Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правителствата на България и Северна Македония провеждат съвместно заседание

| обновено на 25.01.22 в 10:40
Снимка: БГНЕС

Правителствата на България и Северна Македония заседават днес съвместно в резиденция „Бояна“. От вчера у нас е делегация, водена от премиера Димитър Ковачевски. Тази сутрин участниците в заседанията бяха посрещнати от представители на младежката организация на ВМРО, които настояха за среща с двете делегации.

Преди началото на съвместното заседание премиерът Кирил Петков заяви:

„Корабите и самолетите, които идват от Испания и Нидерландия у нас не са изпратени заради извънредна ситуация, а са част от мисията Еърполисинг, договорена още през 2016 година. Българското общество и парламента ще бъдат запознати с позицията на България за засилване на натовските сили по източния фланг след свикания днес Съвет по национална сигурност в Министерски съвет“.

Премиерът Петков откри заседанието с думите, че е обнадежден:

„Това, което постигаме вече само за втора седмица съвместна работа, аз съм много обнадежден. Това, че вие дойдохте с толкова много министри по всичките сфери, по които искахме да работим заедно, с нашите министри, показва пътя оттук нататък как тези отношения ще се случват. Те ще бъдат на база на истинска работа, на истински срещи с очакване на истински резултати“.

Димитър Ковачевски посочи на свой ред:

„Днес нашите колеги от двете правителства работят на теми в областта на инфраструктурата, по-конкретно Коридор 8“

Преди съвместното заседание премиерите Кирил Петков и Димитър Ковачевски проведохасреща на 4 очи, след което започна и съвместното заседание на правителствата. 

13 министри от Северна Македония са тук. За първи път заседават и вече сформираните с правителствени решения 4 работни групи по икономика, по инфраструктура, по европейско сътрудничество и по култура. В македонската делегация е и съпредседателят на Съвместната мултидисциплинарна комисия по историческите и образователните въпроси  -  Драги Георгиев, който ще се срещне с българския съпредседател Ангел Димитров. Очаква се да бъдат подписани два меморандума. Часове преди пристигането на македонската делегация у нас вчера правителството в Скопие прие текст на Меморандум за разбирателство за развитие на жп линия София – Скопие.  Другият меморандум, който се очаква да бъде подписан е в сферата на земеделието.

В писмо, изпратено до Кирил Петков, Димитър Ковачевски и Стево Пендаровски, Националният младежки комитет на ВМРО настоява за среща с двамата премиери. Те искат да ги запознаят с общата история и литература на двете държави.


Бившият депутат от ВМРО Александър Сиди обясни, че целта им е да запознаят правителствената делегация с общата история и култура. От ВМРО настояват кабинетът „Петков“ да пази българския национален интерес:

„Дошли сме тук, за да напомним, че в Македония живеят българи, че техните права не се спазват. Дошли сме да напомним, че България няма да се откаже от своите собствени език, култура и история. Така че Кирил Петков, ако продължава с тези безумни действия, които прави, това, което следва, разбира се, е оставка на неговия кабинет“.

 Според Сиди премиерът нищо на разбира от темата Македония и добави: “Това е причината днес да излезем и да покажем, че в РС Македония живеят българи, на които ежедневно им се нарушават правата”. 

Президентът Румен Радев ще обсъди следобед с Димитър Ковачевски сътрудничеството между София и Скопие.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Стефанов

Георги Стефанов: Никой не оттегля факта, че има изменение на климата.

Отказът на Тръмп от Парижкото споразумение де факто няма да доведе до големи сътресения. Проблематична точка може да бъде приносът на САЩ в глобалното подпомагане на преодоляването на негативните аспекти на климатичните промени - този т. н. Глобален фонд за адаптация" в размер на 300 милиарда долара годишно. Това каза за БНР Георги Стефанов..

публикувано на 23.01.25 в 10:04

Временната комисия за влиянието на САЩ у нас отпадна от дневния ред на НС

Депутатите решиха да променят дневния си ред и по предложение на "ДПС - Ново начало" отпадна първата точка в програмата им - за създаване на Временна комисия, която да разследва наличието на влияние на САЩ върху България, включително чрез неправителствени организации и фондации.  Това доведе до спор между вносителите на предложението..

публикувано на 23.01.25 в 09:55

Какво се случва в Детската онкохематология в ИСУЛ? Предстои проверка по родителски сигнал

Майка на дете, което се лекува в онкохематологията на Университетската болница "Царица Йоанна – ИСУЛ" е отправила анонимно писмо до фондация "Даная", в което изразява възмущението си от условията за лечение в болницата. От своя страна, от фондация "Даная" са сезирали по сигнала ИА "Медицински надзор" и Министерството на здравеопазването и..

публикувано на 23.01.25 в 09:21

Протестиращите в Сърбия с призив за обща стачка утре

Протестиращите от месеци в Сърбия призовават за обща стачка утре. Призивите идват от студентите, които организират блокади в цялата страна след рухването на бетонната козирка на жп гарата в Нови Сад на 1 ноември. Тогава загинаха 15 души. Вчера част от преподавателите в различни сръбски университети обявиха, че не искат да провеждат изпити и..

публикувано на 23.01.25 в 09:17
Разрушена сграда в Запорожие, 29 септември 2024 г.

Най-малко една жертва и десетки ранени при руска атака срещу Запорожие

Един човек загина, а други 25 бяха ранени при руско нападение с дрон и ракети срещу югоизточния украински град Запорожие, съобщиха местните власти. Повече от 20 000 жители са останали без електричество и отопление в резултат на атаката през нощта, заяви губернаторът Иван Федоров. Причината според него е унищожаването на енергийно..

публикувано на 23.01.25 в 08:54
проф. Надя Миронова

Проф. Надя Миронова: Финансовото състояние на НДК е добро

Към този момент всичко е подредено и ясно. НДК е готов да посрещне следващите предизвикателства. Това заяви пред БНР новият изпълнителен директор проф. Надя Миронова. По думите ѝ, най-голямото предизвикателството е модернизирането и поддържането на материалната база . Зала 1 – най-популярната, е в състояние, което изисква основен..

публикувано на 23.01.25 в 08:25

Шенген в природата – проверки насред полето

Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени служителите на Гранична полиция, Агенция "Митници" и Национална агенция по приходите и при какви условия изпълняват задълженията си?  На българо-гръцката граница най-голям интерес в първите дни..

публикувано на 23.01.25 в 08:11