Промените в Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване, които ще влязат в сила от 1-ви юли тази година, са утвърдени от Надзорния съвет на НОИ, с два гласа против - един от страна на бизнесът и един от страна на синдикатите.
Разходите на общественото осигуряване за пенсии ще се завишат с 1 милиард 467 милиона лева.
С 10% да се актуализират пенсиите от 1-ви юли и едновременно с това в размера на пенсиите да се включи Covid добавката от 60 лв., предвиждат промените. Минималната пенсия за стаж и възраст ще достигне 467 лв., а максималната пенсия - 2000 лв.
От 1-ви октомври максималната пенсия ще е в нов, по-висок размер - 3400 лв., а ако 770 хил. пенсии за трудова дейност ще се увеличат с 15%, след като се осъвременят по модифицирано правило.
Председателят на Надзорния съвет на НОИ Димитър Манолов посочи пред БНР:
"Самият аз доста се чудех как да постъпя, заради това, че се разкъса връзката между максималната пенсия и максималния осигурителен доход, който трябваше да бъде чувствително повишен, така както бяха повишени и максималните пенсии. От друга страна обаче, вътре имаше твърде много неща, които ще допринесат ползи за по-голямата част от хората. Така, че с тези аргументи аз подкрепиха бюджета".
Надзорът на НОИ е утвърдил и нов размер на социалната пенсия за старост от 1-ви юли. Тя ще бъде 247 лв., като в момента е 170 лв.
Силни дъждове на островите Кефалоня и Закинтос доведоха до наводнения. На места водата достигна един метър. Наводнени са приземни етажи на къщи и магазини. Силно е засегната пътната мрежа. Полицията съобщава, че много пътища на двата острова са затворени от свлачища на скали. От Гражданска защита приканват жители и туристи да избягват..
Министър-председателят Росен Желязков свиква днес, 15 февруари, извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата са цените на хранителните стоки. Ще бъдат разгледани също допълнителни възможности за противодействие на нелоялни търговски практики, за оптимизиране на веригите на доставките и за нормативни промени. На съвещанието ще присъстват..
Планинският град Априлци ще посрещне хиляди гости днес и утре по време на 13-то издание на празника на сланината и греяната ракия, който се открива в 10.00 ч. Гостите на празника ще бъдат посрещнати от гайдари, поясни кметът на Априлци Тихомир Кукенски. "След това ще продължим с доста изпълнители и за разнообразяване на музикалната..
В Кипър ще бъде създадена иновативна детска онкологична болница. Споразумението за нея между правителството и кипърската благотворителна фондация, която изцяло ще финансира изграждането й, ще бъде подписано днес, обяви президентът Никос Христодулидис. Днес се отбелязва Международният ден за борба с рака при децата. Близо 10 млн. евро дарителски..
БСП се събира на 51-ви конгрес, на който се очаква да определи правилата за избор на нов председател. Часове преди заседанието министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов обяви, че няма да участва в надпреварата, въпреки че има номинации. Още в началото на Конгреса трябва да бъдат избрани насоки за развитието на БСП, отчети..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и рисковете от употребата му разказва д-р Веселина Колева, началник Клинична лаборатория в болница Токуда в София : "Когато консумираме алкохол, неголямо количество от него попада директно в кръвта,..
В планинския град Априлци днес и утре се провежда традиционния празник на сланината и греяната ракия . Празникът събира хиляди почитатели на традициите. Тринадесетото издание на традиционния Празник на Сланината и Греяната ракия се организира от Община Априлци и Народно читалище "Светлина-1894 г." -гр. Априлци. Всички посетители ще имат..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да..
" Тотално подивяване на т.нар. политически елит ." Това вижда в парламента политологът доц. Петър Чолаков. "Причината може да търсим и в..