Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Паскал Желев:

Санкциите срещу Русия достигнаха своя пик

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Изолирана и пред колапс – така изглежда руската икономика, след като Москва започна инвазия срещу Украйна, а Западният свят прибегна до невиждани към момента икономически и финансови санкции към Руската федерация. „За съжаление, винаги санкциите удрят не техния адресат, а обикновените хора“, заяви в новия епизод на подкаста „На всяка цена“ доцент Паскал Желев, преподавател по международни икономически отношения в Университета за национално и световно стопанство.  

По думите на Желев западните санкции поставят Русия в изолация, но предвид обхвата им те трудно могат да бъдат затегнати допълнително. „Санкциите срещу Русия достигнаха своя пик“, коментира Желев и подчерта, че във федерацията предстои дълбока рецесия. 

Китай – ще протегне ли ръка към Русия?

Напълно естествено е Русия да се обърне на изток в опит да се справи с икономическия шок, коментира експертът по международни икономически отношения. Според Желев „Русия е важен партньор за Китай, но Западът е по-важен“, заради което и към момента Пекин запазва неутралитет. Икономистът припомни, че все още няма официално потвърждение, че Русия е поискала помощ от Китай, още повече дали Пекин е дал съгласие да окаже такава. 

В дългосрочен план процесът на дедоларизация може да се усили, ако Русия се обърне към китайския юан като валутна алтернатива, коментира още експертът. По думите му обаче това е много дългосрочна прогноза, тъй като либералният финансов модел, върху който стъпва световната система, не може да се промени толкова бързо.


Санкциите – губещи и …други губещи

Когато се налагат икономически и финансови санкции, печеливши няма, убеден е Желев. По думите му европейските бизнеси, които са имали отношения с руски партньори, също ще претърпят сериозни трудности. Поне по отношение на България прави впечатление, че Русия все повече изостава като водещ външнотърговски партньор много преди обявяването на война в Украйна, коментира експертът. 

Според него най-големият ефект, който вече всички чувстваме по линия на Русия, е сериозната инфлация заради поскъпването на енергоносителите и хранителните продукти. „Явно инфлацията е тук и ще остане по-дълго“, коментира Желев, според когото индексът на потребителските цени у нас ще надхвърли 10 % (бел.ред. – 10 % е февруарската инфлация на годишна база по данни на НСИ), като дори не е изключено да се удвои. Засега обаче само можем да спекулираме, уточни икономистът.

Цялото интервю с доц. Паскал Желев може да чуете в звуковия файл. 

Всички епизоди на "На всяка цена" ще намерите:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27
Местността „Карандила“ в природен парк „Сините камъни“

Гергина Даскалова: С икономически интереси в "Сините камъни" ощетяваме Европа и света

"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..

публикувано на 29.01.25 в 10:28

Настъпва Лунната Нова година

Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година.  Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..

публикувано на 29.01.25 в 05:34

Все по-недостъпната Витоша – какво да се прави?

Кметът на София трябва да убеди правителството част от бюджета на НЗОК да се отдели за укрепване на здравето на живеещите в София, като няколкостотин милиона се инвестират в спортни съоръжения, най-вече в планините около София , които са "белият дроб" на столицата. Тази препоръка отправя в ефира на БНР Димитър Димитров, който е бил..

публикувано на 28.01.25 в 11:49