Президентът Румен Радев призова правителството да разгледа възможността да изпрати бронежилетки и каски в Украйна. Държавният глава подчерта изрично, че тези защитни средства трябва да бъдат предназначени за мирното население.
Радев отправи предложението след среща в София с полския си колега Анджей Дуда. Двамата обсъдиха възможността Полша да съдейства за техническата поддръжка на българските изтребители МиГ-29.
България и Полша ще продължат усилията за оказване на хуманитарна подкрепа за Украйна.
Президентът Румен Радев предложи страната ни да изпрати индивидуални защитни средства за цивилните.
„Бронежилетки, каски, друго необходимо оборудване, особено с акцент на районите, където преобладава българско малцинство, подложено на обстрел.“
Руската агресия в Украйна поставя остро въпроса за сигурността в региона. София и Варшава смятат за важно укрепването на Източния фланг на НАТО.
„България обаче трябва да гради и собствен отбранителен капацитет“, каза Румен Радев и напомни за проблемите с изтребителната ни авиация „да загубим въздушен суверенитет, да абдикираме от нашите съюзнически задължения".
Полша е готова да съдейства за поддръжката на българските изтребители МиГ-29.
Радев и Дуда обсъдиха подобряването на транспортната и енергийна свързаност в региона, включително изграждането на мрежа от тръбопроводи за природен газ по цялото продължение на източния фланг на НАТО.
„Част от тези проекти могат да бъдат реализирани и с финансовите механизми на Алианса“.
„Тръбопроводи за гориво - от Гърция, гръцките пристанища, през България, към Румъния. Обсъдихме дори с президента Дуда възможността да изградим такава система от тръбопроводи по цялото продължение на източния фланг. Този подход именно ще предложим и на предстоящата среща на върха на НАТО“, каза Радев.
Полският президент подчерта, че Европа трябва да се освободи от руската зависимост при доставките на нефт и газ.
„Русия в момента показва какво означава руски терор, но в миналото ни показа какво е енергиен шантаж. Трябва да създадем пълна диверсификация, така че всяка от страните да реши дали да купува от Русия или от други доставчици, за да можем да реализираме тези доставки в зависимост от интересите на дадената страна в дадения момент. Това е задача пред целия Европейски съюз.“
Радев и Дуда обсъдиха партньорството между София и Варшава в области от взаимен интерес, както и сътрудничеството в сферата на отбраната, особено рисковете пред държавите от Източна Европа заради войната на Русия в Украйна.
Дискутирана бе и възможността Варшава да съдейства за поддръжката на българските изтребители МиГ-29.
„Руската агресия в Украйна поставя особено остро въпроса за нашата сигурност. И тук ние, заедно с Полша, сме единни в усилията си за укрепване на източния фланг на Алианса. За създаване на необходимите условия за въвеждане в действие на плановете за степенуван отговор в зависимост от степента на заплахите. И формирането на многонационални бойни групи е само част от тези усилия“, заяви след срещата Румен Радев.
Държавният глава припомни, че България трябва да гради собствен отбранителен капацитет:
„България не може да бъде част от новата отбранителна концепция на Алианса без реални и съвременно оборудвани способности“.
Полша от своя страна заделя повече за отбрана. Освен близо 50 изтребителя Ф-16 страната чака доставка и на машините Ф-35. Държавите от региона поддържат и руско въоръжение в интерес на националната отбрана.
„МиГ-29 в Полша и Словакия и МиГ-21 в Румъния. Казвам го неслучайно, защото годините наред неглижиране на проблемите на отбраната на България доведоха до определен дефицит на способности“, заяви Румен Радев.
И подчерта, че особено критичен в България е въпросът за изтребителната авиация заради двигателите на МиГ-29 и забавянето на доставката на платените от страната ни Ф-16:
„Ако ние не предприемем спешно неотложни мерки, рискуваме да загробим нашата 110-годишна военна авиация“.
Полша е готова да съдейства за поддръжката на изтребителите МиГ-29.
„Експертни екипи да обсъдят възможността за оказване на съдействие на България за поддръжката на МиГ-29 с възможностите на полската индустрия и военновъздушни сили“, посочи Радев.
Вчера полският президент беше в Молдова, а днес, след България, ще посети и Румъния. Полски медии съобщават, че пътуванията на Дуда в Кишинев, София и Букурещ са част от консултациите, които полският лидер провежда преди срещата на върха на НАТО в Брюксел този четвъртък и предстоящия след това разговор с американския президент Джо Байдън във Варшава.
Българската литература все повече се утвърждава на нивото на високата европейска литература, но съществува рискът да остане на нивото на псевдолитературата. Това бяха част от основните послания на някои от най-превежданите съвременни български писатели, които днес участваха в дискусия на тема "Европейската литература - мост между културите" в "Деня на..
Двамата финалисти в конкурса за главен архитект на София - Богдана Панайотова и Георги Славов, отговаряха днес на въпроси на изборната комисия. Двамата изложиха концепциите си за развитието на града и обясниха защо се кандидатират за поста. Георги Славов планира по-голям публичност на работата си и разрастване на София на север: "Искам да бъда главен..
Трима от четиримата войници от американската армия, които изчезнаха в Литва миналата седмица, когато автомобилът им потъна в торфено блато, бяха открити мъртви, като издирването на последния продължава, заявиха американски и литовски служители в понеделник, цитирани от Ройтерс. По-рано през деня Литва съобщи, че спасителите са открили бронираната машина..
Над 76 200 граждани са потърсили помощ, съвет, защита или подкрепа от институцията на омбудсмана през 2024 г. Това става ясно от Годишния доклад на институцията, който бе внесен днес в Народното събрание. И през 2024 г. традиционно най-много остават сигналите и жалбите на гражданите по въпроси, свързани с нарушени потребителски права, като те са над 33%..
Надали ще има успокояване на мигрантския поток, защото все още има икономически, социални и политически проблеми в Сирия . Повечето - 95% от тях, са икономически мигранти. От Газа никой не може да напуска. Има организирана група, която действа с властите в Египет и взимат по 5000 долара, който иска да напуска Газа, каза журналистът Мохамед..
23-годишният мъж от Трявна, обвиняем за убийството на бившата си партньорка и майка на децата му, е задържан под стража с определение на Габровския окръжен съд. Мярката за неотклонение бе взета, след като лекарите го изписаха от болницата в подобрено общо състояние. Жители на Трявна се организират, за да помогнат на децата на убитата..
Генезисът на избирането на българския европрокурор е порочен и води към Делян Пеевски. Това каза пред БНР адв. Иван Петров, бивш апелативен прокурор на София и подчерта, че не ВСС, не прокуратурата, а правителството решава кого да предложи за европейски прокурор, "така че пипалата не са само в съдебната власт, а са и в изпълнителната ". "През..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...