Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЕК с процедура срещу Полша, Моравецки: Тенденцията за бюрократичен централизъм напредва в Брюксел

Процедурата на ЕК срещу Полша е заради решението на Конституционния съд на страната за примат на полската на Конституция над еврозаконодателството

| обновено на 22.12.21 в 17:31
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейската комисия започна процедура за нарушение срещу Полша заради две решения на Конституционния съд на страната.

Според едно от тях, части от европейското право не са съвместими с полската Конституция.

Приетото решение през октомври предизвика гневна вълна в различните институции на ЕС, а Европарламентът прие резолюция, в която се казва, че полският Конституционен съд няма правна валидност и независимост и не е квалифициран да тълкува Конституцията на страната.

Това стана след пряко участие в дебатите на председателя на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен и на полския премиер Матеуш Моравецки.

Еврокомисарят по икономиката Паоло Джентилони, който оповести днешното решение на ЕК, заяви:

„Смятаме, че, това решение нарушава общите принципи на автономия, върховенството, ефективността и еднаквото прилагане на европейското право, както и обвързващия ефект на решенията на Съда на ЕС. Също така сме на мнение, че Конституционният съд вече не отговаря на изискванията за независим и безпристрастен съд, както изискват договорите на ЕС“.

Джентилони уточни, че Полша има срок от два месеца за отговор на изпратеното официално писмо от Еврокомисията.

От Варшава полският премиер Матеуш Моравецки обвини Европейската комисия, че превишава правомощията си:

"Все повече страни членки на Европейския съюз си дават сметка, че трябва да има граница за компетенциите на тази институция", заяви Моравецки.

Матеуш Моравецки/ Снимка: ЕПА/БГНЕС

Полският министър-председател Матеуш Моравецки разкритикува решението на ЕК да обяви правни действия срещу Полша за „пренебрегване на правото на Европейския съюз и подкопаване на независимостта на националната съдебна система“.

В изказване, излъчено по националната телевизия и цитирано от БГНЕС, Моравецки заяви, че правните действия показват, че "тенденцията за бюрократичен централизъм за съжаление напредва в Брюксел, но тя трябва да бъде спряна".

Заместник-министърът на правосъдието на Полша Себастиан Калета също отвърна на удара, като нарече изявлението на ЕК „атака срещу полската Конституция и нашия суверенитет“.

Полша разполага с два месеца да отговори на официалното писмо на ЕК, в което се излагат основанията за процедурата за нарушение.

В случай, че не получи задоволителен отговор, въпросът може да бъде отнесен до Съда на Европейските общности.

Въпреки че няма възможност Полша да бъде изгонена от ЕС заради неспазване на законите на блока, тя може да плаща ежедневни глоби за това нарушение, отбелязват информационните агенции.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ливански гражданин е върнат принудително от Летище "София" с полет за Истанбул

На 17 април РД ГП "Аерогари" е изпълнила принудителна административна мярка "забрана за влизане и пребиваване на територията на държавите членки на Европейския съюз", наложена със заповед на ДАНС. Мярката е на основание чл. 42з от Закона за чужденците в Република България.  Ливанският гражданин е върнат принудително от Летище София с полет за..

публикувано на 19.04.24 в 21:19

На първо четене: По-високи заплати за военните от 2025 година

Увеличение на заплатите на военните от 2025 година, със специфичен коефициент и в зависимост от заеманата длъжност, одобри на първо четене Народното събрание. По-рано тази седмици и Комисията по отбрана одобри предложението за ръст на заплатите в сектора. Комисията по отбрана в НС одобри предложението за по-високи заплати на военните

публикувано на 19.04.24 в 20:55

НС прие промените в Закона за насърчаване на инвестициите

Парламентът прие окончателно промените в Закона за насърчаване на инвестициите. От ПП-ДБ оспориха легитимността на разглеждането на проекта на второ четене, тъй като, според тях, той излиза извън обхвата на първоначалното предложение на Министерския съвет. Даниела Божинова възрази срещу отпадането на възможността за съдебно оспорване на втора..

публикувано на 19.04.24 в 20:51
Асен Василев

Василев: С поправките на Конституцията вече няма еднолична власт

Промените в Конституцията са гаранция, че няма да има еднолична власт, когато президентът назначава служебно правителство. Така съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев отговори на критиките за безпрецедентната ситуация, която създадоха гласуваните промени. Ръководството на ПП бе в Благоевград на среща с членове и симпатизанти...

публикувано на 19.04.24 в 20:46
Река Тунджа

Почистват коритото на река Тунджа и нейните притоци край Елхово

В района на Елхово започна почистване на коритото на река Тунджа и нейните притоци от паднали дървета и растителност. Целта е да се подобри проводимостта и да не се допуска забентване. През последните месеци нивото на Тунджа по долното течение бележи огромен спад, заради трайното засушаване в целия регион. Опасността от наводнения заради..

публикувано на 19.04.24 в 20:39

Таня Светлинова е избрана за председател на РИК - Смолян

Таня Светлинова от ДПС беше избрана за председател на Районната избирателна комисия в Смолян. ЦИК определи служебно Светлинова да е председател, а Добрин Тодоров да е секретар.  Централната избирателна комисия определи 13-членния състав на РИК в Смолян, защото парламентарно представените партии не се разбраха за председателското място на..

публикувано на 19.04.24 в 20:32

Гражданският съвет към ВСС иска ЗСВ да не се приема, докато не се произнесе Конституционният съд

Гражданският съвет към Висшия съдебен съвет подкрепи становището на Камарата на следователите, с което се настоява служебният министър на правосъдието да спре процедурата по приемането на Закона за съдебната власт, докато не се произнесе Конституционният съд. На изнесеното заседание във Велико Търново се проведе и дискусия по проблемите на..

публикувано на 19.04.24 в 19:47