Съветът за електронни медии, в качеството му на независим регулаторен орган, е подложен на безпрецедентен политически натиск, и смята да информира европейските органи за отношението, демонстрирано от представителите на законодателната власт в страната. Това се казва в позиция на медийния регулатор.
Конкретният повод за позицията на Съвета за електронни медии е вчерашното заседание на парламентарната комисия по културата и медиите, на което представителите на СЕМ бяха изрично поканени да присъстват, за да бъдат запознати с нередности при избора на генерален директор на Българската национална телевизия, но им беше отказана възможност да изразят становище.
В позицията се посочва, че на заседанието към СЕМ са отправени неоснователни обвинения, нямащи нищо общо с правото за пропуски в преценката на документите, представени от кандидатите в процедурата за избор на генерален директор на обществената телевизия.
Посочва се още, че след като СЕМ се е запознал с представените документи, не е установил факти, които да сочат несъответствие на избрания през 2019 година генерален директор на БНТ Емил Кошлуков с изискванията на закона и че посочените от Комисията нередности са извън правомощията на СЕМ, който не може да разследва истинността на представени официални документи.
Съветът настоява представителите на политическите партии да се въздържат да използват език на омраза и реваншизъм без факти или правни аргументи.
В отговор на искането на председателя на Комисията Тошко Йорданов СЕМ да обмисли варианта за предсрочно прекратяване на мандата на Емил Кошлуков, Съветът ще изрази подробно своята позиция относно наличието или липсата на законови основания за исканите действия.
Над 13 и половина милиона лева финансова помощ са получили през миналата година земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства за преодоляване на негативното икономическо въздействие от руската война срещу Украйна. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Деян Стратев в Плевен при откриването на 22-рото Международно пчеларско..
Първите плащания в сектор "Животновъдство" от Кампанията за директни плащания на земеделските стопани ще бъдат направени още този месец, обяви земеделският министър Георги Тахов пред ресорната парламентарна комисия: "Има прогноризуемост, към днешна дата. Има създаден на база за нормално протичане на кампанията, която предстои. През февруари..
Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март 2025 г. реши Отрасловият съвет към Министерството на образованието и науката. Допълва репортерът Андрей Борисов: За решението на съвета съобщи Диян Стаматов - председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. Във вторник от Синдиката на българските учители..
Временното примирие в Украйна е неприемливо за Москва, заяви говорителят на руското министерство на външните работи Мария Захарова. "Временното примирие или, както мнозина казват, замразяванто на конфликта, са неприемливи. Те просто ще бъдат използвани от колективния Запада или отделни негови представители за укрепване на военния потенциал на..
На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици. Причината - децата не са ходили на училище или са допуснати много неизвинени отсъствия. 21 семейства на ученици от 1-ви до 4-ти клас и 26 семейства с ученици от 8-и клас от област Монтана няма да получат останалата част от еднократната помощ за децата си...
Неправителствените организации ще могат да предлагат на парламента кандидатури за поста омбудсман, без да се нуждаят от посредничеството на депутати или парламентарни групи, които да внасят номинациите им за разглеждане, както беше до момента. Това решиха на второ четене депутатите от Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и..
Окръжният съд в Кюстендил е глобил 49 свидетели, неявили се по делото зяа фалита на дупнишката Популярна каса, казаха за БНР от правораздавателното ведомство. Потърпевши от фалита са 225 лица плюс 40 свидетели. Неразпитаните досега са около 90, затова са насрочени две извънредни заседания през март т.г. Неявилите се свидетели са глобени по..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"