Изолирана и пред колапс – така изглежда руската икономика, след като Москва започна инвазия срещу Украйна, а Западният свят прибегна до невиждани към момента икономически и финансови санкции към Руската федерация. „За съжаление, винаги санкциите удрят не техния адресат, а обикновените хора“, заяви в новия епизод на подкаста „На всяка цена“ доцент Паскал Желев, преподавател по международни икономически отношения в Университета за национално и световно стопанство.
По думите на Желев западните санкции поставят Русия в изолация, но предвид обхвата им те трудно могат да бъдат затегнати допълнително. „Санкциите срещу Русия достигнаха своя пик“, коментира Желев и подчерта, че във федерацията предстои дълбока рецесия.
Китай – ще протегне ли ръка към Русия?
Напълно естествено е Русия да се обърне на изток в опит да се справи с икономическия шок, коментира експертът по международни икономически отношения. Според Желев „Русия е важен партньор за Китай, но Западът е по-важен“, заради което и към момента Пекин запазва неутралитет. Икономистът припомни, че все още няма официално потвърждение, че Русия е поискала помощ от Китай, още повече дали Пекин е дал съгласие да окаже такава.
В дългосрочен план процесът на дедоларизация може да се усили, ако Русия се обърне към китайския юан като валутна алтернатива, коментира още експертът. По думите му обаче това е много дългосрочна прогноза, тъй като либералният финансов модел, върху който стъпва световната система, не може да се промени толкова бързо.
Санкциите – губещи и …други губещи
Когато се налагат икономически и финансови санкции, печеливши няма, убеден е Желев. По думите му европейските бизнеси, които са имали отношения с руски партньори, също ще претърпят сериозни трудности. Поне по отношение на България прави впечатление, че Русия все повече изостава като водещ външнотърговски партньор много преди обявяването на война в Украйна, коментира експертът.
Според него най-големият ефект, който вече всички чувстваме по линия на Русия, е сериозната инфлация заради поскъпването на енергоносителите и хранителните продукти. „Явно инфлацията е тук и ще остане по-дълго“, коментира Желев, според когото индексът на потребителските цени у нас ще надхвърли 10 % (бел.ред. – 10 % е февруарската инфлация на годишна база по данни на НСИ), като дори не е изключено да се удвои. Засега обаче само можем да спекулираме, уточни икономистът.
Цялото интервю с доц. Паскал Желев може да чуете в звуковия файл.
Всички епизоди на "На всяка цена" ще намерите:
Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия. Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...
Явна е липсата на кадри, а липсата на кадри е защото няма адекватно заплащане. Затова подготвените кадри отиват в чужбина . Тази равносметка направи в интервю за БНР инж. Антони Чипев от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране. "Причината е некомпетентност и неправилна работа . Дали работниците не са подготвени, наемат се..
България за поредна година е сред държавите в Европейския съюз с най-висока употреба на антибиотици , сочат данните, публикувани днес от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията . У нас се наблюдава и повишение с 246 процента на честотата на инфекциите с една от бактериите (Klebsiella pneumoniae), които не се поддават..
Вчера се навършиха 74 години от създаването на Държавния резерв. "От създаването си ролята на Резерва е да осигури населението и функционирането на икономиката при положение на война, извънредно положение и при всякакъв вид кризи , като помогне както за справянето с кризата, така и за преодоляване на последствията от нея. Нашата основна цел е..
От днес и жителите на град Брезник и село Ноевци минават на воден режим. Кранчетата ще пресъхват за времето от 22.00 до 05.30 часа. Мярката се налага заради намаления обем на язовир "Красава", който захранва Брезник и няколко села в общината. Разликата между мъртвия обем и наличния е под 700 хил. куб. метра . Към днешна дата във водоема има..
България е една от страните, за които тази година Европейската комисия специално е създала видео игра за разясняване на антимикробната резистентност и разумната употреба на антибиотици. Това заяви за БНР Рожер Доменек Амадо , директор за стратегията „Едно здраве“ в Генерална дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“ на Европейската..
Автомобилният състезател Илия Царски призова за толерантност на пътя като една от мерките за овладяване на войната по пътищата. Пилотът е неговият екип се включиха в кампанията на Министерството на образованието "Аз ще бъда разумен шофьор" . Илия Царски се срещна тази седмица с учениците от Природо-математическата гимназия във Велико..
Централата на ДПС на бул. "Александър Стамболийски" не е предоставена по реда за политическите партии. Тя е предоставена по договор за наем от 1996 г.,..
35 години по-късно демокрацията в България отново е в опасност. Това заяви пред БНР Първан Симеонов, "Галъп интернешънъл Болкан". Толкова са минали..