Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петролът продължи да поскъпва

Цените на петрола продължиха да се покачват поради опасенията за доставките на фона на обсъжданата от европейските лидери забрана за внос от Русия, предава АФП. Акциите запазиха позициите си, въпреки слабото представяне на "Уолстрийт" и изгледите за по-рязко повишаване на лихвените проценти в САЩ.

Търговията във вторник стартира с поскъпване на петрола за четвърта поредна сесия, като фючърсите на петрола Брент нарастват с 2,5% към 118,50 долара за барел, а тези на американския лек суров петрол WTI - с 2,35% към 112,50 долара за барел.

Двата основни сорта суров петрол започнаха седмицата с ръст от над седем процента в понеделник, когато страните от ЕС обсъждаха да последват Вашингтон и да наложат ембарго върху вноса на руски енергийни продукти заради войната в Украйна.
Някои членове настояват да бъде засилен натискът върху Владимир Путин с повече санкции заради инвазията му, въпреки че други, включително Германия - която все още разчита на горивата на Москва, не са склонни да се насочат към ключовите сектори.
Графика на петрол Брент (в долари за барел)

Към натиска върху цените се прибави и предупреждението на Саудитска Арабия, че атаките на йеменските бунтовници срещу нейните петролни съоръжения представляват "пряка заплаха" за световните доставки, след като обект на нападение станаха съоръжения на Червено море, принадлежащи на петролния гигант Saudi Aramco.

Рязкото покачване на цените на нефта е основен фактор за сътресенията на световните пазари през последните седмици, тъй като търсенето се увеличава поради възобновяването на икономическите дейности точно в момент, когато доставките са ограничени.

Това, заедно с предизвикания от войната скок на цените на други основни суровини като метали и пшеница, доведе до рязко покачване на инфлацията и създаде затруднения за централните банки, които вече се опитват да прекратят паричната си политика от периода на пандемията.

"Изглежда, че търговците на енергия са все по-уверени, че недостигът на доставки е съвсем близо", предупреди Едуард Моя от OANDA.

"Решението на Китай да избегне широкообхватни блокирания също помага на цените на нефта, тъй като краткосрочният удар върху търсенето на суров петрол би трябвало да е временен. Въпросът с петрола остава геополитическа търговия и в момента изглежда, че рисковете нарастват, а това може да доведе до повишаване на цените на суровия петрол."

Нараства страхът, че световната икономика може да преживее период на стагфлация, при който цените растат, а растежът се забавя.

Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл посочи в понеделник, че банката може да повиши лихвените проценти с по-бързи темпове, за да задържи инфлацията. Съобщението бе направено по-малко от седмица след като обяви очакването за редица увеличения тази година.

"Усещам, че Фед може и да постигне повишения с 50 базисни пункта както през май, така и през юни, тъй като политиците признават, че ще бъде трудно да се намали инфлацията без по-висока безработица", заяви Стивън Иннес от SPI Asset Management.

"Така че докато в дневния ред остават многократни повишения с 50 пункта, фондовите пазари могат да останат неспокойни."

А Моя добави, че трейдърите признават, че лихвените проценти вероятно ще се изстрелят нагоре по-бързо, отколкото са очаквали, което "в крайна сметка може да доведе до taper tantrum (свиване на пазара – бел. ред.) едновременно със стагфлацията".

"Засега паричната политика все още е благоприятна, но това може бързо да се промени, ако до лятото Фед направи няколко свръхвисоки увеличения на лихвите."

И докато "Уолстрий"т завърши с отрицателен резултат, пазарите в Азия останаха устойчиви.

Хонконг се върна към възхода си, след като миналата седмица отбеляза рязък скок, тъй като китайските власти потвърдиха обещанието си да подкрепят пазарите и задъхващата се икономика.

Токио се завърна от дългия уикенд и натрупа повече от един процент, подпомогнат от спада на йената до ново шестгодишно дъно спрямо долара, което помага на износителите.

Шанхай, Сидни, Сеул, Манила, Джакарта и Уелингтън също поскъпнаха, въпреки че Сингапур и Тайпе имаха затруднения.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Палестинци, ранени при израелска бомбардировка, са докарани в болница Ал Акса в Дейр ал Балах, ивицата Газа, 21 май 2024 г.

Всички болници в Ивицата Газа трябва да ограничат услугите си до 48 часа заради липса на гориво

Здравното министерство в Ивицата Газа, което е под контрола на "Хамас", предупреди, че всички болници в палестинския анклав ще трябва да преустановят работа или да ограничат услугите си "до 48 часа" заради липса на гориво, за което обвинява Израел.  Според здравните власти еврейската държава не допуска доставките с горива да навлязат в Ивицата..

публикувано на 22.11.24 в 17:34
Посещение на президента Румен Радев в Сингапур

Румен Радев: Компании от Сингапур имат интерес да си партнират с български фирми

Компании от Сингапур имат интерес да си партнират с български фирми, посочи президентът Румен Радев, който е на посещение в Сингапур. Днес той се срещна с президента, с премиера и с външния министър на азиатската държава и откри бизнес форум. Президентът Румен Радев откри бизнес форум в Сингапур, където е на работно посещение Визитата..

публикувано на 22.11.24 в 16:59
Снежана Малковска, Анастасия Стеблецка,  Владислав Ромалийский и  Петър Дойчев

За пътя към днешна Бесарабия, пресъздаден в постановката "Преселници"

Пътуване във времето с "Нощен Хоризонт", но не назад с 35 години, а с близо 200, когато в България е нямало свобода и демокрация, но е имало вяра, ценности и идеали, пазени в дома, в семейството, в рода.  "Нощен Хоризонт" разказва за българи, принудени да напуснат Родината заедно със семействата си.  За да съхранят рода си. По време на турското..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

МЗ предлага нови профилактични изследвания в пакета, заплащан от Здравната каса

Включване на нови профилактични изследвания в пакета, заплащан от Здравната каса, предлагат от здравното министерство с нормативни промени. Целта е ранното откриване на хронични бъбречни заболявания и рак на маточната шийка.  Здравната каса да поема две допълнителни изследвания за оценка на бъбречната функция, предвижда предложението. Идеята е да се..

публикувано на 22.11.24 в 16:55

Движението на товарни автомобили в района на граничния пункт "Дунав мост" остава натоварено

Движението на товарни автомобили в района на граничния пункт "Дунав мост" е натоварено и се очаква през почивните дни тази ситуация да продължи. Това е в следствие на временното спиране на работа на турските гранични власти заради въвеждане на нова система за обработка на товарите. Камионите, които изчакваха на българо-турската граница и..

публикувано на 22.11.24 в 16:22
ГКПП

Властите в Гърция пращат повече полицаи на граничния пункт "Промахон"

Властите в Гърция ще командироват повече полицаи за работа на граничния пункт "Промахон" за по-бърза обработка на документите на преминаващите хора и автомобили. Заместник-министърът по защита на гражданите Андреас Николакопулос, на когото е подчинена отговорната по въпроса Дирекция на полицията, се срещна с полицейския екип, работещ на..

публикувано на 22.11.24 в 16:03
Радостин Василев, лидер на МЕЧ

Радостин Василев: БСП и ДБ са причината и днес да няма избран председател на НС

БСП и "Демократична България" са причината и днес да няма избран председател на НС. Такава е позицията на лидера на МЕЧ Радостин Василев, след като и днес парламентът не успя да започне. От първата сила ГЕРБ-СДС не се отказаха от председателската кандидатура на Рая Назарян, а тази на най-възрастният депутат - Силви Кирилов от "Има такъв..

публикувано на 22.11.24 в 15:56