Според първата концепция, разработена особено детайлно от Франсис Фукуяма, след края на Студената война беше настъпил „краят на историята“. Това означаваше, че всички радикални конфликти са останали в миналото и че оттук насетне светът неотклонно ще се движи към осъществяването на либералния рай на Земята.
Втората концепция беше много далеч от подобна еуфоричност. Тя беше най-добре развита от друг американския мислител, Самюел Хънтингтън, и стана известна като „сблъсък на цивилизациите“. Според Хънтингтън никакъв либерален рай не се очаква да настъпи – нито в по-близко, нито в по-далечно бъдеще. И изобщо, крайно наивно е да се смята, че всички хора по света ще се обединят зад една-единствена идея. Съществуват различни култури, различни традиции, различни религии, които постоянно ще влизат в конфликти с различна степен на интензивност. Представата, че единствено Западът разполага с най-добрата идея, която ще бъде приета с радост от целия свят, е в най-добрия случай наивна, а в най-лошия е израз на високомерие и дори расизъм.
Тъй като през 90-те години концепцията на Фукуяма за „края на историята“ и за неизбежното пришествие на „либералния рай“ се ползваше с подкрепата на тогавашните глобални елити, изглеждаше, че тя печели умовете на хората по целия свят. Само че събитията до този момент показват, първо, капиталните грешки на Фукуяма и, второ, че Хънтингтън с неговия реализъм е бил много по-близо до истината, отколкото интелектуалният му съперник с неговите изпразнени от съдържание възторзи.
Западният модел на либералното общество се оказа абсолютно неприложим в огромни части на земното кълбо. Ислямският свят тотално го отхвърли. Опитите посредством т.нар. „Арабска пролет“ да бъдат въведени либералните ценности в мюсюлманските общества завършиха с грандиозен провал. Западът пося либерализъм, но вместо демокрация, пожъна ислямски фундаментализъм.
Най-многолюдната държава в света – Китай – също отхвърли основните концепции на либерализма. Да, ръководството на китайската държава се възползва по най-добрия начин от икономическите и технологични западни достижения, но изгради съвсем друг тип общество, чието материално благополучие изобщо не е съпроводено с политически и културен либерализъм.
И други големи държави, като Индия и Русия, например, вървят по собствен път на развитие, който няма нищо общо с това, което пише в западните наръчници. Всичко това показва, че Самюел Хънтингтън е бил много по-прозорлив от Франсис Фукуяма, че универсална рецепта са щастие няма, че всеки опит да бъде наложен някакъв хипотетичен универсален модел върху целия свят обикновено завършва с провал, повече или по-малко зрелищен.
Изобщо цивилизацията, културата, историята, традициите са несравнимо по-важни за един народ, отколкото каквито и да било модели, претендиращи за всеобщност. Например, ние в България сме славяни и православни и като такива сме много далеч като манталитет и мислене от представителите както на англосаксонския, така и на католическия свят.
Да, заради нуждите на политическата конюнктура днес се извършва следният експеримент - всички тези толкова различни цивилизации биват натъпквани в един чувал, който после хубавичко бива разтръскван, като крайната цел е от него да излязат индивиди с абсолютно уеднаквено съзнание. Стремежът е всичко хора, без значение дали са родени в София, Лондон, Москва или Делхи, да мислят по еднакъв начин, да са доволни и послушни поданици на либералния рай.
Само че хората, или поне голяма част от тях, не желаят да са безмозъчни кукли. Искат тяхната свобода и тяхната уникалност да бъдат зачитани. И затова когато натискът по посока на уеднаквяването стане особено голям, те пък започват да се бунтуват. Бунтът на нормалните граждани е насочен, както срещу чуждоземния хегемон, така и срещу местните елити, които безпрекословно изпълняват заповедите на чуждите господари. И тази съпротива срещу елита е напълно естествена. Той доброволно се е отказал от корените си, отнася се с презрение към своите сънародници и единственото, за което жадува, е да бъде похвален и, съответно, добре възнаграден от чуждоземните ментори. Няма как този елит да бъде уважаван от съгражданите си. А изчезването му е просто въпрос на време.
Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..
Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават до 5 февруари в четири различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..
2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите: Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна? Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..
През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите. Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...
"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..
Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..
България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..