Президентът Румен Радев започва консултации с представители на седемте парламентарни групи в 47-ото Народно събрание преди да връчи първи проучвателен мандат за съставяне на правителство.
Днес държавният глава ще разговаря с четири от формациите в новия парламент, а за утре са насрочени още три срещи.
Президентът ще се срещне поотделно с представители на седемте формации, за да обсъди с тях възможностите 47-ият парламент да излъчи правителство.
„Надеждите към новия парламент са огромни, а залогът съдбовен“, предупреди новите депутати Радев и допълни:
„Нужен ни е политически консенсус на реформаторските сили около необходимостта около устойчиво, реформистко, социално управление. От него зависи да имаме правителство“.
От две седмици формацията, която спечели третия за годината парламентарен вот преговаря за коалиционно правителство с още три партии. Представители на „Продължаваме промяната“ ще са първи на консултациите при президента. Съпредседателят и евентуален бъдещ премиер Кирил Петков заяви, че очаква до дни формацията да подпише коалиционно споразумение поотделно с БСП, „Има такъв народ“ и „Демократична България“.
След ПП президентът ще разговаря с представители на ГЕРБ-СДС. Коалицията ще бъде опозиция и в този парламент, обяви по-рано председателят на парламентарната група Десислава Атанасова.
Третата среща на Румен Радев днес е с ДПС, четвърти са БСП.
Утре на Национален съвет левицата ще решава за коалиционния договор с ПП, обяви лидерът в оставка Корнелия Нинова.
Във вторник президентът продължава консултациите с представители на „Има такъв народ“, „Демократична България“ и „Възраждане“.
Синдикат "Образование" към Конфедерацията на труда "Подкрепа" и Министерството на образованието са обсъдили около 20 акцента за предстоящи промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Един от тях е децата с дефицити да могат да повтарят първи клас, а зрелостниците с определен успех да се освобождават от задължителните матури. Това..
Конституционни промени на последните промени в основния ни закон отново са актуален въпрос. Това коментира пред БНР доц. Христо Орманджиев, преподавател по конституционно право във Великотърновския университет. В Деня на българската конституцията и на юриста доц. Орманджиев коментира, че последната ни конституция от 1991 г. е добра и..
Има решение на Съвета на ЕС от 2022 г., в което страните членки са поели ангажимент да не присъстват на парада по повод Деня на победата в Москва на 9 май, припомни говорителката на Еврокомисията Анита Хипер. Тя каза това в отговор на въпрос за обявеното намерение на словашкия премиер Роберт Фицо да посети руската столица по този повод...
Идват ключови месеци и трябва стабилност. Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Той благодари на ПП-ДБ за това, че няма да участват във вота на недоверие. Вотът на недоверие след обрата с ДПС-Доган. Държи ли Пеевски ключа? Продължават дебатите по внесения втори вот на недоверие към правителството Борисов..
Върховният съд на Обединеното кралство излезе с единодушното решение, че определението за "жена" и "пол" се отнасят до биологична жена и биологичен пол в Закона за равенството от 2010 година. Съдебното решение е кулминацията на дългогодишна съдебна битка между шотландското правителство и женска организация. Върховният съд уважи днес жалбата..
Министерството на транспорта обяви в позиция, че повече от три месеца от страна на Република Северна Македония липсва отговор по Проекта на споразумение за подготовка и изграждане на жп тунел, свързващ жп мрежата на двете държави. Министерството посочва, че това е единственият отворен въпрос между двете държави в областта на железопътния транспорт,..
Министърът на правосъдието Георги Георгиев съобщи, че данните от двете проверки по случая с опита за отнемане на апартамент на 90-годишна жена от София, са предадени на прокуратурата. Установени са нарушения, свързани с арбитражния съд, издал решението за отнемане на жилището и с частния съдебен изпълнител, който провел принудително изпълнение на..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..
Ужасна грешка е цялата война - агресията на Русия срещу Украйна, но тази грешка може да я коригира единствено Владимир Путин , а виждаме, че той няма..