Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рябков обвини САЩ в спекулации за отстъпките, които може да направи Русия

| обновено на 09.01.22 в 19:55
Сергей Рябков
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Заместниците на първите дипломати на САЩ и Русия се срещат тази вечер в Женева, в навечерието на насрочените за утре официални преговори за сигурността в Европа и военното напрежение около Украйна.

Преди срещата на Уенди Шърман и Сергей Рябков, от администрацията на президента Джо Байдън отправиха остри предупреждения за наказателни мерки в случай на ескалация на войната в Донбас. Според източници на Асошиейтед прес тези мерки биха приравнили Русия с икономически изолирани държави като Северна Корея, Куба или Иран.

Руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков обаче даде да се разбере, че няма да направи компромиси с гаранциите за сигурност, от които страната му се нуждае. В интервю за агенция “Новости” Рябков обвини Съединените щати в спекулации за евентуалните отстъпки, които може да направи Русия по време на преговорите. "Нееднократно реагирахме срещу такава постановка на въпроса и то на всички равнища”, заяви той и допълни, че това не може да бъде основа не само на бъдещи договорености, но и на продуктивна дискусия. 

Рябков увери, че натискът и заплахите няма да принудят руската страна да направи отстъпки. Дипломатът подчерта, че в Женева ще настоява НАТО да се откаже от по-нататъшното си разширяване на изток и от разполагането на настъпателни оръжия в близост до руските граници. 

Тези искания се съдържат в два проектодоговора - между Русия и Съединените щати и Русия и Алианса - които Сергей Рябков предаде на Уенди Шърман на среща в Москва през декември. Освен това Русия настоява НАТО да прекрати всякаква военна дейност в Украйна, Източна Европа, Южен Кавказ и Централна Азия. 

Друго изискване на руската страна е Москва и Вашингтон да договорят взаимни гаранции, че няма да разполагат ядрено оръжие и ракети със среден и по-малък обсег с наземно базиране извън националните си територии. 

"НАТО трябва да си събира багажа и да се върне на границите от 1997 година", заяви Рябков пред агенция ТАСС по-късно през деня. По думите на Рябков, Москва няма да допусне повече опити да бъде "изтласкана" и поставена в подчинение.
Преговорите днес и утре целят намаляване на напрежението по украинските граници.
Френският министър по европейските въпроси Клеман Бон предупреди, че Европейският съюз не бива да бъде изключван от тях.
Според Бон, Москва се опитва да отстрани Евросъюза от преговорите, засягащи украинската и европейската сигурност, като търси директен контакт със Съединените щати.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стотици трактори блокираха Уестминстър в Лондон

Стотици трактори блокираха Уестминстър, след като фермери от цяла Великобритания се отправиха към Лондон, за да протестират срещу промените в данъка върху наследството. През октомври правителството обяви, че за първи път ще наложи 20% данък наследството върху селскостопански активи на стойност над 1 милион паунда. Промяната предизвика ожесточена..

публикувано на 10.02.25 в 22:07

Втори депутат от Лейбъристката партия на Великобритания е отстранен заради обидни коментари

Втори депутат на управляващата в Обединеното кралство Лейбъристка партия беше отстранен от парламентарната група в рамките на два дни заради членство в чат-група в WhatsApp, разменяла си обидни и подигравателни съобщения за свои съпартийци и пенсионери. Преди да бъде остранен, депутатът от Бърнли Оливър Райън беше извикан днес на среща с..

публикувано на 10.02.25 в 21:58

Иран чества 46 години от Ислямската революция

В Иран отбелязват 46 години от революцията, довела на власт режима на аятоласите, на фона на предупреждения, че американският президент Доналд Тръмп иска да унищожи страната. През цялата сутрин голям брой иранци изпълниха публични пространства в големи и по-малки градове. През януари и началото на февруари 1979 година неспиращите протести срещу..

публикувано на 10.02.25 в 21:48

Тръмп даде още разяснения по идеята си за Газа

Палестинците няма да имат право да се върнат в Ивицата Газа според плана на Доналд Тръмп за възстановяване на опустошената от израелски бомбардировки територия. Тръмп повтори идеята си Съединените щати да притежават Ивицата Газа Това става ясно от публикувани днес откъси от интервю на американския президент за "Fox News", цитирани от агенция..

публикувано на 10.02.25 в 21:38

ДПС-Доган не е съгласно с назначението на Людмила Петкова начело на АДФИ

Парламентарната група на "ДПС-Демокрация, права и свободи" и ДПС на Ахмед Доган обявиха "категорично несъгласие с назначението на Людмила Петкова за директор на Агенцията за държавна финансова инспекция". Бившата финансова министърка Людмила Петкова оглави АДФИ За новото назначение на бившия служебен вицепремиер и министър на финансите стана ясно..

публикувано на 10.02.25 в 20:42
Израелският министър на отбраната Израел Кац определи съобщението на „Хамас“, че отлага освобождаването на поредната група заложници като пълно нарушение на споразумението за прекратяване на огъня.

"Хамас" съобщи, че отлага за неопределено време освобождаването на заложници

Палестинската групировка "Хамас" обяви, че отлага за неопределено време планираното за събота освобождаване на още израелски заложници. Израелският министър на отбраната Израел Кац отвърна с обвинение, че с изявлението си "Хамас" нарушава споразумението за прекратяване на огъня, което влезе в сила на 19 януари, и разпореди пълна бойна готовност на..

публикувано на 10.02.25 в 20:25
Президентът на Кипър Никос Христодулидис

Подготвя се международна среща по Кипърския въпрос

Подготовката и провеждането на разширена международна среща по Кипърския въпрос през март в Женева бе в центъра на разговорите на заместник-генералния секретар на ООН Розмари ди Карло с лидерите на двете кипърски общности днес в Никозия. Регионалната ѝ дипломатическа обиколка продължава в сряда и четвъртък в Атина и Анкара. Дискусиите днес..

публикувано на 10.02.25 в 20:22