток - 2", но няма печалба, припомни журналистът. Според нея е възможно за компенсациите на бизнеса да се насочат средства от държавни компании в енергийния сектор, които не произвеждат електричество. Това би поставило техните инвестиционни програми и дори може да ги доведе до декапитализация, предупреди Александрова. 

Компенсации за бизнеса има, а за крайните потребители?  

Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов пое ангажимент до края на годината да не се увеличават цените на енергоносителите за крайните потребители. От 1 януари обаче ни чака покачване, което е твърде рано да бъде прогнозирано. Според Галина Александрова с бюджета за догодина трябва да се осигури подпомагане на по-широк кръг потребители от тези, които имат право на енергийни помощи. Журналистът припомни, че у нас все още няма дефиниция за „енергийно бедни“ хора и предупреди, че много голяма част от домакинството реално са именно в такова състояние. По думите на Александрова „работещите бедни“ няма да успеят да посрещнат удара от по-високи цени за ток, парно и топла вода от началото на годината, особено ако се сбъднат най-песимистичните прогнози за сериозно покачване на цените им.  

Как всяка от анонсираните мерки от правителството ще се отрази на бизнеса, откога е възможно да се осъществят мерките и ще се овладее ли чрез тях ускоряващата се инфлация – отговорите на тези и други въпроси можем да чуем в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00