Това сподели пред БНР Доменико Дара, който доби популярност в България с мрачно-красивия си роман "Малинверно".
"Още когато поисках да напиша книга за смъртта, се появи Астолфо Малинверно. Първоначално исках да пресъздам идеята за обединение на книгите със смъртта. Затова фигурата на главния герой като библиотекар и като пазач на гробище се свързва в тази схема. Цехът за претопяване на книги е мястото, където книгите умират. Гробището – там са хората. Въпреки това във всички тези места животът грее. На гробището хората се срещат със собствената си самота. Там човек прави равносметка", каза още авторът в интервю за предаването "Понеделник вечер".
Мъдростта на главния герой Астолфо Малинверно, връзката между смъртта на хората и тази на книгите, полъхът на една мечтана, но невъзможна любов. Стилът на Доменико напомня този на Карлос Руис Сафон – испанският писател, който никога няма да забравим. Доменико Дара пише със сетивността на готическите романи в една история, която ни напомня, че не сме вечни и трябва да си подаваме ръка, макар и умислени всеки в самотата си.
"За да разбереш самотата на другия, трябва да я изпиташ върху себе си. Това се отнася за всички чувства. Така ни се предоставя начин да разберем чувствата на другия… Не ми харесва любов, която завършва добре. Малинверно има много начини да обича, той умее да прави това. Всеки намира своя начин да обича. Неговата склонност да обича по най-различен начин, това е чертата му, която харесвам най-много".
"Малинверно" е роман за очарованието на книгите, за силата на историите, на въображението, на любовта. Има места, където книгите витаят във въздуха, думите от романи и стихотворения са езикът, на който се говори, а имената на новородените подсказват мечти и обещания. Тимпамара, градчето с най-старата фабрика за хартия в региона, е точно такова място.
Астолфо Малинверно е библиотекарят на Тимпамара, а в допълнение към обичайните ангажименти на ролята си, от време на време минава през фабриката, за да потърси книги, които все още могат да бъдат върнати към живот. Докато един ден общинският пратеник не го изненадва с нова длъжност: следобед ще продължи да се грижи за библиотеката, но сутрин ще бъде пазач на гробището.
Доменико Дара е голям почитател на Георги Господинов и признава, че му се иска той да е написал "Физика на тъгата", а не Господинов.
Италианският писател изпраща и специално послание за Георги Господинов, което българският издател разпечатва и предава заедно с копие от книгата на български език. Посланието на Доменико:
На Георги Господинов, С абсолютно възхищение от този изключителен шедьовър, какъвто е "Физика на тъгата. Ваш Доменико Дара.
(снимките са предоставени от Издателство Лемур букс, преводът на интервюто е на българския преводач на книгата Ваня Георгиева)Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...
Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..
Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година получи Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското ОУ "Васил Левски". Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..
Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..
През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..
" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..
Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт". Той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии. Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..
Филмът за Гунди е един от най-професионално направените български филми. В кино "Влайкова" имахме 25 прожекции при пълна зала. Според мен на..
На 22-рата година от живота на дъщеря ми аз все повече се страхувам, какво би станало, ако нещо с мен се случи с мен, защото аз вече съм на 55..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..