Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скопие прие искане на България, а София прие да нарича РСМ Северна Македония

Петков и Ковачевски обявиха формиране на пет работни групи и полети между двете столици след 60 дни

| обновено на 18.01.22 в 16:34
Премиерите Кирил Петков и Димитър Ковачевски на срещата им в Скопие
Снимка: БГНЕС

Република Северна Македония изпълни едно от исканията на България и изпрати вербална нота до ООН, с която уведомява всички страни членки, че краткото наименование Северна Македония не представлява териториални претенция към географския регион у нас.

Така България прие официално да използва името Северна Македония, обявиха Димитър Ковачевски и Кирил Петков след разговорите в Скопие.

„България приема да използва краткото име Северна Македония, също както дългото име Република Северна Македония“, заяви Димитър Ковачевски след разговорите.

Във вербалната нота на Скопие до ООН е записано, че „изрично се потвърждава, че двете имена са еднакво валидни и затова се потвърждава и отсъствието на каквито и да е последици върху териториалната цялост на България“, обясни македонският премиер.

„И се радвам да мога спокойно да кажа Северна Македония“, каза Кирил Петков.

Това беше едно от ключовите искания на България още след смяната на името на югозападната ни съседка след референдума през 2018 г.

Така пътната карта за уреждане на двустранните спорове, известна като 5 плюс едно, вече е 4 плюс едно.

Ковачевски и Петков се договориха и за полетите от София до Скопие.

„До 30 дни ще имаме точните специфики, а до 60 дни тази линия ще бъде работеща“, каза българският премиер.

Следваща стъпка е финализирането на договорът за гранично сътрудничество за периода от 2022-ра до 2029 г. и отваряне на граничния пункт „Клепало“.

На 25 януари на междуправителствено заседание в София ще бъдат създадени 5 работни групи – по икономика, инфраструктура, култура, евроинтеграция и история. Те ще заседават всяка седмица.  

„Аз се надявам, че когато сме сложили историческата комисия да бъде една от пет комисии, в рамките на всички тези ползи, които би трябвало да постигнем в тази съвместна работа, дори и въпросите, които още не са съвсем доизяснени, те ще бъдат в една много различна среда, среда на добър диалог“.

Кирил Петков е поставил всички въпроси по позицията на България за двустранните въпроси, включително речта на омразата, реабилитиране на жертвите на комунизма с българско самосъзнание. А за езика на омразата каза:

„Ние абсолютно уважаваме самоопределянето на всички граждани в Северна Македония, както и използването на всички ваши езици, както са описани по конституция“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп в Овалния кабинет, 4 февруари 2025 г.

Тръмп: Лондон и Париж "не направиха нищо", за да сложат край на войната в Украйна

Пред американската телевизия "Фокс нюз" Тръмп заяви, че Великобритания и Франция "не са направили нищо", за да сложат край на войната в Украйна. Идната седмица британският премиер Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон ще посетят поотделно Вашингтон, на фона на задълбочаващия се разрив между Тръмп и украинския му колега Володимир..

публикувано на 22.02.25 в 12:22
Носителят на Нобелова награда за икономика Джеймс А. Робинсън

Проф. Джеймс Робинсън: Това е проблемът - просперитетът вече не е споделен!

"Докато държавата и институциите ѝ не служат на всички, а само на експлоататорски елит, е много трудно да се постигне икономическо развитие на цялата нация," гласи един от изводите на Дарън Аджемоглу, Саймън Джонсън и Джеймс Робинсън, които получиха Нобеловата награда за икономика миналата година. Те доказват, че в дългосрочен план най-успешните..

публикувано на 22.02.25 в 12:00

Протест срещу провеждането на "Луковмарш" в София

Около стотина предимно млади хора се включиха в протеста срещу провеждането на "Луковмарш". Представителите на различни неформални организации се обявиха срещу неонацизма и ксенофобията. Шествието на премина през центъра на столицата по маршрут бул. "Васил Левски", ул. "Граф Игнатиев" и се очаква да завърши около 13 часа пред Пилоните на..

публикувано на 22.02.25 в 11:54

Жералдин Дани-Кнедлик: Европа да се вземе в ръце, няма време да протакаме решението за инвестиции в отбрана

Украйна неотлъчно присъства в предизборната кампания в Германия под различна форма - веднъж разделя избиратели и партии по въпроса за военната помощ и изпращането на мироопазващи сили, втори път косвено - чрез икономическите трудности, които изпитва Федералната република. За какво по-напред да харчи пари новото правителство? И има ли сили..

публикувано на 22.02.25 в 11:35
Марк Галеоти

Марк Галеоти: С Тръмп късметът на Путин ще продължи

Не бива да подценяваме Русия, не бива и да я надценяваме .  Това според професор Марк Галеоти, историк от Лондонския университетски колеж, е един от най-важните уроци на войната, от чието начало се навършват три години в понеделник. През седмицата, едновременно с началото на първите публични преговори със САЩ от 2021-а досега,..

публикувано на 22.02.25 в 11:35
Летището в Манчестър

Класираха авиокомпаниите във Великобритания

Британската Служба за гражданска авиация публикува данни на най-добрите и най-лошите авиокомпании по отношение на отмяната и закъсненията на полети, от която става видно, че често критикуваната нискобюджетна "Райънеър", всъщност, е с доста добри показатели. Данните на Службата за гражданска авиация показват, че от големите авиокомпании с..

публикувано на 22.02.25 в 11:33

Как ще се нареди политическият пъзел в Германия след изборите за нов Бундестаг?

Германия избира утре нов Бундестаг. Сигурно е само, че отново консервативният блок ХДС/ХСС ще спечели вота. С кого обаче ще управлява Фридрих Мерц и кога ще се случи на практика смяната на властта в Берлин не е ясно. Различията между основните играчи са големи - в икономическата и социалната политика, за публичните инвестиции, образованието,..

публикувано на 22.02.25 в 11:30