Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евродепутати обезпокоени от „войната на българското правителство срещу прокуратурата“

Снимка: Европейски парламент

Евродепутатите от Мониторинговата група са сериозно обезпокоени от „войната, която българското правителство води срещу прокуратурата“.

Въпросите, които те отправиха вчера към кабинета, бяха и за решението на Конституционния съд, че назначаването на премиера Кирил Петков за служебен министър на икономиката през 2021 г. е незаконно заради невярната му декларация за отказ от канадско гражданство.

Питанията се съдържат в писмените въпроси на членовете на Мониторинговата група към Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европейския парламент и са качени в сайта на комисията.

Кирил Петков, министрите на правосъдието Надежда Йорданова и на културата Атанас Атанасов и главният прокурор Иван Гешев бяха изслушани вчера на закрито заседание на Мониторинговата група.

След това те дадоха изявления пред журналисти, но никой от тях не каза, че такива въпроси са задавани.

Депутатите са поискали разяснение за публичните изказвания на премиера, че, „нашата роля е да сложим хора в прокуратурата и в комисията срещу корупцията“. Депутатите искат и писмени гаранции, че съдебната реформа у нас няма да бъде сведена до персонални смени.

От Мониторинговата група искат Петков да обясни какво очаква от измененията в НПК и инициирания от парламента Закон за съдебната система, с който се цели бързото закриване на Специализирания наказателен съд, Апелативния специализиран наказателен съд, Специализираната прокуратура и Апелативната специализирана прокуратура.

Евродепутатите се интересуват какви ще са очакваните резултати от делата срещу редица олигарси, изправени пред тези специализирани съдилища и какви гаранции има, че не се правят опити за оправдаване на обвиняемите, представляващи големи икономически интереси, заинтересовани от прекратяването на следствието.

Главният прокурор трябва да отговори на какъв етап е разследването за корупция при строителството на автомагистрала „Хемус“ и защо е отказана защита на ключов свидетел.

На Иван Гешев е зададен и въпросът какви конкретни стъпки смята да предприеме, за да гарантира адекватно разследване на насилието срещу журналисти.

Евродепутатите питат също как е организирана процедурата по номинирането на български делегирани прокурори към Европейската прокуратура. Причина е отхвърлянето досега на общо 7 кандидатури от страната ни.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Почитаме жертвите на комунистическия режим

Днес почитаме жертвите на комунистическия режим. На първи февруари 1945 година срещат смъртта си трима регенти, 67 депутати, министри, генерали и полковници, общественици - жертви на Народния съд. Денят за почит към жертвите на комунистическия режим е обявен през 2011-та година по предложение на президентите на България Желю Желев и Петър Стоянов...

публикувано на 01.02.25 в 08:22

3 месеца след трагедията: Студенти блокират трите моста на Дунав в Нови Сад

Сръбски студенти ще блокират трите моста на река Дунав в Нови Сад, за да отбележат три месеца от първи ноември, когато 15 души починаха, а двама тежко ранени все още са в болница след рухване на бетонната козирка на жп гарата в Нови Сад, ремонтирана в продължение на три години с участието на китайски фирми. Протестиращите сръбски студенти..

публикувано на 01.02.25 в 08:05
Седем души са ранени при руската атака в Одеса от 31 януари вечерта, те са настанени в болница

Силни среднощни експлозии в Одеса

Силни експлозии отекнаха в украинския пристанищен град Одеса малко след полунощ. По-рано руска ракетна атака повреди исторически сгради в града. Ранени бяха седем души. Украинският президент Володимир Зеленски призова за чуждестранни инвестиции в отбранителната индустрия на Украйна. Сред пострадалите сгради в центъра на града е хотел "Бристол"..

публикувано на 01.02.25 в 07:56
Доналд Тръмп

Влизат в сила по-високите мита, наложени от Тръмп за стоки от Канада, Мексико и Китай

От днес влизат в сила драстично завишените мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп, върху стоките, идващи в САЩ от Канада, Мексико и Китай. Влизането в сила на митата беше потвърдено на брифинг в Белия дом от прессекретаря Керълайн Левит.  Американският президент обеща въвеждането на новите ставки още в първия ден от встъпването..

публикувано на 01.02.25 в 07:48

Няма да удължават противоепидемичните мерки в Хасковско

Противоепидемичните мерки в Хасковска област няма да бъдат удължавани поради спад на заболеваемостта, реши областният оперативен щаб.  От понеделник учебните часове ще са присъствени. В Карлово и Сопот обаче кметовете разпоредиха дните 6 и 7 февруари да бъдат неучебни. През следващата седмица затварят и училищата в област Монтана,..

публикувано на 01.02.25 в 07:25
Доц. Лъчезар Лозанов

Доц. Лозанов: Депресивните състояния при наднорменото тегло са при над 50 на сто от нашите пациенти

Наднорменото тегло и затлъстяването предразполагат към появата на редица здравни проблеми, които често не се забелязват от пациентите.  "Затлъстяването е п рекомерно натрупване на мазнини в тялото и вече се смята, че това е хронично метаболитно заболяване , че то е болест, посочи за БНР доц. Лъчезар Лозанов, началник на Клиника по..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Ямболската художествена галерия

Първа изложба за годината на ямболската галерия "Жорж Папазов"

През тази седмица в Ямболската художествена галерия "Жорж Папазов" беше открита първата за годината изложба. В една от най- големите галерии в страната, до края на февруари, посетителите могат да  разгледат над 80 творби на известни наши художници, работили в през последните 120 години .  Творбите в експозицията , представена в две от..

публикувано на 01.02.25 в 06:05