Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Макрон: Предстоят най-тежките дни за Украйна

| обновено на 03.03.22 в 07:31
Френският президент Еманюел Макрон
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Следват най-тежките дни за Украйна, каза френският президент Еманюел Макрон снощи в специално обръщение към нацията. По думите му „Европа трябва да стане по-независима, по-суверенна сила“.

Войната в Европа „вече не е в книгите и учебниците по история. Тя е пред очите ни“, заяви френският президент Макрон в телевизионно обръщение пред френската нация. Той приветства храбростта на украинския народ и изрази пълната си подкрепа към неговия президент Зеленски.

„Нито Франция, нито Европа, нито Украйна, нито НАТО са искали тази война“. „Няма бази на НАТО в Украйна“. „Агресорът е Русия“ - отсече той.

Войната вече е разклатила равновесието и демократичния живот на Франция и Европа, добави Макрон и обрисува тежка картина на пораженията за всички сектори на икономиката, промишлеността и земеделието.

„Европа трябва да приеме да плати цената на мира“ - добави той.

Макрон обвини еднолично Владимир Путин за инвазията в Украйна, но обеща да продължи да разговаря с руския президент и с украинския Владимир Зеленски в опит да предотврати по-нататъшно кръвопролитие.

На 10 и 11 март президентът свиква във Версай среща на върха за енергийната независимост на Европа. Той обеща и още инвестиции за отбраната на Франция.

„Не, не сме във война срещу Русия“ и нейния народ, каза накрая Макрон, 

Той се спря на тежестта на санкциите, на изпратената помощ и оборудване за Украйна и на приема на бежанци, за който Франция ще поеме своя дял.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Папа Франциск

Папа Франциск поздрави лично света по случай Палмова неделя

По случай Палмова неделя, над 40 000 богомолци и туристи, присъстваха на литургията "Ангел Господен" на площад "Св.Петър" в Рим. Тя бе изнесена от упълномощения от папа Франциск кардинал Леандро Сандри. Папа Франциск, който се възстановява от прекараната двустранна пневмония, се появи след края на литургията и поздрави присъстващите. Папа..

публикувано на 13.04.25 в 14:45

Сюзън Фалатко: Новите мита на САЩ няма да влияят на плащанията за българските F-16

Новите американски тарифи на митата няма да влияят на плащанията по договорите за българските F-16. Това каза за "Хоризонт" временно управляващият Посолство на САЩ в София Сюзън Фалатко: "Следващите самолети F-16 вече са платени. Не се очакват никакви проблеми по отношение на допълнителните такси. Не се очакват забавяния по доставките. Те се..

публикувано на 13.04.25 в 14:19

Катастрофа с един пострадал на АМ "Струма"

Автобус и два леки автомобила са катастрофирали на автомагистрала "Струма". Инцидентът е станал преди първи тунел в посока София.. Пострадал е водачът на един от леките автомобили. Той е почувствал болка в главата и е откаран в пернишката болница със съмнение за комоцио. Сред пътуващите в автобуса няма пострадали. Те са транспортирани с друг..

публикувано на 13.04.25 в 13:57
Наталия Киселова

Наталия Киселова: Проблемът с катастрофите няма да бъде решен само със законодателни промени

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова заяви, че проблемът с катастрофите и пътната безопасност няма да бъде решен само със законодателни промени. В Ловеч, където е на посещение, Киселова посочи приетите тази седмица на първо четене промени в Закона за движение по пътищата и очакваните до края на май нови предложения за промени в..

публикувано на 13.04.25 в 13:54

Нов протест срещу насилието над животни в Кюстендил

Група от гражданска инициатива "Няма да мълчим" и "Мръсни лапи" направиха нов протест срещу насилието над животни пред сградата на Областната дирекция на полицията. В Кюстендил искат зоополиция и наказания за насилниците над животни Пред полицията, защото тя, както и прокуратурата, неглижира проблема и не реагира резултатно на..

публикувано на 13.04.25 в 13:39

Протест срещу войната по пътищата пред храм-паметник "Св. Александър Невски"

Нова демонстрация в памет на загиналата при катастрофа 12-годишна Сияна е организирана в София - пред катедралния храм "Свети Александър Невски". Десетки хора се събраха по обед пред храм-паметника "Свети Александър Невски". Има специално построена сцена и отстрани на единия от входовете на храма откъм улица "Московска". От тонколоните прозвуча..

публикувано на 13.04.25 в 13:23
Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил

Патриарх Даниил поздрави православните християни за Цветница

Православният свят чества днес Цветница. Църквата почита тържественото влизане на Христос и неговите ученици в Йерусалим. По данни на статистическия институт близо 340 хиляди българи празнуват днес, кръстени на цветя, дървета и храсти. Цветница е, над 300 000 българи празнуват имен ден В катедралния храм "Свети Александър Невски" в..

публикувано на 13.04.25 в 13:19