Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турция: 21% инфлация, лирата удари ново дъно, има недостиг на лекарства

Както понижихме инфлацията до 4%, когато дойдох на власт, така рано или късно ще я понижим пак, каза турският президент Ердоган

| обновено на 19.12.21 в 19:39
Снимка: ЕПА/БГНЕС

21% е инфлацията в Турция, а лирата удари ново дъно и вече един долар струва над 17 турски лири.

55% е загубата в стойността на турската валута тази година, 37 от тези проценти са изгубени само през последните 30 дни. Но турският президент Реджеп Ердоган продължава да настоява за ниски лихвени проценти, а икономисти го критикуват за безразсъдната му икономическа политика. 

„Опозицията не може да приеме нашата решителност по отношение на лихвените проценти, но винаги съм казвал, че съм против тяхното повишаване.

Както понижихме инфлацията до 4%, когато дойдох на власт, така рано или късно ще я понижим пак, но няма да позволя хората да бъдат смазани от лихвени проценти“, заяви Реджеп Ердоган на среща с африкански младежи, състояла се вчера, но излъчена днес по турските медии.

Турският президент обяви 50-процентно увеличение на минималната заплата, което се очаква допълнително да засили инфлацията. Прогнозите са тя да надхвърли 30 на сто следващата година. 

Снимка: Ройтерс

В същото време турците се борят с недостиг на лекарства заради срива на турската лира.

Със срива на турската лира бяха заличени спестяванията на хората, основни стоки станаха скъпи, а милиони турци вече живеят под официалния праг на бедността.

Има недостиг и на вносни лекарства в общо 27 000 аптеки в цяла Турция за редица заболявания от диабет до рак, сърдечни болести и грип.

Според Турската фармацевтична асоциация през ноември има недостиг на 645 лекарства, фармацевти от аптеките твърдят, че броят им е около 1000 .

"За съжаление, продължаваме да не можем да намираме лекарства, като се започне от сиропи за кашлица за деца, медикаменти за диабетици и за високо кръвно. Изглежда, че този проблем ще продължи с месеци", сподели жител на югоизточната ни съседка.

Особено трудно е да бъдат открити сиропи за кашлица за деца, казва 62-годишният Емин Дурмуш, който търси лекарство за 5-годишния си внук:

"Изписаха лекарство на внука ми и за трети път идвам до аптеката, но няма. Има друго лекарство - заместител, написаха ни нова рецепта, пак идвам до аптеката и пак няма. Не знам какво да правим."

Министърът на здравеопазването Фахретин Коджа прехвърли вината върху фармацевтичните компании, които по думите му "се опитват да продават на Турция скъпи лекарства“.

Отчасти проблемът се дължи и на регулацията за лекарствата в Турция - здравното министерство определя стандартна цена през всеки февруари, базирана на настоящия обменен курс на валутата.

Цените в момента са определени при курс малко под 5 лири за 1 евро, а реално в момента едно евро се продава за почти 20 лири.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росен Желязков

Росен Желязков: Има потенциал за увеличаване на приходите в бюджета

Потенциалът за увеличаване на приходите в бюджета съществува. Това каза премиерът Росен Желязков по време участието си в парламентарния блиц контрол, където представи данни за финансовото състояние на държавата. "Аз в момента няма да повтарям всички известни факти и обстоятелства, защото всяко едно число има своята не само финансова, не само..

публикувано на 07.02.25 в 10:02
доц. Михаил Околийски

Доц. Михаил Околийски: Психиатрията остава задният двор на медицината у нас

Видно е, че държавата не се справя с проблемите на психично болните хора у нас поради изоставането от добрите практики в Западна Европа . Тази констатация направи в интервю за БНР доц. Михаил Околийски от Националния център по обществено здраве и анализи, бивш заместник-министър на здравеопазването. "Много е голяма пропастта между..

публикувано на 07.02.25 в 09:08

Премиерът на Молдова постави условия на Приднестровието за предотвратяване на нова енергийна криза

Премиерът на Молдова Дорин Речан заяви снощи, че сепаратистката Приднестровска молдовска република трябва да изпълни определени условия, за да не се изправи пред потенциална нова енергийна криза с прекъсвания на електрозахранването, водоподаването и отоплението, предаде Ройтерс. Природен газ достигна до 350-те хиляди жители на Приднестровска..

публикувано на 07.02.25 в 08:59
Емилия Недева

Емилия Недева: Конституционният съдия, избран от НС, ще е пак въпрос на сглобка

Не е регламентирано, че конституционен съдия трябва да представлява страната ни във Венецианската комисия. Това поясни пред БНР адвокат Емилия Недева. " Защо трябва да се гледа само в Конституционния съд , в който пък има трима блестящи професори научни работници – Атанас Семов, Янаки Стоилов, Сашо Пенов. Можеха просто да погледнат към..

публикувано на 07.02.25 в 08:51
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп подписа заповед за налагане на санкции на Международния наказателен съд

Американският президент подписа заповед, с която налага санкции на Международния наказателен съд. Доналд Тръмп определи решенията на съда като "нелегитимни и неоснователни", вредящи на Америка и нейните съюзници. Мерките според указа предвиждат финансови и визови ограничения на лица и техните семейства, които съдействат за разследвания срещу..

публикувано на 07.02.25 в 08:07
Мариян Карагьозов

Мариян Карагьозов: Отношенията между Сирия и Турция винаги са били проблематични

Равносметката от голямото земетресение в Турция и Сирия преди 2 години е 53 000 жертви и над 107 000 ранени – това е приблизително съпоставимо с мащаба в Ивицата Газа в момента. Разрушенията бяха огромни. Около 30% от разрушените постройки са възстановени. Това обясни пред БНР Мариян Карагьозов от Института по балканистика на БАН, бивш..

публикувано на 07.02.25 в 08:05

"Възраждане" организира кръгла маса, посветена на приемането ни в еврозоната

"Възраждане" организира кръгла маса, посветена на приемането на България в еврозоната. Дискусията е експертна и в нея онлайн от Съединените щати ще се включи проф. Стив Ханке, съобщи евродепутатът Станислав Стоянов, който е и председател на партията "Европа на суверените нации" в Европейския парламент: Станислав Стоянов съобщи и за инициатива..

публикувано на 07.02.25 в 08:03