След вчерашното заседание на КСНС при държавния глава председателят на парламента Никола Минчев се почувства зле и Covid тестът му се оказа положителен. Той е под карантина.
Междувременно днес беше оповестено, че се променят правилата и сроковете за карантиниране.
Все още не е ясно кои точно участници в Консултативния съвет по национална сигурност ще бъдат карантинирани и то по новите правила, след като са били контактни с далия положителна проба парламентарен председател:
„Но, имайки предвид ангажираността и забавянето в поставянето под карантина от страна на столична РЗИ поради огромния брой, аз мисля, че може би те ще успеят да влязат в новите срокове – в зависимост от това кой какъв имунен статус има, има ли бустер, или не, ще бъде поставен под различен срок на карантина, заяви държавният инспектор доц. Ангел Кунчев.
Редица участници в Консултативния съвет доброволно се самоизолираха - сред тях са премиерът и президентът.
От правителствения пресцентър съобщиха днес, че премиерът Кирил Петков и началникът на кабинета му Лена Бориславова, както и вицепремиерът и финансов министър Асен Василев са се самоизолирали. Петков ще бъде заместван от вицепремиера Калина Константинова за присъствени ангажименти в страната, уточняват от пресцентъра.
Асен Василев ще работи дистанционно. Основната му задача е подготовка на бюджета за следващата година, обясниха за БНР от неговия кабинет.
Министърът на вътрешните работи Бойко Рашков съобщи, че също се самоизолира. Функциите му ще бъдат поети от заместник-министъра Стоян Темелакиев.
Военният министър Стефан Янев също се самоизолира, въпреки че е дал негативен PCR тест и няма на симптоми.
И председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова посочи, че ще се самоизолира след участието си в КСНС. В пост в социалните мрежи тя отправи и критики към Никола Минчев, като определи поведението му като "лекомислено".
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов си е направил бърз тест, който е негативен. Той обяви правилата за карантиниране след контакт със заразен за глупави, но уточни, че ще се подчини на разпоредбите на здравната инспекция.
Костадинов изрази съмнение, че заболяването на председателя на Народното събрание Никола Минчев може да има връзка с насрочения за утре протест на партията срещу зеления сертификат и ограничителните мерки.„Цялата ситуация показва абсурда на зеления сертификат“, коментира лидерът на "Възраждане".
Председателят на Парламентарната група на „Има такъв народ“ Тошко Йорданов се е самоизолирал и очаква нареждане от РЗИ за условията за своята изолация.
Все още не е ясно какво ще предприема Мустафа Карадайъ от ДПС, който също участва в съвета.
Христо Иванов от ДБ изчаква решението на РЗИ.
От ГЕРБ-СДС са внесли кандидатурата на Орлин Колев за съдия в Конституционния съд от квотата на Народното събрание, показва справка на сайта на парламента. Така номинациите стават две - на Колев и на Йонко Грозев, предложен от ПГ на "Продължаваме промяната - Демократична България". ПГ на ПП-ДБ внесе предложение за избор на Йонко Грозев за..
Правителството одобри финансиране на трансфери от държавния бюджет за бюджета на държавното обществено осигуряване и за бюджетите на общините за февруари в размер до един милиард и 650 милиона лева. Средствата са за сметка на наличности от предходната година. Така няма да се затрудни дейността на първостепенните разпоредители с бюджет в условията на..
През целия м. февруари продължи кампанията срещу насилието в училище в Кюстендилския регион, както и за Деня за борба с тормоза в училище, познат и като "Ден на розовата фланелка“ - 26 февруари. Кампанията е на Окръжен съд – Кюстендил, с подкрепата на РУО и е е част от Образователната програма на Висшия съдебен съвет и на МОН. Кампанията..
Проектобюджетът за образование за 2025 година беше приет от мнозинството от народните представители в парламентарната Комисия за образованието и науката. С 14 гласа "за", 4 "против" и 3 гласа "въздържал се" депутате одобриха по-високият бюджет за образование за тази година в сравнение с миналогодишния. Корекции ще бъдат поискани по линия на..
Проектобюджетът за 2025 г. е узаконена форма за купуване на гласове . Това каза пред БНР икономическият анализатор Кузман Илиев, лидер на партия "България може". "Увеличаваш разходите с 25% при положение, че растежът и инфлацията са 2,6 - 2,8%. Как така? Очевидно, че се дава на определени групи, най-вече в администрацията - не че те не..
15 военни паметника във Великотърновска област се нуждаят от почистване, реставрация и консервация. Нужната сума, която специализираната областна комисия иска от държавата, е близо 80 хиляди лева. Военните паметници, които се нуждаят от обновление, са в 6 от 10-те общини в региона. Към Министерски съвет и Министерството на отбраната се отправя..
Още тази вечер Хамас ще предаде тленните останки на четирима израелски заложници, съобщи израелският премиер Бенямин Нетаняху. Очакваше това да стане в събота. Очаква се Израел да освободи 625 палестински затворници. С това ще приключи и първият етап от споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа. "Хамас" няма да организира публична..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Войната трансформира изборното поле. В момента водещи са не идеологиите, а геополитическото и националното". Това обясни пред БНР Любомир..