Международният валутен фонд намали прогнозата си за глобалния икономически растеж с почти един процентен пункт, позовавайки се на войната на Русия в Украйна и предупреждавайки, че инфлацията сега е "ясна и настояща опасност" за редица държави.
Очаква се войната в Украйна да забави растежа и допълнително да увеличи инфлацията, посочи МВФ в пролетния си доклад "Световни икономически перспективи", публикуван във вторник, като същевременно предупреди, че прогнозата на фонда е белязана от "необичайно висока степен на несигурност".
Според базираната във Вашингтон международна финансова институция по-нататъшни западни санкции срещу руската енергетика и разширяване на войната в Украйна, по-рязко от прогнозираното икономически забавяне в Китай и подновен на коронавирусната пандемия могат допълнително да забавят световният икономически растеж и да засилят инфлацията, като в същото време покачващите се цени могат да предизвикат социални вълнения.
МВФ понижи за втори път в рамките на настоящата година своите прогнози за глобалния растеж и вече очаква световният БВП да нарасне с по 3,6% през 2022 г. и през 2023 г., което представлява низходяща ревизия на януарските прогнози за икономически растеж от 4,4% през тази и от 3,8% през 2023 г. През миналия октомври МВФ пък прогнозира растеж от 4,9% през 2022 г. и от 3,6% през 2023 г.
Според новите прогнози осредненият глобален растеж се очаква да спадне до около 3,3% в средносрочен план в сравнение с 4,1% през периода от 2004 до 2013 г. и ръст от 6,1% през 2021 г.
Икономически прогнози на МВФ по региони
"Глобалните икономически перспективи бяха сериозно отклонени, до голяма степен поради нахлуването на Русия в Украйна“, написа главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуринчас в блог, публикуван във вторник заедно с пролетната прогноза.
Войната в Украйна изостри допълнително инфлацията, която и вече нарастваше в много държави поради дисбаланси в предлагането и търсенето, свързани с Covid пандемията, като последните локдауни в Китай през последните седмици вероятно ще окажат нови пречки в глобалните вериги на доставки.
Войната, която Русия описва като "специална военна операция", предизвика трагична хуманитарна криза в Източна Европа, водейки до изселването на около 5 милиона украинци в съседни страни, съобщи още МВФ.
Априлски прогнози на МВФ и тяхната промяна спрямо януарските и прогнозите от октомври 2021 г.
Очаква се и Русия, и Украйна да изпитат рязко свиване на техните икономики, докато Европейският съюз, който е силно зависим от руската енергия, също ще отбележи по-слаб растеж през 2022 г.
МВФ прогнозира свиване на БВП на Русия с 8,5% през тази година и с 2,3% през 2023г. Икономиката на Украйна пък ще отбележи спад с цели 35% през 2022 г., очаква Фондът.
Растежът в еврозоната ще се забави през тази година до 2,8% от 5,3% през миналата, като новата прогноза е с цели 1,1 пункта под януарските очаквания на МВФ за растеж от 3,9%. За 2023г. се очаква БВП на еврозоната да се забави до 2,3% при предишна прогноза на МВФ от началото на годината от 2,5 на сто.
Растежът на германската икономика ще се забави от 2,8% през миналата до 2,1% през тази година (при 3,8% прогноза на МВФ през януари), преди да се подобри слабо до 2,7% през 2023г. (при прогноза от 2,5% в началото на годината).
Икономиката на САЩ също ще пострада, макар и далеч по-слабо, от негативните последици от войната в Украйна, като МВФ вече очаква американският БВП да нарасне с 3,7% през тази (под 4% оценка през януари) и с 2,3% през 2023г. (под 2,6% през януари).
Низходящи ревизии с около 1% бележат и прогнозите за икономическия растеж през 2022 г. на Великобритания - до 3,7% и на Япония - до 2,4%.
Икономическият растеж на Китай пък се очаква да се забави от 8,1% през 2021 г. до 4,4% през 2022г. (при прогноза от 4,8% през януари), преди да се подобри до 5,1% през 2023 г. (при прогноза на МВФ в началото на годината от 5,2%).
"Войната добавя към поредицата сътресения в предлагането, които засегнаха световната икономика през последните години. Подобно на сеизмичните вълни, нейните последици ще се разпространят надлъж и нашир – чрез стокови пазари, търговия и финансови връзки“, отбеляза Гуринчас.Намалените доставки на петрол, газ и метали, произведени от Русия, на пшеница и царевица, произведени както от Русия, така и от Украйна, доведоха до рязко покачване на цените в Европа, Кавказ и Централна Азия, Близкия изток и Северна Африка и Африка на юг от Сахара, но в същото време това вреди и на домакинствата с по-ниски доходи по целия свят.
МВФ заяви, че е ревизирал надолу средносрочната си перспектива за всички групи държави, с изключение на тези, които са износители на суровини и които се възползват от скока на цените на енергията и на храните. Фондът посочи, че на развитите икономики ще им е необходимо повече време, за да се възстановят до производствените си тенденции отпреди пандемията, докато дивергенцията между развитите и развиващите се икономики вероятно ще продължи, което предполага някои "постоянни белези" от коронавирусната пандемия.
За 2022г. МВФ очаква инфлация от 5,7% в развитите икономика и от 8,7% на развиващите се пазари.
"Инфлацията се превърна в ясна и настояща опасност за много страни", написа членът на МВФ Гуринчас в блога.
Той каза, че Федералният резерв на САЩ и много други централни банки вече са се придвижили към затягане на паричната политика, но смущенията, свързани с войната, засилват този натиск.
Лекарите в Гърция приканват за особено внимание при контакти с много хора. Причината е в увеличаване на броя на случаите на респираторни заболявания и на Covid-19. В последната седмица от вируса са починали 22-ма пациенти, а в болниците са хоспитализирани 538 души с по-тежка форма, някои са интубирани. Това съобщава министерството на..
Премахването на нерегламентирани сметища в района на Ямбол продължава и през новата година. За пореден път от местната власт призоваха гражданите да изхвърлят както битовите, така и строителните си отпадъци на законните депа. Въпреки усилията на администрацията борбата с нерегламентираните сметища засега остава без положителен резултат,..
Депутати, експерти по пътна безопасност и представители на институции и неправителствени организации обсъдиха в Народното събрание законови промени, свързани с безопасността по пътищата. Председателката на Народното събрание Наталия Киселова увери, че ще направи всичко възможно да започне гледане на поправките в парламентарните комисии. Превантивни..
В Гърция очакват сериозно застудяване, придружено със снеговалеж и силен вятър. Гражданската защита в южната ни съседка с извънредна информация предупреждава, че предстои рязко понижение на температурите и циклон с дъжд, сняг и силен вятър. Снежна покривка над 20 сантиметра се очаква по високите места на страната. Сняг ще вали и по местата с ниска..
След тричасово заседание в Народното събрание Временната парламентарна комисия, която трябва да установи всички факти, свързани с чумата по дребните преживни животни, не стигна до никакво решение за това как държавата може да се справи с проблема, заради който ЕК може да наложи тежки санкции на България. Какво стана ясно на заседанието на..
Агенция "Пътна инфраструктура" ще обжалва решението на Окръжния съд в Перник за катастрофата на магистрала "Струма" през ноември 2021 година, при която загинаха 45-има граждани на Република Северна Македония. Обжалването пред Апелативния съд-София ще бъде направено след като агенцията получи съдебното решение от Перник. Според него АПИ носи частична..
Жители на Лом затвориха пътя за Козлодуй за един час днес следобед. Те протестираха срещу лошото състояние на пътната настилка и поискаха държавата спешно да се ангажира, за да бъде направен основен ремонт. Протестното автомобилно шествие тръгна от Дунавския парк и се насочи към изхода на града в посока Козлодуй под охраната на полиция...
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..