И отговорът, който американците прекрасно разбират, е един-единствен: Украйна да не влиза в НАТО, заедно с това САЩ и НАТО да престанат да усвояват територии от постсъветското пространство. Тъй като искане, свързано единствено с Украйна, би предизвикало буря от фокусирани коментари върху Украйна и запъване на американското хегемониално его, руснаците са решили да преувеличат диалога с невъзможни искания и така да дадат възможност на САЩ да отстъпят само с една малка почти куртоазна крачка назад, като не усвояват Украйна. Търговски трик, нищо повече. И наистина България и Румъния няколко дни ще се занимават с това – да отговорят на руското външно министерство, да не ни казва Русия на нас какво да правим, ние сме суверенни държави и пр.
Не е задължително някоя държава да е член на НАТО, за да има ефективно взаимодействие с алианса и военните й ресурси да бъдат усвоени и преструктурирани. САЩ много често ползват тази практика в бившите съветски републики и Централна Азия. Предприемат се всевъзможни инициативи за съвместно военно обучение, миротворческо присъствие, модернизации на армиите, антитерористични обучения и пр. Класически пример е Грузия, която участва в съвместни учения с НАТО от 1994 г., и оттогава досега армията й се обучава от американски, германски и турски инструктори, а грузински части участваха в Ирак, Косово и Афганистан. През 2008 г. тогавашният грузински президент Михаил Саакашвили отправя писмо до генералния секретар на НАТО, че Грузия е готова да се присъедини към алианса. На срещата на върха през същата година държавите от Източна Европа подкрепят единодушно членството на Грузия, но страните от Западна Европа, особено Франция и Германия, са уклончиви, предвиждайки, че Русия ще реагира симетрично. Като резултат през същата 2008-а след петдневна война Русия признава Южна Осетия и Абхазия за независими републики. А Грузия остава на прага на НАТО, посъветвана да се справи с вътрешните си проблеми.
Днес Украйна и Грузия отново са призовани да се присъединят към НАТО, което е неприемливо за Русия. Всъщност САЩ не признават монопола на руските национални интереси в постсъветското пространство. И показват на Русия, че няма право на вето върху изборите на бившите съветски републики дали да членуват в НАТО. Американските медии опъват нервите на Путин, списвайки прогнози за инвазия в Украйна. Преди два дни The Wall Street Journal написа, че когато бил млад служител в КГБ, оценката за Путин била, че имал „понижено чувство за опасност“, тоест, че е склонен да поема неоправдани рискове. В статията се дава пример от 1989 г., когато разгневена тълпа от протестиращи граждани на ГДР обграждат щаб-квартирата на ЩАЗИ и сградата на КГБ в Дрезден. Владимир Путин, представяйки се за обикновен преводач, започва да разговаря с агресивната тълпа, като предотвратява възможността за щурмуване на сградата. Този факт се представя днес като „недостатък на характера“ на Путин, той е обвинен, че търси война, и иска да компенсира част от загубите на Съветска Русия след разпадането на СССР, прибирайки поне Украйна.
САЩ упорито следват тезата на Бжежински, че без Украйна Русия не е империя. Но опитите на САЩ да превърнат Украйна във военен полигон срещу Русия няма да останат без реакция. Най-вероятно Русия ще признае Донецката и Луганска републики, след което ще ги приобщи към Руската федерация, оспорвайки по този начин глобалното превъзходство на САЩ. При подобен сценарий нито САЩ, нито НАТО ще могат да направят нещо особено за Украйна. Някои западни експерти твърдят, че изваждането на Крим от Украйна се е случило благодарение на бавните реакции на западните държави. По онова време върховният главнокомандващ на обединените сили на НАТО и шеф на американските военни сили в Европа, американският генерал Филип Брийдлов, описва операцията на Путин така: „Отначало ние видяхме няколко бързи учения на руснаците и после изведнъж те се оказаха в Крим“. Всъщност не бавността на западния отговор е причината Украйна да загуби Крим.
Причината е, че НАТО няма намерение да води война с Русия. Западът ще предостави на Украйна оръжия и инструктори, и ще остави Русия да прибере Източна Украйна, като инкасира огромни щети, затвърждавайки образа си на агресор. ЕС ще наложи санкции, от които самата Европа ще страда, и отсега Зелените започнаха да пристискат германският канцлер Олаф Шолц за рестрикции върху „Северен поток - 2“, който очаква разрешение за влизане в експлоатация. САЩ предизвикват Русия докрай, разполагайки обръч от възможности за бърз глобален удар около границите й. От своя страна, Русия има своя имперски рефлекс, изпитва носталгия към миналото си величие, отчита военната си мощ и иска да възстанови значението си в глобалния ред. Русия винаги ще прави опити да интегрира постсъветското пространство в някакви регионални съюзи, икономически и военни. Стратегията на САЩ е да предотвратят подобна възможност за необратимо нарастване на Русия, затова полагат извънредни усилия да разкъсват връзките между постсъветските републики и бившата им метрополия. САЩ искат да създадат „неруска алтернатива“ за местните елити. Единственият начин това да се случи, е като инсталират русофобски правителства, които да провеждат политики на конфронтация с Русия – да изтласкат руснаците от енергийните икономически проекти и да допуснат разполагане на западни военни ресурси на териториите си. Паралелно се формира нов публичен сектор и медиен свят, който да изгражда поколенческа промяна във възгледите на населението. И ако Русия разчита на олигархични проруски елити, то САЩ работят за изграждане на широка прослойка, която формира добре обосновани антируски настроения на обществения ресурс. Американското усилие видимо постига резултат. Русия загуби Украйна, и предстои да действа извънредно, ако е неспособна на дълбок компромис точно за Украйна. Истината е, че срещу технологиите на САЩ в постсъветското пространство през последните трийсет години Русия прилага тактическа, импулсивно-реактивна политика, която е повече импровизация, отколкото добре очертана и здрава външнополитическа доктрина.
В крайграничната община Болярово и през тази година ще се търси решение на пробемите с безводието и остарялата водопроводна мрежа, информираха от администрацията. До дни започва мащабен проект в село Мамарчево на стойност близо 9 млн. лева. Засушаването в Странджанския край продължава от няколко години. Същевременно лошото състояние на тръбите в..
Американското здравно министерство обяви извънредно положение за общественото здраве в Калифорния заради опустошителните горски пожари в щата. Жертвите на огнената стихия досега са 11, но президентът Джо Байдън съобщи, че се очаква броят на загиналите да се увеличи. Американският държавен глава оприличи ситуацията в Калифорния с военна зона, преживяла..
Компанията "Нешънъл газ" (National Gas), която притежава газопреносната мрежа на Обединеното кралство, успокои изпадналите в паника британци след притеснително изявление на "Сентрика" (Centrica), собственик на "Бритиш газ" (British Gas). От дружеството обявиха по-рано, че страната разполага с газ само за по-малко от седмица поради намаляване на запасите..
В петък хиляди протестиращи се събраха в Братислава и други словашки градове, за да протестират срещу стремежа на правителството да търси по-тесни връзки с Русия въпреки нахлуването ѝ в Украйна, предаде Франс прес. Словашкият премиер Роберт Фицо е един от малкото съюзници на Кремъл в рамките на Европейския съюз, който привлече Братислава..
В Сливен тази вечер се проведе трети протест срещу изваждането на близо 700 декара земя от Природен парк "Сините камъни" за изграждането на селищно образувание и още 12 декара от земята на бившия алпийски дом. Над 70 души застанаха зад мнението, че с тези решения на Общинския съвет и Областна администрация ще бъде нарушен екологичния баланс..
Повече от 50 тежкотоварни камиона чакат да преминат границата при Дунав мост, но опашката е преместена в района на град Бяла. Това се случва след днешното посещение на служебния премиер Димитър Главчев и министрите на транспорта и регионалното развитие, за да проверят лично как е организирано преминаването през буферните паркинги..
ЕС ще започне подготовката на стратегическо споразумение с Ливан, което е от голямо значение както за благосъстоянието на страната, така и за сигурността в по-широкия регион. Това съобщи президентът на Кипър Никос Христодулидис, който днес следобед се срещна в Бейрут с новоизбрания президент на Ливан Жозеф Аун. Необходимостта ЕС да подкрепя..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..